RECENZE: Earth: Den na zázračné planetě. S Redfordem/Trojanem kolem světa. A v Ultra HD

RECENZE – Dostat v době, kdy sály zejí prázdnotou a dokumenty o přírodě patří ke standardní televizní nabídce, celou rodinu na vzdělávací pořad? Takové ambice si klade celovečerní dokument od BBC. Ono totiž vidět pětimetrové, roztomile zívající mládě pandy prostě stojí za to.

Naše planeta je unikátní. Pokud víme, jedná se o jediné místo ve vesmíru, kde existuje život. S tímto tvrzením se uvede dokument Earth: Den na zázračné planetě, který si předsevzal představit svému divákovi přesně tohle – čtyřiadvacet hodin ze života modré oázy uprostřed chladného vesmíru.

Pojetí Earth nejvíc ze všeho připomíná mozaiku. Jedná se o působivou zkratkovitou reklamu na všechny krásy světa, stejně jako na bohatou přírodopisnou produkci BBC. Jeden uchvacující záběr střídá druhý, mnoho z nich navíc v běžných dokumentech o přírodě jen tak neuvidíte. Tady se totiž jindy tajuplným zvířatům podíváme přímo do kuchyně.

Spojení 4K kvality obrazu a elitního zvukového formátu Dolby Atmos pak slibuje zážitek, který kolikrát nedokážou nabídnout ani mnohem výpravnější spektákly. Škoda jen, že v našich luzích a hájích nenajdete mnoho kin, která by si s takto špičkovou technologií dokázala poradit na 100 %.

Hlavní síla Dne na zázračné planetě ale nespočívá v použití zmíněných technologií, nýbrž ve využití staré známé pravdy, že lidé přijímají informace nejsnáze v podobě příběhu. V našem případě pak mluvíme o mikropříbězích: mladé zebře snažící se přebrodit nelítostnou řeku, souboji žirafích samců o území, který je okořeněný nádechem střetu dvou generací, útěkem Hamanů před zlověstnou tmou a mnoha dalšími momentkami zprostředkovanými nám jakoby zevnitř.

Díky tomu má celý dokument až překvapivě silný a bohatý emocionální náboj. Strach, dojetí, triumf, zkrátka celá paleta. Výrazné zastoupení má také humor – westernový duel žiraf v pravé poledne nebo nadržený lenochod po divákovi skočí z ničeho nic a nedají mu jinou možnost, než se rozesmát.

Hře na tu kterou citovou strunu výrazně napomáhá výpravná tematická hudba. Filmaři vhodně střídají velkolepé, zoufalé, humorné, vítězoslavné nebo napínavé melodie a doplňují je stejně promyšlenými zvukovými efekty.

Redfordova narace v pozadí je pak především neokázale příjemná. Aniž by na sebe legendární herec a oscarový režisér v jedné osobě příliš pozornosti, dokáže svým charakteristickým hlasem přenést diváka přímo do hlubin deštného pralesa i na vrcholky hor.

Protože na mém promítání kino omylem pustilo také přibližně pět minut z dabované verze, mám možnost oba vypravěče alespoň částečně srovnat. A Ivan Trojan je rozhodně dobrá volba. Češi jsou na jeho unikátní barvu hlasu zvyklí a obzvlášť děti jistě dovede zaujmout víc než trochu sušší představitel Sundance Kida.

Asi jedinou slabší stránkou Earth je samotný vyprávěný text, respektive informace v něm podané. Snaha vejít se do hodiny a půl a touha oslovit především laiky samozřejmě znamenají, že se toho o životě vybraných zvířat nedozvíme příliš. To je pochopitelné a dává to smysl. Zamrzí ale, že nám vypravěč většinou sděluje jen to, CO se děje. PROČ se to děje, se už nedozvíme. A to ani ve zhuštěné formě 1–2 vět, které by se někam vměstnat určitě daly – vždyť tichého kochání se přírodou si užijeme přibližně stejně jako mluveného komentáře.

Earth: Den na zázračné planetě plní, co si předsevzal, a je skutečně rodinným filmem, který má na to, přivábit do kina větší množství lidí (samotného mě překvapilo, kolik se nás na projekci sešlo). Zároveň se nepochybně jedná o lákavou záminku k tomu, taky konečně jednou vyvézt svoji drahou polovičku. Ať už vás čeká první schůzka nebo „rutinní“ vycházka po padesáti letech společného života, mix roztomilých zvířátek a emocemi nabitých mikropříběhů funguje dokonale. Jediný, koho byste asi měli nechat doma, jsou dítka předškolního věku. Film se totiž ani náhodou nedrží zpátky a leckterý chundelatý tvoreček nakonec skončí jako potrava hladového predátora.

Celkové hodnocení: 85 %

Earth: One Amazing Day (2017)

Namluvil: Robert Redford

Český dabing: Ivan Trojan

Režie: Peter Webber, Richard Dale, Lixin Fan

Scénář: Frank Cottrell Boyce, Geling Yan, Richard Dale

Hudba: Alex Heffes

Velká Británie, Čína / 95 minut / dokumentární

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze dokument film Earth: Den na zázračné planetě Robert Redford BBC Příroda planeta Země Fauna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy