RECENZE: Earth: Den na zázračné planetě. S Redfordem/Trojanem kolem světa. A v Ultra HD

RECENZE – Dostat v době, kdy sály zejí prázdnotou a dokumenty o přírodě patří ke standardní televizní nabídce, celou rodinu na vzdělávací pořad? Takové ambice si klade celovečerní dokument od BBC. Ono totiž vidět pětimetrové, roztomile zívající mládě pandy prostě stojí za to.

Naše planeta je unikátní. Pokud víme, jedná se o jediné místo ve vesmíru, kde existuje život. S tímto tvrzením se uvede dokument Earth: Den na zázračné planetě, který si předsevzal představit svému divákovi přesně tohle – čtyřiadvacet hodin ze života modré oázy uprostřed chladného vesmíru.

Pojetí Earth nejvíc ze všeho připomíná mozaiku. Jedná se o působivou zkratkovitou reklamu na všechny krásy světa, stejně jako na bohatou přírodopisnou produkci BBC. Jeden uchvacující záběr střídá druhý, mnoho z nich navíc v běžných dokumentech o přírodě jen tak neuvidíte. Tady se totiž jindy tajuplným zvířatům podíváme přímo do kuchyně.

Spojení 4K kvality obrazu a elitního zvukového formátu Dolby Atmos pak slibuje zážitek, který kolikrát nedokážou nabídnout ani mnohem výpravnější spektákly. Škoda jen, že v našich luzích a hájích nenajdete mnoho kin, která by si s takto špičkovou technologií dokázala poradit na 100 %.

Hlavní síla Dne na zázračné planetě ale nespočívá v použití zmíněných technologií, nýbrž ve využití staré známé pravdy, že lidé přijímají informace nejsnáze v podobě příběhu. V našem případě pak mluvíme o mikropříbězích: mladé zebře snažící se přebrodit nelítostnou řeku, souboji žirafích samců o území, který je okořeněný nádechem střetu dvou generací, útěkem Hamanů před zlověstnou tmou a mnoha dalšími momentkami zprostředkovanými nám jakoby zevnitř.

Díky tomu má celý dokument až překvapivě silný a bohatý emocionální náboj. Strach, dojetí, triumf, zkrátka celá paleta. Výrazné zastoupení má také humor – westernový duel žiraf v pravé poledne nebo nadržený lenochod po divákovi skočí z ničeho nic a nedají mu jinou možnost, než se rozesmát.

Hře na tu kterou citovou strunu výrazně napomáhá výpravná tematická hudba. Filmaři vhodně střídají velkolepé, zoufalé, humorné, vítězoslavné nebo napínavé melodie a doplňují je stejně promyšlenými zvukovými efekty.

Redfordova narace v pozadí je pak především neokázale příjemná. Aniž by na sebe legendární herec a oscarový režisér v jedné osobě příliš pozornosti, dokáže svým charakteristickým hlasem přenést diváka přímo do hlubin deštného pralesa i na vrcholky hor.

Protože na mém promítání kino omylem pustilo také přibližně pět minut z dabované verze, mám možnost oba vypravěče alespoň částečně srovnat. A Ivan Trojan je rozhodně dobrá volba. Češi jsou na jeho unikátní barvu hlasu zvyklí a obzvlášť děti jistě dovede zaujmout víc než trochu sušší představitel Sundance Kida.

Asi jedinou slabší stránkou Earth je samotný vyprávěný text, respektive informace v něm podané. Snaha vejít se do hodiny a půl a touha oslovit především laiky samozřejmě znamenají, že se toho o životě vybraných zvířat nedozvíme příliš. To je pochopitelné a dává to smysl. Zamrzí ale, že nám vypravěč většinou sděluje jen to, CO se děje. PROČ se to děje, se už nedozvíme. A to ani ve zhuštěné formě 1–2 vět, které by se někam vměstnat určitě daly – vždyť tichého kochání se přírodou si užijeme přibližně stejně jako mluveného komentáře.

Earth: Den na zázračné planetě plní, co si předsevzal, a je skutečně rodinným filmem, který má na to, přivábit do kina větší množství lidí (samotného mě překvapilo, kolik se nás na projekci sešlo). Zároveň se nepochybně jedná o lákavou záminku k tomu, taky konečně jednou vyvézt svoji drahou polovičku. Ať už vás čeká první schůzka nebo „rutinní“ vycházka po padesáti letech společného života, mix roztomilých zvířátek a emocemi nabitých mikropříběhů funguje dokonale. Jediný, koho byste asi měli nechat doma, jsou dítka předškolního věku. Film se totiž ani náhodou nedrží zpátky a leckterý chundelatý tvoreček nakonec skončí jako potrava hladového predátora.

Celkové hodnocení: 85 %

Earth: One Amazing Day (2017)

Namluvil: Robert Redford

Český dabing: Ivan Trojan

Režie: Peter Webber, Richard Dale, Lixin Fan

Scénář: Frank Cottrell Boyce, Geling Yan, Richard Dale

Hudba: Alex Heffes

Velká Británie, Čína / 95 minut / dokumentární

Související

ONEMANSHOW: The Movie

Recenze: Film ONEMANSHOW: The Movie je kvůli přesahu do reality nutné vidět opakovaně. Na to ale tak dobrý není

Za doprovodu velkého očekávání a ne zrovna pozitivních prvotních reakcí se po letech rádiového klidu vrátil tvůrce obsahu, který, jak sám Kazma rád prohlašuje, nemá minimálně v Česku obdoby. Ještě ho nezavřeli, a tak je zpět, tentokrát však ne se svým klasickým půlhodinovým formátem, ale filmem určeným pro plátna kin. Filmem, na který se nelze tak úplně dívat jako na film. Filmem, který skutečná má avizovaný přesah do reality. A zároveň filmem, který není tak úplně nutné vidět.
film Asteroid City

RECENZE: Surrealistická komedie Asteroid City má výborné obsazení, ale neosloví každého

Nový snímek Wese Andersona nabízí hvězdné obsazení v čele s Tomem Hanksem, Scarlett Johansson, Tildou Swinton či Edwardem Nortonem. Ač se může zdát, že se jedná o záměr zaujmout široké publikum, tak se Anderson drží své specifické vizuální poetiky, která mnohé diváky může odradit. Nicméně snímek je vizuálně opojný a na velkém plátně skvěle vynikne jeho barevnost a estetika. 

Více souvisejících

recenze dokument film Earth: Den na zázračné planetě Robert Redford BBC Příroda planeta Země Fauna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy