Praha - Stále větší respekt světových festivalů a galerií získávají nezávislí mladí čínští animátoři a režiséři tvořící vně i uvnitř Čínské lidové republiky. Zato oficiální čínská animovaná tvorba se potýká s kopírováním japonských a amerických vzorů a nerentabilní nadprodukcí, řekl ČTK programový ředitel mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm Pavel Horáček. I proto má obavu o osud nových dílů s legendárním Krtkem, které začala natáčet čínská televize CCTV.
"Oficiální čínská animovaná filmová tvorba je nezajímavá jak výtvarným zpracováním, tak i příběhy," uvedl Horáček. Letošní Anifilm v Třeboni se zaměřil právě na čínskou nezávislou animaci, jeden z jejích čelných představitelů Chaj-ang Wang byl členem poroty.
Koprodukční smlouvu na projekt 52 nových dílů s animovaným Krtečkem populárním i ve světě podepsala koncem října během návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně autorova vnučka Karolína Milerová. Zaštiťuje se tím, že na projektu, ve kterém má Krtka doplnit čínská panda, se podílí mezinárodní tým "včetně českých odborníků". Ani místopředseda Asociace animovaného filmu Michal Podhradský však o nich neví. Projekt kritizují i spolupracovníci Zdeňka Milera, který zemřel v listopadu 2011. Například skladatel hudby k večerníčkům o Krtkovi Vadim Petrov či scenárista a profesor animované tvorby na pražské FAMU Jiří Kubíček.
"I přesto, že se jedná o téma, které všechny v oboru zajímá, nevíme nic. Přitom asociace zastupuje české producenty animovaného filmu a má silné vztahy a vazby se všemi jeho složkami," řekl Podhradský ČTK. Na příkladu diplomatického úspěchu Krtečka v Číně a podobných úspěchů Víly Amálky v Japonsku lze podle něj ukázat, jak velkou úlohu mají animované příběhy v prolamování kulturních a společenských bariér.
"Více o tom mohou vyprávět pracovníci Českých center a našich ambasád, kde kromě 'pilsen days' je právě animovaný film tím nejuniverzálnějším nástrojem, jímž mohou prezentovat Česko v cizím prostředí," dodal.
Krteček se realizoval v době, kdy tu vznikalo několik stovek krátkých filmů ročně a kvantita generovala kvalitu. "Když pominu školní produkci, tak dnes natočíme dva až tři krátké filmy za rok. Se seriálovými díly je to podobné. I přesto, že příslušné školy produkují nové absolventy a Česká televize se snaží alespoň o nějakou prahovou produkci animované tvorby, nelze očekávat vznik zásadního díla či seriálové postavy," podotkl.
Karolína Milerová tento týden na otázku moderátora Martina Veselovského co by jejímu projektu dědeček říkal, odpověděla, že by "byl pyšný na tuto akci". Jiný názor zastává Vadim Petrov, kterého s tímto filmařem pojilo přátelství nejen lidské a umělecké, ale i tvůrčí. Už 30. října Petrov ČTK řekl, že si Zdeněk Miler nepřál pokračování této série. "Vzniklá jedinečnost autorské symbiózy se nikým nedá napodobit. Vždy to už bude krtek jiný, s jiným myšlením a egem. To vše si Zdeněk Miler jasně uvědomoval a nesčíslněkrát prohlásil, že si po své smrti nepřeje, aby v jeho díle bylo pokračováno," řekl.
Stejný názor zastává i Kubíček. "Zdeněk Miler byl svým způsobem nevstřícný i k dramaturgům, kteří mu navrhovali něco, co se mu třeba i jen v detailech nelíbilo. Zásadně je odmítal," komentoval to. Ani on nezná tvůrce, který by se zúčastnil alespoň příprav česko-čínského projektu.
Dědické řízení, jehož předmětem jsou především autorská práva, neskončilo, dílo Zdeňka Milera stále vydělává desítky milionů korun ročně. Hodnota smlouvy s čínskou televizí může podle Milerové dosáhnout stovek milionů. Se svou vnučkou Miler uzavřel krátce před smrtí licenční smlouvu, na jejímž základě její firma poskytuje licence k užití Krtka. Za Milerova života však licence spravovala advokátka Milena Fischerová, kterou výtvarník v roce 2006 určil i jako správkyni dědictví.
20. listopadu 2024 18:30
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
Související
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
filmy , Čína , Zdeněk Miler
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák