Český Krtek po čínsku? "Zemanův" projekt vyvolává značné obavy

Praha - Stále větší respekt světových festivalů a galerií získávají nezávislí mladí čínští animátoři a režiséři tvořící vně i uvnitř Čínské lidové republiky. Zato oficiální čínská animovaná tvorba se potýká s kopírováním japonských a amerických vzorů a nerentabilní nadprodukcí, řekl ČTK programový ředitel mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm Pavel Horáček. I proto má obavu o osud nových dílů s legendárním Krtkem, které začala natáčet čínská televize CCTV.

"Oficiální čínská animovaná filmová tvorba je nezajímavá jak výtvarným zpracováním, tak i příběhy," uvedl Horáček. Letošní Anifilm v Třeboni se zaměřil právě na čínskou nezávislou animaci, jeden z jejích čelných představitelů Chaj-ang Wang byl členem poroty.

Koprodukční smlouvu na projekt 52 nových dílů s animovaným Krtečkem populárním i ve světě podepsala koncem října během návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně autorova vnučka Karolína Milerová. Zaštiťuje se tím, že na projektu, ve kterém má Krtka doplnit čínská panda, se podílí mezinárodní tým "včetně českých odborníků". Ani místopředseda Asociace animovaného filmu Michal Podhradský však o nich neví. Projekt kritizují i spolupracovníci Zdeňka Milera, který zemřel v listopadu 2011. Například skladatel hudby k večerníčkům o Krtkovi Vadim Petrov či scenárista a profesor animované tvorby na pražské FAMU Jiří Kubíček.

"I přesto, že se jedná o téma, které všechny v oboru zajímá, nevíme nic. Přitom asociace zastupuje české producenty animovaného filmu a má silné vztahy a vazby se všemi jeho složkami," řekl Podhradský ČTK. Na příkladu diplomatického úspěchu Krtečka v Číně a podobných úspěchů Víly Amálky v Japonsku lze podle něj ukázat, jak velkou úlohu mají animované příběhy v prolamování kulturních a společenských bariér.

"Více o tom mohou vyprávět pracovníci Českých center a našich ambasád, kde kromě 'pilsen days' je právě animovaný film tím nejuniverzálnějším nástrojem, jímž mohou prezentovat Česko v cizím prostředí," dodal.

Krteček se realizoval v době, kdy tu vznikalo několik stovek krátkých filmů ročně a kvantita generovala kvalitu. "Když pominu školní produkci, tak dnes natočíme dva až tři krátké filmy za rok. Se seriálovými díly je to podobné. I přesto, že příslušné školy produkují nové absolventy a Česká televize se snaží alespoň o nějakou prahovou produkci animované tvorby, nelze očekávat vznik zásadního díla či seriálové postavy," podotkl.

Karolína Milerová tento týden na otázku moderátora Martina Veselovského co by jejímu projektu dědeček říkal, odpověděla, že by "byl pyšný na tuto akci". Jiný názor zastává Vadim Petrov, kterého s tímto filmařem pojilo přátelství nejen lidské a umělecké, ale i tvůrčí. Už 30. října Petrov ČTK řekl, že si Zdeněk Miler nepřál pokračování této série. "Vzniklá jedinečnost autorské symbiózy se nikým nedá napodobit. Vždy to už bude krtek jiný, s jiným myšlením a egem. To vše si Zdeněk Miler jasně uvědomoval a nesčíslněkrát prohlásil, že si po své smrti nepřeje, aby v jeho díle bylo pokračováno," řekl.

Stejný názor zastává i Kubíček. "Zdeněk Miler byl svým způsobem nevstřícný i k dramaturgům, kteří mu navrhovali něco, co se mu třeba i jen v detailech nelíbilo. Zásadně je odmítal," komentoval to. Ani on nezná tvůrce, který by se zúčastnil alespoň příprav česko-čínského projektu.

Dědické řízení, jehož předmětem jsou především autorská práva, neskončilo, dílo Zdeňka Milera stále vydělává desítky milionů korun ročně. Hodnota smlouvy s čínskou televizí může podle Milerové dosáhnout stovek milionů. Se svou vnučkou Miler uzavřel krátce před smrtí licenční smlouvu, na jejímž základě její firma poskytuje licence k užití Krtka. Za Milerova života však licence spravovala advokátka Milena Fischerová, kterou výtvarník v roce 2006 určil i jako správkyni dědictví.

Související

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

Více souvisejících

filmy Čína Zdeněk Miler

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy