RECENZE – P. T. Barnum se svým muzeem lidských kuriozit je postava kontroverzní a nepochybně fascinující. Pokud jste ale hollywoodská a broadwayská superstar Hugh Jackman, můžete si s jeho příběhem dělat cokoli. Třeba ho proměnit v barevnou estrádu opěvující jinakost a svobodu. A co víc – s trochou nadšení se vám to může téměř povést.
Phineas Taylor Barnum (Hugh Jackman) pochází z nejnuznějších poměrů. To mu naštěstí nezabrání vzít si svoji dětskou lásku Charity (Michelle Williamsová), která kvůli němu opustí svoji velmi zámožnou rodinu. Pod vlivem olbřímích ambic „založí“ Barnum muzeum/cirkus/divadlo/operu a naplní je lidmi, kterými svět opovrhuje: trpaslíky, vousatými ženami, přerostlými čahouny, rasovými míšenci, albíny nebo třeba siamskými dvojčaty. Záměr je jasný – ukázat vnějšímu světu i „lidským kuriozitám“, že si místo na slunci zaslouží každý. A namastit si na tom kapsu, aby bylo na baletní střevíčky pro dceru i honosnou vilu na truc všem snobům světa, samozřejmě.
Klasická dramatická křivka úspěchu, připomínající horskou dráhu i všechny filmy o americkém snu natočené od dob prehistorických, dává jasně a hlasitě najevo, že ambicemi se Největší showman spíše než La La Landu snaží přiblížit oněm klasickým prostinkým muzikálům, které zkrátka chtějí jen pobavit hudbou a tancem a s dějem si hlavu moc nelámou. Ne, že by se jednalo o nějaký šok, snímek se jako nenáročný zlepšovák nálady prezentoval už od trailerů.
Upozaděnému scénáři naštěstí přispěchají na pomoc rozverná cinkrlátka a sympatičtí herci. Jackman jako vždy srší charismatem a zvládá svého namyšleného sympaťáka prodat, jak to jen jde. A i když to nejednou dře, samozvaného stvořitele showbyznysu je většinou těžké nevzít na milost. Osobním kouzlem ho ale tentokrát o hlavu převyšuje Zac Efron, ze kterého se nějakým zázrakem začíná klubat komediální génius. Podobně sympatický je také zbytek hereckého ansámblu, a kdyby bohyni současných amerických teenagerů, Zendaye, vousatému objevu Keale Settleové a letos už potřetí solidní Rebecce Fergusonové v rozletu nebránilo, že si jejich nezajímavě napsaných postav film téměř nevšímá, zářily by i ony.
Muzikál ale dělají hlavně hudební čísla. A dobrý muzikál od špatného se mimo jiné pozná podle toho, zda se s přechodem ke zpěvu a tanci (ne)zastaví také děj. Dobře vystavěné muzikály – a je mi potěšením prohlásit, že Největší showman se v tomto ohledu mezi takové řadí – totiž do svých nejvýraznějších pasáží vkládají ty vůbec nejzásadnější momenty celého příběhu, chvíle, které hlavní hrdiny definují a zachycují je v okamžicích změny. Právě songy jako The Greatest Show, A Million Dreams, The Other Side nebo This Is Me neslouží jen jako laciná cukrová vata. Naopak by s jejich vystřižením děj přestal dávat smysl.
Všechny písničky jsou navíc velmi dobře zhudebněné i odzpívané a jejich choreografie hýří nápady a energií. A že se nejedná o nijak snadná taneční čísla. Tvůrci šli (na rozdíl od jejich nedávné konkurence v podobě Krásky a zvířete a La La Landu) cestou zavedených zpívajících herců, od nichž tím pádem požadují víc než jen monotónní líbivé zpívánky. Ani zde ale Jackman a spol. neslaví stoprocentní triumf. Písním schází chytlavost a i pro jejich lehkou překomplikovanost není moc pravděpodobné, že si je budou diváci po cestě z kina pobrukovat. Natož aby se jim navěky zavrtaly do podvědomí. Celkový dojem oslabuje také obsahová jednoduchost minimálně poloviny z nich.
Rozvernou, zábavnou a extrémně nakažlivou jízdu, která i cynického kritika zastihne nepřipraveného, bohužel přibližně v polovině zastihne radikální změna kurzu. Hned po emocemi natřískaném vrcholu filmu, který představuje hudební číslo This Is Me, se z oslavy svobody, pestrosti a odvahy riskovat (která sice není úplně upřímná, ale je natolik nápaditá a působí dostatečně bezbranně na to, aby vás přesvědčila o opaku) stane tuctová, unavená, nudná a hlavně jak pětník falešná moralitka o významu rodiny (biologické i náhradní) a podstatě štěstí.
S překlopením výhybky směr Peklo navíc znatelně ubyde dobré muziky. Zamilovaný duet bývalých hvězdiček Disney Channelu, Zacka Efrona a Zendayi, se řadí mezi průměrné popové slaďáky, kterými jsou zahlcená všechna rádia světa, a křečovitá From Now On je ztělesněním všeho, co je na Největším showmanovi špatně. V ostatních případech už se jen lacině recykluje (pardon, rekontextualizuje).
Největší showman spadá přesně do té hluboké propasti hudebních filmů, které jsou dost barevné, rozverné a umělé na to, aby jimi opovrhnul každý skutečný odpůrce všeho muzikálového, ale které zároveň nemají šanci nadchnout ani většinu zkušených muzikálových fanoušků s vyššími nároky. Divákům pohybujícím se někde uprostřed bych se ale nebál tento snímek doporučit. Neočekávejte zázrak a nebudete zklamaní. Jen pro jistotu zapomeňte svůj morální kompas doma.
Celkové hodnocení: 60 %
The Greatest Showman (2017)
Hrají: Hugh Jackman, Michelle Williams, Zac Efron, Zendaya, Rebecca Ferguson, Keala Settle a další
Režie: Michael Gracey
Scénář: Jenny Bicks, Bill Condon
Kamera: Seamus McGarvey
Hudba: John Debney, Benj Pasek, Justin Paul
USA / 105 minut / muzikál, romantický
Související
RECENZE: Životopisný Aznavour v rytmu šansonu zachycuje prchavost života
RECENZE: Dokument Hudba Johna Williamse staví legendárnímu skladateli oslavný pomníček
recenze , film Největší showman , Hugh Jackman , showbyznys , cirkus , Zac Efron , Michelle Williams , Zendaya , muzikál
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 4 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 12 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák