RECENZE – Oceňovaný scénárista Sicaria či Hell or Hight Water se tentokrát ujímá také režie a přichází s melancholickým vyšetřováním v zasněžené indiánské rezervaci Wind River. Kdo zabil mladou indiánku a proč je svět k bídné situaci původních obyvatel Severní Ameriky lhostejný?
Když se ve wyomingské pustině najde tělo znásilněné osmnáctileté arapažské dívky, je na místo povolána mladá nezkušená agentka FBI Jane Bannerová (Elizabeth Olsenová). Nepřipravená na teploty hluboko pod bodem mrazu a neznalá místních poměrů se musí spolehnout na pomoc náčelníka kmenové policie Bena (Graham Greene) a především zkušenosti lovce Coryho Lamberta (Jeremy Renner), žijícího na pomezí obou světů. Vyšetřování komplikuje nejen počasí, ale také nedostatek lidských i materiálních zdrojů.
Texaský rodák Taylor Sheridan opět dokazuje, proč je (nejen) v oblasti nezávislé tvorby považovaný za scénáristickou špičku. V případě Wind River stvořil komplexní příběh, v němž se vyšetřování vraždy prolíná s osobním příběhem o hledání odpovědí, i univerzálnější problematikou života v rezervaci. Vzhledem ke všeobecné chvále můžeme očekávat, že s prostředím silně spjatý scénář získá oscarovou nominaci.
Divák přesto nesmí očekávat dílo, které by navždy změnilo tvář kinematografie. Pozornost vyprávění je tu rozostřena na několik témat a motivů. Ty spolu sice dokonale ladí, výsledná cca stominutová dušenina ale Sheridanovi neumožňuje zabrousit skutečně do hloubky. Ne že by něco takového bylo třeba – chytře a hlavně věrohodně napsané postavy a jejich repliky se zaměřují spíše na podněcování dialogu než na podávání odpovědí – někomu to ale s ohledem na pochvalné ohlasy nemusí stačit.
Mezi charaktery vyčnívá převážně Rennerův Cory, jehož můžeme považovat za hlavního hrdinu příběhu. Jeho „dokonalý“ lovec a stopař totiž, na rozdíl od agentky FBI, dostal do vínku bohatší rejstřík motivací a životních zkušeností. Zatímco Cory, jakožto pomocník při vyšetřování, si musí znovu a znovu připomínat nedávnou smrt své dcery (míšenky), druhá členka komiksových Avengers, Elizabeth Olsenová, je nucena pracovat pouze s drobnostmi a náznaky a svoji do cizího prostředí uvrženou Jane definovat za pochodu. S tím, co má, pracuje slušně, přesto její upozadění zamrzí.
Jak je Sheridan výborným scénáristou, jeho režisérské schopnosti bohužel trochu zaostávají. Na to, že se po bezmála 30 letech v branži jedná o jeho teprve druhý zářez, si rozhodně nevede špatně, z řady ale ničím nevyniká. Wind River by si nepochybně zasloužila zkušenější ruku a hlavně estetičtější oko. Její látka totiž přímo vybízí k pevnému sepjetí s prostředím, k odrazu pustiny a chudoby indiánské rezervace na každém kroku vyšetřovatelů. Text se v tomto ohledu s obrazem bohužel nesetkává, což je znát nejlépe na zbytečně roztřesených záběrech exteriérů.
Naopak hypnotická hudba experimentální rockové legendy Nicka Cavea a jeho dlouholetého spolupracovníka Warrena Ellise skvěle podtrhuje dumavou melancholickou atmosféru filmu, aniž by si pro sebe kradla zbytečně mnoho pozornosti. Divák naopak po většinu času soundtrack možná ani nemusí vnímat, v těch zásadních momentech ale tyto tiché nenápadné motivy zážitek jen umocní.
Velkou výhodou Wind River je také fakt, že netlačí na pilu. Strasti svých hrdinů podává tak jak jsou, bez zbytečné snahy o emocionální vydírání diváka. Podobně se staví také k rasové a kulturní otázce – ukazuje život současných indiánů a jeho každodenní mizérii v nenásilné snaze apelovat jak na „ty bílé“, kteří před vinou svých předků zavírají oči, tak na „ty ukřivděné rudé“, jejichž vztek namířený proti celému světu je prodchnutý bezmocí i zaslepeností.
Celkové hodnocení: 85 %
Wind River (2017)
Hrají: Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Graham Greene, Jon Bernthal, Julia Jones, Gil Birmingham a další
Režie: Taylor Sheridan
Scénář: Taylor Sheridan
Kamera: Ben Richardson
Hudba: Warren Ellis, Nick Cave
USA / 107 minut / krimi, drama, thriller
Související
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce
recenze , film Wind River , Jeremy Renner , Elizabeth Olsen , krimi , thriller , indiáni , Nick Cave
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 53 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák