RECENZE: Mrazivé krimidrama Wind River nadchlo Sundance a Cannes, teď září i v Čechách

RECENZE – Oceňovaný scénárista Sicaria či Hell or Hight Water se tentokrát ujímá také režie a přichází s melancholickým vyšetřováním v zasněžené indiánské rezervaci Wind River. Kdo zabil mladou indiánku a proč je svět k bídné situaci původních obyvatel Severní Ameriky lhostejný?

Když se ve wyomingské pustině najde tělo znásilněné osmnáctileté arapažské dívky, je na místo povolána mladá nezkušená agentka FBI Jane Bannerová (Elizabeth Olsenová). Nepřipravená na teploty hluboko pod bodem mrazu a neznalá místních poměrů se musí spolehnout na pomoc náčelníka kmenové policie Bena (Graham Greene) a především zkušenosti lovce Coryho Lamberta (Jeremy Renner), žijícího na pomezí obou světů. Vyšetřování komplikuje nejen počasí, ale také nedostatek lidských i materiálních zdrojů.

Texaský rodák Taylor Sheridan opět dokazuje, proč je (nejen) v oblasti nezávislé tvorby považovaný za scénáristickou špičku. V případě Wind River stvořil komplexní příběh, v němž se vyšetřování vraždy prolíná s osobním příběhem o hledání odpovědí, i univerzálnější problematikou života v rezervaci. Vzhledem ke všeobecné chvále můžeme očekávat, že s prostředím silně spjatý scénář získá oscarovou nominaci.

Divák přesto nesmí očekávat dílo, které by navždy změnilo tvář kinematografie. Pozornost vyprávění je tu rozostřena na několik témat a motivů. Ty spolu sice dokonale ladí, výsledná cca stominutová dušenina ale Sheridanovi neumožňuje zabrousit skutečně do hloubky. Ne že by něco takového bylo třeba – chytře a hlavně věrohodně napsané postavy a jejich repliky se zaměřují spíše na podněcování dialogu než na podávání odpovědí – někomu to ale s ohledem na pochvalné ohlasy nemusí stačit.

Mezi charaktery vyčnívá převážně Rennerův Cory, jehož můžeme považovat za hlavního hrdinu příběhu. Jeho „dokonalý“ lovec a stopař totiž, na rozdíl od agentky FBI, dostal do vínku bohatší rejstřík motivací a životních zkušeností. Zatímco Cory, jakožto pomocník při vyšetřování, si musí znovu a znovu připomínat nedávnou smrt své dcery (míšenky), druhá členka komiksových Avengers, Elizabeth Olsenová, je nucena pracovat pouze s drobnostmi a náznaky a svoji do cizího prostředí uvrženou Jane definovat za pochodu. S tím, co má, pracuje slušně, přesto její upozadění zamrzí.

Jak je Sheridan výborným scénáristou, jeho režisérské schopnosti bohužel trochu zaostávají. Na to, že se po bezmála 30 letech v branži jedná o jeho teprve druhý zářez, si rozhodně nevede špatně, z řady ale ničím nevyniká. Wind River by si nepochybně zasloužila zkušenější ruku a hlavně estetičtější oko. Její látka totiž přímo vybízí k pevnému sepjetí s prostředím, k odrazu pustiny a chudoby indiánské rezervace na každém kroku vyšetřovatelů. Text se v tomto ohledu s obrazem bohužel nesetkává, což je znát nejlépe na zbytečně roztřesených záběrech exteriérů.

Naopak hypnotická hudba experimentální rockové legendy Nicka Cavea a jeho dlouholetého spolupracovníka Warrena Ellise skvěle podtrhuje dumavou melancholickou atmosféru filmu, aniž by si pro sebe kradla zbytečně mnoho pozornosti. Divák naopak po většinu času soundtrack možná ani nemusí vnímat, v těch zásadních momentech ale tyto tiché nenápadné motivy zážitek jen umocní.

Velkou výhodou Wind River je také fakt, že netlačí na pilu. Strasti svých hrdinů podává tak jak jsou, bez zbytečné snahy o emocionální vydírání diváka. Podobně se staví také k rasové a kulturní otázce – ukazuje život současných indiánů a jeho každodenní mizérii v nenásilné snaze apelovat jak na „ty bílé“, kteří před vinou svých předků zavírají oči, tak na „ty ukřivděné rudé“, jejichž vztek namířený proti celému světu je prodchnutý bezmocí i zaslepeností.

Celkové hodnocení: 85 %

Wind River (2017)

Hrají: Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Graham Greene, Jon Bernthal, Julia Jones, Gil Birmingham a další

Režie: Taylor Sheridan

Scénář: Taylor Sheridan

Kamera: Ben Richardson

Hudba: Warren Ellis, Nick Cave

USA / 107 minut / krimi, drama, thriller

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Wind River Jeremy Renner Elizabeth Olsen krimi thriller indiáni Nick Cave

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 53 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy