Herec Dafoe ve Varech: Chci drsňákům dávat jádro, dívat se na svět jinak

Karlovy Vary - O dnešní tiskovou konferenci s čerstvým držitelem Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii Willemem Dafoem byl velký zájem. Na MFF byl dnes promítán film Julieta od španělského režiséra Pedra Almodóvara.

Dafoem v sobotu večer zaplnil Velký sál Thermalu, kde se promítal snímek Pasolini, v němž ztvárnil tohoto italského básníka, romanopisce, režiséra a herce, který byl zavražděn v roce 1975.

"Hraju sice nekonvenční negativní hrdiny, ale jako herec jim dodávám jádro, snažím se o jiný pohled na svět. Vždycky mě přitahovali outsideři. To, jak oni vidí svět, nám může pomoci v tom našem vidění," řekl držitel dvou oscarových nominací za snímky Četa a Ve stínu upíra.

"Scorsese mě tehdy oslovil s filmem, který měl nízký rozpočet. Jeho scénář byl prodchnut snahou prozkoumat Ježíšovy lidské stránky - a tak jsem k tomu přistupoval. Chtěl, aby výsledek nebyl nábožensky dogmatický," řekl Dafoe. Snímek vzbudil mnoho kontroverzí, ale podle jeho slov mu ovlivnil kariéru a řada producentů si ho s touto rolí spojuje.

Zdroj: YouTube

Hodně prý Dafoemu dalo divadlo. Dlouho byl členem avantgardní scény, velice skromné, a až mnohem později začal být obsazován do filmových rolí. Pochválil amerického divadelníka Roberta Wilsona, s nímž pracoval na dvou projektech, i Larse von Triera.

Podle něj filmová estetika hodně záleží na rozpočtu. Levnější snímky se dělají snáze, ty dražší jsou komplikovanější, musí se trefit do vkusu mnoha lidem. "Více mě zajímají ty, které nás inspirují. Ale obě tyto kategorie jsou v pořádku. Pokud je někdo nechce vidět, do kina jít nemusí," řekl.

Ve své novodobé historii uvedl karlovarský festival už patnáct nových snímků španělského režiséra Almodóvara. Programový ředitel Karel Och dnes zdůraznil, že každá premiéra vždy byla speciální událostí. Projekci osobně doprovodily dvě představitelky titulní role Adriana Ugarteová a Emma Suárezová.

Pro Almodóvara, tvůrce snímků Vše o mé matce, Mluv s ní či Ženy na pokraji nervového zhroucení, znamenal tento příběh návrat do ženského vesmíru. Od počátku čelil riziku obsazení dvou různých hereček do titulní role. Ugarteová ji hrála ve věku od 25 do 40 let, Suárezová po čtyřicítce. "Nejsem totiž příznivcem toho, aby táž herečka hrála všechna věková období stejné postavy, která ve filmu zestárne o více než dvacet let," komentoval to v jednom z rozhovorů.

Madridská rodačka Adriana Ugarteová pochází z rodiny, která měla blízko k umění, její dědeček patřil ke spolupracovníkům Luise Buñuela. Hereckou kariéru začínala v televizních seriálech a menších filmech, ale již ve dvaadvaceti byla nominována na cenu Goya pro nejlepší mladou herečku. Širokou popularitu jí vzápětí vynesla úloha v seriálu La Señora. Od té doby natočila desítky filmů a televizních seriálů, spolupracovala se známými španělskými režiséry jako Julio Medem (Krávy, Zrzavá veverka, Země) nebo Agustí Vila. Jeho snímek Moskytiéra získal ve Varech před šesti lety Křišťálový glóbus pro nejlepší film.

"Z Almodóvara vyzařuje energie nevšedního člověka. Ví, jak se cítíte a vidí do vás víc než vy sami. Je jako kouzelník - nic podobného jsem dosud nepoznala," řekla Festivalovému deníku herečka, která letos ve Varech doprovází i soutěžní snímek Nová kůže. Spolu s ní ho uvede španělský herec a držitel Césara Sergi López.

Související

Adrien Brody ve filmu Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun.

RECENZE: Francouzská depeše hraje vícerozměrnou hru s divákem i prostorem

Režisér a scenárista Wes Anderson je známý svým dvourozměrným pojetí prostoru a častým používáním symetrie. V novém snímku zasazuje do svého charakteristického plánu trojici povídek, v nichž vynikají odlišné narativní postupy a různé přístupy k vlastním pravidlům prostoru, formy i času.
Aquaman ve svém tradičním zlatozeleném kostýmu.

RECENZE: Sympaťák Aquaman v poctivé popcornovce zachraňuje svět pod i nad hladinou

RECENZE – Jeho otec byl strážcem majáku. Jeho matka královnou podmořské Atlantidy… jeho revírem je oceán, jeho tempa jsou vražedná. Jeho protivníci jsou překupníci zkažených ryb, piráti a vlastní bratr. Potetovaný švihák z Ligy spravedlnosti se toulá oceánem ve dne v noci. Jeho úkolem je chránit bezpečnost obou světů a najít legendární trojzubec. (Před)poslední komiksová jízda roku velkolepostí překoná Avengers, humorem si nezadá s Ant-Manem a šmrncem se dotahuje na Deadpoola.

Více souvisejících

Willem Dafoe (herec) Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy