Praha - Stále větší respekt světových festivalů a galerií získávají nezávislí mladí čínští animátoři a režiséři tvořící vně i uvnitř Čínské lidové republiky. Zato oficiální čínská animovaná tvorba se potýká s kopírováním japonských a amerických vzorů a nerentabilní nadprodukcí, řekl ČTK programový ředitel mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm Pavel Horáček. I proto má obavu o osud nových dílů s legendárním Krtkem, které začala natáčet čínská televize CCTV.
"Oficiální čínská animovaná filmová tvorba je nezajímavá jak výtvarným zpracováním, tak i příběhy," uvedl Horáček. Letošní Anifilm v Třeboni se zaměřil právě na čínskou nezávislou animaci, jeden z jejích čelných představitelů Chaj-ang Wang byl členem poroty.
Koprodukční smlouvu na projekt 52 nových dílů s animovaným Krtečkem populárním i ve světě podepsala koncem října během návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně autorova vnučka Karolína Milerová. Zaštiťuje se tím, že na projektu, ve kterém má Krtka doplnit čínská panda, se podílí mezinárodní tým "včetně českých odborníků". Ani místopředseda Asociace animovaného filmu Michal Podhradský však o nich neví. Projekt kritizují i spolupracovníci Zdeňka Milera, který zemřel v listopadu 2011. Například skladatel hudby k večerníčkům o Krtkovi Vadim Petrov či scenárista a profesor animované tvorby na pražské FAMU Jiří Kubíček.
"I přesto, že se jedná o téma, které všechny v oboru zajímá, nevíme nic. Přitom asociace zastupuje české producenty animovaného filmu a má silné vztahy a vazby se všemi jeho složkami," řekl Podhradský ČTK. Na příkladu diplomatického úspěchu Krtečka v Číně a podobných úspěchů Víly Amálky v Japonsku lze podle něj ukázat, jak velkou úlohu mají animované příběhy v prolamování kulturních a společenských bariér.
"Více o tom mohou vyprávět pracovníci Českých center a našich ambasád, kde kromě 'pilsen days' je právě animovaný film tím nejuniverzálnějším nástrojem, jímž mohou prezentovat Česko v cizím prostředí," dodal.
Krteček se realizoval v době, kdy tu vznikalo několik stovek krátkých filmů ročně a kvantita generovala kvalitu. "Když pominu školní produkci, tak dnes natočíme dva až tři krátké filmy za rok. Se seriálovými díly je to podobné. I přesto, že příslušné školy produkují nové absolventy a Česká televize se snaží alespoň o nějakou prahovou produkci animované tvorby, nelze očekávat vznik zásadního díla či seriálové postavy," podotkl.
Karolína Milerová tento týden na otázku moderátora Martina Veselovského co by jejímu projektu dědeček říkal, odpověděla, že by "byl pyšný na tuto akci". Jiný názor zastává Vadim Petrov, kterého s tímto filmařem pojilo přátelství nejen lidské a umělecké, ale i tvůrčí. Už 30. října Petrov ČTK řekl, že si Zdeněk Miler nepřál pokračování této série. "Vzniklá jedinečnost autorské symbiózy se nikým nedá napodobit. Vždy to už bude krtek jiný, s jiným myšlením a egem. To vše si Zdeněk Miler jasně uvědomoval a nesčíslněkrát prohlásil, že si po své smrti nepřeje, aby v jeho díle bylo pokračováno," řekl.
Stejný názor zastává i Kubíček. "Zdeněk Miler byl svým způsobem nevstřícný i k dramaturgům, kteří mu navrhovali něco, co se mu třeba i jen v detailech nelíbilo. Zásadně je odmítal," komentoval to. Ani on nezná tvůrce, který by se zúčastnil alespoň příprav česko-čínského projektu.
Dědické řízení, jehož předmětem jsou především autorská práva, neskončilo, dílo Zdeňka Milera stále vydělává desítky milionů korun ročně. Hodnota smlouvy s čínskou televizí může podle Milerové dosáhnout stovek milionů. Se svou vnučkou Miler uzavřel krátce před smrtí licenční smlouvu, na jejímž základě její firma poskytuje licence k užití Krtka. Za Milerova života však licence spravovala advokátka Milena Fischerová, kterou výtvarník v roce 2006 určil i jako správkyni dědictví.
Související
Filmy a seriály týdne: Katastrofické natáčení, potoky krve a dějiny českého filmu
RECENZE: Subtilní Rok vdovy zpřítomňuje truchlení a apatii úředních aparátů
filmy , Čína , Zdeněk Miler
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 1 hodinou
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák