Český Krtek po čínsku? "Zemanův" projekt vyvolává značné obavy

Praha - Stále větší respekt světových festivalů a galerií získávají nezávislí mladí čínští animátoři a režiséři tvořící vně i uvnitř Čínské lidové republiky. Zato oficiální čínská animovaná tvorba se potýká s kopírováním japonských a amerických vzorů a nerentabilní nadprodukcí, řekl ČTK programový ředitel mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm Pavel Horáček. I proto má obavu o osud nových dílů s legendárním Krtkem, které začala natáčet čínská televize CCTV.

"Oficiální čínská animovaná filmová tvorba je nezajímavá jak výtvarným zpracováním, tak i příběhy," uvedl Horáček. Letošní Anifilm v Třeboni se zaměřil právě na čínskou nezávislou animaci, jeden z jejích čelných představitelů Chaj-ang Wang byl členem poroty.

Koprodukční smlouvu na projekt 52 nových dílů s animovaným Krtečkem populárním i ve světě podepsala koncem října během návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně autorova vnučka Karolína Milerová. Zaštiťuje se tím, že na projektu, ve kterém má Krtka doplnit čínská panda, se podílí mezinárodní tým "včetně českých odborníků". Ani místopředseda Asociace animovaného filmu Michal Podhradský však o nich neví. Projekt kritizují i spolupracovníci Zdeňka Milera, který zemřel v listopadu 2011. Například skladatel hudby k večerníčkům o Krtkovi Vadim Petrov či scenárista a profesor animované tvorby na pražské FAMU Jiří Kubíček.

"I přesto, že se jedná o téma, které všechny v oboru zajímá, nevíme nic. Přitom asociace zastupuje české producenty animovaného filmu a má silné vztahy a vazby se všemi jeho složkami," řekl Podhradský ČTK. Na příkladu diplomatického úspěchu Krtečka v Číně a podobných úspěchů Víly Amálky v Japonsku lze podle něj ukázat, jak velkou úlohu mají animované příběhy v prolamování kulturních a společenských bariér.

"Více o tom mohou vyprávět pracovníci Českých center a našich ambasád, kde kromě 'pilsen days' je právě animovaný film tím nejuniverzálnějším nástrojem, jímž mohou prezentovat Česko v cizím prostředí," dodal.

Krteček se realizoval v době, kdy tu vznikalo několik stovek krátkých filmů ročně a kvantita generovala kvalitu. "Když pominu školní produkci, tak dnes natočíme dva až tři krátké filmy za rok. Se seriálovými díly je to podobné. I přesto, že příslušné školy produkují nové absolventy a Česká televize se snaží alespoň o nějakou prahovou produkci animované tvorby, nelze očekávat vznik zásadního díla či seriálové postavy," podotkl.

Karolína Milerová tento týden na otázku moderátora Martina Veselovského co by jejímu projektu dědeček říkal, odpověděla, že by "byl pyšný na tuto akci". Jiný názor zastává Vadim Petrov, kterého s tímto filmařem pojilo přátelství nejen lidské a umělecké, ale i tvůrčí. Už 30. října Petrov ČTK řekl, že si Zdeněk Miler nepřál pokračování této série. "Vzniklá jedinečnost autorské symbiózy se nikým nedá napodobit. Vždy to už bude krtek jiný, s jiným myšlením a egem. To vše si Zdeněk Miler jasně uvědomoval a nesčíslněkrát prohlásil, že si po své smrti nepřeje, aby v jeho díle bylo pokračováno," řekl.

Stejný názor zastává i Kubíček. "Zdeněk Miler byl svým způsobem nevstřícný i k dramaturgům, kteří mu navrhovali něco, co se mu třeba i jen v detailech nelíbilo. Zásadně je odmítal," komentoval to. Ani on nezná tvůrce, který by se zúčastnil alespoň příprav česko-čínského projektu.

Dědické řízení, jehož předmětem jsou především autorská práva, neskončilo, dílo Zdeňka Milera stále vydělává desítky milionů korun ročně. Hodnota smlouvy s čínskou televizí může podle Milerové dosáhnout stovek milionů. Se svou vnučkou Miler uzavřel krátce před smrtí licenční smlouvu, na jejímž základě její firma poskytuje licence k užití Krtka. Za Milerova života však licence spravovala advokátka Milena Fischerová, kterou výtvarník v roce 2006 určil i jako správkyni dědictví.

Související

Dokonalý cizinec

Filmy a seriály týdne: Katastrofické natáčení, potoky krve a dějiny českého filmu

V pravidelných týdenních tipech vybíráme pět nejzajímavějších filmů a seriálů, kterých se tento týden můžete dočkat v kinech, na VOD, případně v televizi. Tento týden můžete vyrazit na fyzickou jízdu o tom, co všechno jsme ochotni zaplatit za slávu, doma pan na vás čeká satirický seriál z filmařského prostředí či novinka Alfonsa Cuaróna.

Více souvisejících

filmy Čína Zdeněk Miler

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy