KOMENTÁŘ | Co hrozí Slovensku? Fico ho může posunout o desítky let zpět, nechápe ani smysl evropské integrace

Vítězství Roberta Fica může zdiskreditovat Slovensko v očích zahraničních partnerů a zemi izolovat, pokud bude naplňovat sliby z kampaně. Dnešní doba vyžaduje spolupráci se zahraničím, členství v Evropské unii každému členskému státu šetří prostředky. Budoucí obnova Ukrajiny je lukrativní, jenže o to Slováci mohou díky Ficově politice přijít. 

Za necelých čtyřiadvacet hodin půjdou Slováci k volebním urnám. Čeká je zásadní rozhodnutí o budoucím směřování země. 

K moci se může dostat bývalý premiér Robert Fico, jehož nejen slovenští občané obviňovali z vytvoření mafiánského státu. Roku 2018 sesednul z premiérského křesla ve stínu vraždy novináře Jána Kuciaka. 

Proti němu stojí zejména strana Progresívne Slovensko. Pro českého voliče může být zásadní sice kritické, ale poměrně odpovídající hodnocení Andreje Babiše, který stranu přirovnal k českým Pirátům. 

Pokud zvítězí Ficův Smer-SD, podle všeho se mnoho věcí změní. Slovensko se minimálně diplomaticky stane méně prozápadním, a více prorusky orientovaným. Fico stojí proti podpoře Ruskem napadené Ukrajiny, svůj postoj hájí snahou o diplomatické řešení konfliktu.

Směřování tohoto komentáře je poněkud nevděčné. Slovensko totiž není v pozici, kdy by mělo politickou či diplomatickou iniciativu cokoliv změnit. Jeho chování na mezinárodní scéně není právě přesvědčivé, zahraniční média a pozorovatelé pozorně a se znepokojením vnímají jednání Roberta Fica.

Tak, jako Maďarsko není hybatelem západní politiky, nebude jím ani případné Ficovo Slovensko. Půjde o dvě země s demokratickým deficitem, vnímané jako černé ovce Evropy. Nezmění se západní přístup k Ukrajině, Fico případným vítězstvím nezíská politický kapitál, a už vůbec ne ten diplomatický. 

Tomu musíte zabránit, to si Slovensko nezaslouží. Babiš vyzýval Slováky, ať nevolí hlavní vyzyvatele Fica Andrej Babiš Fico využívá strachu z neznámého, píše Guardian. Děním na Slovensku hýbou i extrémisté Robert Fico

Jeho kampaň mu sice pomáhá v očích konzervativnějších voličů, zahraničí to ale tak nevnímá. Pro menší země jsou členství v mezinárodních organizacích zcela klíčové, pro Slovensko tedy znamená integrace v rámci Evropské unie otázku života a smrti. Odklon od Bruselu mu přidá kredity u několika desítek procent Slováků, možná Maďarů či značné menšiny Čechů. 

Závěr je jediný a velice jednoduchý – Fico Slovensko izoluje. Pokud jeho protiukrajinská a proruská politika projde u většiny slovenských zákonodárců, náš východní soused si pod sebou podřeže větev. Ztratí respekt v Bruselu, zahodí možnost podílet se na budoucí obnově Ukrajiny, která je – pokud budeme realističtí – velice lukrativní podnik.

Navíc, ekonomiku jakékoliv země v dnešní době neutváří síla domácí produkce, zásadní pro ni není ani členství v upadající koalici zemí typu Visegrádské čtyřky. Konzervativci zaměření na soběstačnost a hrdost své země potřebují pochopit, co tvoří hrubý domácí produkt, a jak důležitou roli v něm hraje zahraniční obchod. 

Členství v bloku jako je Evropská unie tento obchod osvobozuje od celních přirážek a reguluje obchod tak, aby na tom nebyla ztratná ani jedna země. Jakmile zboží přichází z nečlenské země, celní přirážka je účtovaná jednou. Tovar se tak může pohybovat po 27 zemích bez dalších nákladů. 

Nedělá to jen Fico, který odporuje evropské integraci, nýbrž i čeští podobně zaměření politici. Ekonomický, politický a diplomatický svět se od konce druhé světové války stal natolik komplexním a propojeným, že středně velké země jako Česko nebo Slovensko nemůže obstát v konkurenci a rozvíjet se. 

Argumenty jako konec cukrovarů a jiných fabrik z komunistické éry jsou absolutně liché. I tehdy jak Česko, tak Slovensko fungovaly na bázi zahraniční spolupráce – sice zejména se Sovětským svazem, Východním Německem a dalších zemí východního bloku, ale stále to byla zahraniční spolupráce se zahraniční klientelou. 

Od dnešní situace se komunistická éra liší rozmanitostí této klientely. Na trh jsme vpustili západní výrobky, což oběma zemím pomohlo „vyhrabat“ se z ekonomické mizérie. Není to vůbec o tom, že by východní výrobky byly horší – jsou stejně důležité jako ty západní. 

Přítomnost, a především kvantita a kvalita západních výrobků, zaručují v prvé řadě silnou konkurenci, díky které může naše ekonomika svobodně růst. Podobně jako si řada lidí nedokáže představit život bez Coca-Coly nebo McDonald’s, bez ázerbájdžánského plynu a arabské ropy se naše ekonomiky neobejdou. 

Nátlak na tradiční hodnoty a konzervatismus založený na tupém honu na absolutní suverenitu dnes nedává příliš velký smysl. Příkladem může jít Severní Korea, ideologie jejího lídra o absolutní suverenitě a soběstačnosti země ničí celou společnost a likviduje šanci země na důstojnou budoucnost. 

Zřejmě je to v zájmu všech Čechů, abychom vedle sebe měli silné a přátelské Slovensko, s nímž se dá jednat. Stejně tak je v zájmu Slováků, aby s ním jednalo silné a přátelské Česko. Ať volby dopadnou jakkoli, žádný z politiků u moci by neměl opomenout to, k čemu jsme se zavázali a co jsme si přáli nejen při vstupu do Evropské unie, nýbrž i roku 1989, kdy skončily desítky let útlaku a totality. 

Související

Kamala Harrisová Komentář

Moc plytkých slibů? Jak Harrisová ztratila jedinečnou možnost být první prezidentkou USA

Republikán Donald Trump minulý týden v amerických prezidentských volbách suverénně porazil demokratku Kamalu Harrisovou. Ač kandidátce Demokratické strany průzkumy přisuzovaly daleko větší úspěch, nedokázala získat ani jeden z rozhodujících států. Spojené státy si tak na první ženskou prezidentku v historii počkají ještě minimálně další čtyři roky.

Více souvisejících

komentář Robert Fico volby na Slovensku Slovensko Smer SD

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu

Organizace spojených národů obvinila Izrael z „vážného porušení“ 50 let staré dohody se Sýrií a tvrdí, že Izrael provádí „inženýrské práce“, které zasahují do klíčové nárazníkové zóny na Golanských výšinách. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy