RECENZE: Jak vznikalo jediné živé LP The Beatles? Vychází nově jako podpora filmu

Londýn - Každá lepší skupina má ve své diskografii desku označenou "live". Beatles se jí dočkali až sedm let po svém rozpadu, na digitální podobu muselo toto LP čekat dalších téměř čtyřicet let.

Kolem LP The Beatles At The Hollywood Bowl panovaly vždy určité dohady. Někteří fanoušci Beatles ho dokonce odmítali přijmout jako oficiální s prostým odůvodněním, že nebylo nikdy zařazeno do žádného nového souborného vydání, další část příznivců Fab Four ho prostě vnímala jako další pirátské album, kterých se objevovalo vždy víc než dost (vznikl dokonce samostatný label Yellow Dog, který se zabýval pouze vydáváním pirátských nahrávek). Navíc je třeba si uvědomit, že Beatles odehráli svůj poslední koncert 29. srpna 1966 a v té době ještě nahrávací technika nebyla na takové výši, aby dokázala kvalitně sejmout živé vystoupení rockové skupiny. Ostatně Capitol pojal už v roce 1964 nápad vydat první koncert The Beatles na americké půdě v Carnegie Hall, ale záznam se vůbec nepovedl a byl k ničemu.

Zbavme se mýtů

Důvody realizace této desky jsou často nepřesně interpretovány. Dokonce se uvádí, že impulsem k vydání hollywoodských záznamů bylo chystané dvojalbum The Beatles Live! At The Star Club in Hamurg, Germany, 1962. Těžko říci, zda by mizerný záznam z magnetofonového pásku Teda "Kingsize" Taylora (šéfa jedné z konkurenčních kapel Beatles v Liverpoolu), který je zajímavý snad jen z hlediska tehdejší nevybroušenosti Beatles, navíc ihned právně napadený, protože vydavatelství Bellaphon nemělo svolení k prezentaci písní, ovlivnil mocnou fimu Capitol k překotné přípravě desky.

Mezi oficiálními deskami záznam koncertu z Hollywood Bowl nenajdete, stejně jako dvojalbum s Hamburku (zdroj: R. Pavelka, EuroZprávy.cz)

Daleko pravděpodobnější byla chystaná reedice všech LP, plánovaná na rok 1976 a rovněž blížící se desáté výroční posledního koncertu The Beatles v sanfranciském Candlestic Parku. Proto tehdejší prezident společnosti Bhaskar Menon oslovil bývalého producenta Beatles George Martina (1926-2016) a poskytl mu původní třístopé záznamy, které s ohledem na jejich kvalitu neměly být nikdy vydány. Doba však pokročila a bylo nadějné, že se podaří vydolovat další zlatou hřivnu.

Martin a jeho kolega, zvukař Geoff Emmerick, dostali záznamy tří koncertů z pódia Hollywood Bowl - z 23. 8. 1964, 29. 8. 1965 a 30. 8. 1965. Z prvního záznamu Capitol alespoň vydal fragment z písně Twist And Shout o délce 48 vteřin na americké LP The Beatles' Story (listopad 1964). Prvním problémem bylo vůbec najít zařízení, na kterém by šly třístopé pásky přehrát, protože podobná technologie už se několik let nepoužívala. Když se konečně podařilo vyhrabat muzeální magnetofon, hrozilo zase nebezpečí, že pásky poničí, protože se velice rychle zahříval nad únosnou mez. Martin společně s Emmerickem proto zhotovili speciální chladicí zařízení, jehož součástí byl i obyčejný vysavač, a díky němu se jim podařilo přepsat skladby na tehdejší moderní šestnáctistopý pás. Martin nakonec sáhl pro písničky z 23. 8. 1964 (použil šest z dvanácti) a 30. 8. 1965 (sedm z dvanácti). A pokud vás zajímá, co ta legrace stála, tak Capitol sáhl do pokladny pro téměř 250 000 dolarů (což bylo mimochodem dvakrát tolik, než investovala firma Bellaphon ve spolupráci s americkou Lingasong do dvojalba z Hamburku).

Deska vyšla nejdřív v USA - 4. května 1977 ji dala na trh pobočka Columbie, o dva dny později byla k mání i ve Velké Británii na labelu Parlophone. Pochopitelně vyšlo obrovské množství licenčních variant, díky jugoslávskému Jugotonu bylo toto živé LP Beatles poměrně dobře dostupné i u nás. A kdo náhodou neměl strýčka nebo sestřenici v "Jugošce", mohl sehnat tento unikát na některé z tehdy velice populárních gramofonových burz (pokud se zrovna nestala středobodem zájmu Veřejné Bezpečnosti).

George Martin a Beatles při studiové práci (zdroj: Itafilm)

Digi s bonusem, tím největším je ale provedení

Nejedná se o vylepšené hodinky, nýbrž o digitalizovanou verzi, na níž se podílel další z rodu Martinu, tentokrát Gilles Martin. Pracoval s původními pásky vlastněnými Capitolem, kterým dal přednost před kopiemi, které byly vytvořeny v roce 1977. Díky podstatně vyspělejší technologii si mohl dovolit sáhnout i do zbylých jedenácti písní z obou koncertů a čtyři z nich připojit i na nově vzniklý disk. Rovněž se rozhodl neskákat mezi oběma daty a skladby seřadit chronologicky, aby posluchače nemátlo zavádějící ohlašování písní, ačkoliv na vinylovém kotouči byly údaje uvedeny přímo na etiketě a rovněž na dvoudílném obalu. 

Ti, kteří LP The Beatles At The Hollywood Bowl znají, se mohou opravdu těšit jen na onu "přidanou hodnotu". Samotný záznam, jak před čtyřiceti lety oznámil Martin, je na hranici použitelnosti, ale přináší jednu zvláštnost. Beatles sami bagatelizovali své koncertní umění a Lennon ho dokonce nazval výprodejem. Harrison zase jednou (možná spíš žertem) prohlásil, že kolikrát kvůli řevu fanoušků neslyší vlastního slova, proto jen otevírají ústa. Že to tak docela nebyla pravda, dokazuje právě záznam z Hollywood Bowl. Když se totiž Martinovi s Emmerickem podařilo eliminovat jekot ze 17 000 hlasivek diváků, s překvapením zjistili, že své nezvyklé a náročné intervaly Beatles zpívají prakticky stejně čistě jako ve studiu, snad jenom po rytmické stránce to občas zakolísá. Musíme si uvědomit, že v té době neexistovaly odposlechové reproduktory, které se v 70. letech staly pro každý koncert nezbytností. Proto lze dodatečně smeknout před tím, co Beatles dokázali, skutečně to nebyla žádná vata nebo jenom nablýskaný povrch.

Záznam z koncertů vyšel pod hlavičkou Apple Corps. a Universal Music Group v pátek 9. září - obsahuje 17 písní: osm z koncertu 23. 8. 1964, dvě z 29. 8. 1965 (nahradily původní z představení o den později) a zbytek byl použit s vystoupení 30. 8. 1965. Ony čtyři nevydané písně jsou You Can't Do That a I Want To Hold Your Hand (z roku 1964) a Everyboy's Trying To Be My Baby plus Baby's In Black z 30. 8. 1965.

LP vychází jako součást celosvětové filmové premiéry snímku Rona Howarda The Beatles: Eight Days A Week - The Touring Years, mapující právě koncertní činnost Beatles. Proto jejich fanoušci dostávají jako malý dárek záležitost víceméně známou a oceněnou, v novém hávu a poněkud rozšířenou. Tedy něco, co potěší, ale už rozhodně nepřekvapí.

Recenzi filmu přinesou EuroZprávy.cz v nejkratší době

Související

Více souvisejících

Beatles George Martin deska The Beatles Live At The Hollywood Bowl

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Mark Zuckerberg

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor

Šéf technologického giganta Meta Mark Zuckerberg v pondělí osobně vystoupil před federálním soudem ve Washingtonu, kde začal dlouho očekávaný antimonopolní proces. Společnost Meta, pod kterou spadají Facebook, Instagram a WhatsApp, čelí obvinění ze strany Federální obchodní komise (FTC), že nezákonně buduje monopol na poli sociálních sítí.

před 1 hodinou

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení

Obyvatelé jižní Kalifornie zažili v pondělí dopoledne silné otřesy poté, co oblast kolem San Diega zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Podle údajů americké geologické služby USGS mělo epicentrum otřesů horské městečko Julian v okrese San Diego, přibližně 55 kilometrů severovýchodně od San Diega a zhruba 190 kilometrů jižně od Los Angeles.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

Nizozemsko spolu s dalšími dvanácti zeměmi žádá Evropskou komisi, aby zrevidovala legislativu o tabákových výrobcích. Současná verze této legislativy totiž nezahrnuje elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Podle těchto zemí by stávající pravidla měla zahrnovat i nové nikotinové produkty.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Radoslaw Sikorski

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že se vysmívá prezidentu Spojených států Donaldu Trumpovi prostřednictvím pokračujících útoků na civilisty na Ukrajině. Uvedl to po krvavém raketovém útoku na město Sumy, kde zahynuly desítky nevinných lidí.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí

Útok na dům pensylvánského guvernéra Joshe Shapira není ojedinělým případem násilí v americké politice. Promyšlený žhářský čin zapadá do širšího vzorce extremistických útoků, často spojených s hnutím MAGA a rétorikou Donalda Trumpa. Násilí motivované ideologií čím dál víc ohrožuje demokratické instituce i veřejné činitele.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat

Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace. 

před 10 hodinami

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

před 11 hodinami

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

před 12 hodinami

Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

před 13 hodinami

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.

před 13 hodinami

Ruský útok na město Sumy

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump

Ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při němž zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 osob utrpělo zranění, vyvolal ostrou mezinárodní reakci. Spojenci Ukrajiny, zejména státy Západu, jej označili za hrůzný čin a válečný zločin. Mezi oběťmi byli i civilisté, které zásah zasáhl v blízkosti státní univerzity a kongresového centra.

před 15 hodinami

Aktualizováno před 21 hodinami

včera

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy