ROZHOVOR | Tragické útoky autem? Následky činu Olgy Hepnarové vidíme dodnes, říká herec Neškudla

Rozhovor - Server EuroZprávy.cz před nedávnem uvedl rozhovor s mladým, nadějným režisérem Davidem Baldou. Mimo jiné hovořil i o spolupráci s některými herci. Nás při tomto rozhovoru zaujal neméně nadějný a inspirativní herec Pavel Neškudla, který účinkuje na prknech několika divadel a v říjnu přebral významné ocenění. Zahrál si již v několika zajímavých filmových počinech a nedávno dotočil film, kde má hlavní roli. I o něm se rozpovídal v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

V těchto dnech se pomalu chýlí ke konci natáčení filmu Narušitel. Režisér tohoto pozoruhodného snímku vás označil jako velmi talentovaného a nadějného herce. Jakým způsobem Vás pan režisér David Balda oslovil?

Moje první spolupráce s Davidem byla při natáčení traileru pro inscenaci Unisex v Klicperově divadle v Hradci Králové. Tam jsme se sice nestihli ani seznámit, ale už jsme o sobě aspoň věděli. David potom viděl pár představení, ve kterých hraji nebo jsem hrál a přišel na to, že bych mu mohl zapadnout do představy o jedné z jeho postav. Dále už se věci vyvíjely celkem běžným způsobem – první schůzka, rozprava nad scénářem až po první natáčecí den.

Co vás nejvíce zaujalo na scénáři a příběhu režisérova dědečka, pana Vladislava Baldy -  bývalého vojenského pilota, podplukovníka, který spolu s přáteli zachránil už vyřazené letadlo?

Hlavně téma lásky k létání, to pro mě při čtení byl hlavní bod, stále je a myslím, že i zůstane. A taky to, s jakým zápalem na první schůzce David mluvil o tom, jaká je jeho představa o natáčení celého filmu. Kdybych do toho býval nešel – udělal bych velkou chybu.

Jaký Vy sám máte vztah k letadlům, pilotování? Změnil se po natáčení?

Vždycky jsem měl rád létání. Rád cestuji a letadlo k tomu pro mě neodmyslitelně patří. Potom taky mám rád adrenalin, který při různých vývrtkách, které jsem během natáčení zažil, rozhodně stoupá.

Jestli se po natáčení změnil vztah..? Není to tak dlouho, co jsem byl na letišti VH v Praze – měl jsem tam pocit, jako bych byl neprůstřelný..

Souhlasíte s tvrzením režiséra Davida Baldy, že letadla mají duši?

Po dobu natáčení - pohybování se na letištích mezi piloty, přípravy v podobě získávání informací k tématu jako např. četba různých příběhů psaných vojenskými piloty jsem přesvědčen, že duši mají, ale k tomu jí poznat je potřeba, myslím, daleko více času s nimi stráveného, než jsem měl já. Zážitkem jsou ale ohromným.

Jaká byla spolupráce s přece jen začínajícím, mladým režisérem? Lze podrobněji popsat atmosféru „na place“, práci s ostatními herci…?

Práce to byla skvělá – se vším úskalím a krásou. David má velkou moc člověka uhranout a chuť o scénách diskutovat. S většinou herců jsem se znal již z nějakých předešlých spoluprácí někde jinde a všichni dohromady, společně s těmi, se kterými jsem se seznámil až při natáčení jsme, myslím, tvořili celkem flexibilní skupinu.

Hrál jste ve filmu Já, Olga Hepnarová. Zde je vyobrazen osud ženy, jejíž osud vlivem doby, okolností směřuje k tragickému konci. Čím vás naopak tento příběh zaujal?

Je samozřejmě na debatě, co si kdo pod vlivem doby a okolností představuje, ale jakožto část historie je to faktum. Čin bohužel přenosný až do současnosti.

V roce 2015 jste si zahrál v dokumentárním filmu Pavla Křemena LSD made i ČSSR. Jak vzpomínáte na tuto zkušenost?

Vzpomínám hlavně na to prostředí Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Naskytl se mi tam jeden obraz, který nebyl nijak špatný nebo pro někoho či něco hanlivý, ale utkvěl mi v hlavě a asi ho nezapomenu. Bohužel je nepřenosný.

Letos v říjnu jste získal Cenu ředitele Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni za mimořádný umělecký výkon v kategorii pro umělce do 30 let a to za hlavní roli ve hře Talentovaný pan Ripley. Nyní v divadle  hostujete ve hře C.Goldoniho Sluha dvou pánů. Můžete podrobněji pohovořit o těchto jistě zajímavých rolích a zmiňovaném ocenění?

Mám zatím štěstí, ale ještě jsem se, co se hraní týká, nesetkal s ničím, co by bylo nezajímavé. Pohovořit podrobněji o těchto rolích by bylo na několik stránek. Zkusím to tedy ve velké zkratce. Např. inscenace pan Ripley mě dovedla na cestu do Říma a je to v současné době nejnáročnější představení, které mám. Postava Florinda ve Sluhovi dvou pánů mi zase nabízí velkou možnost se bouřit. A obě tyto inscenace jsou zpracovány kvalitní režií Natálie Deákové.

Z ocenění mám samozřejmě velkou radost. Dle mého soudu je zkoušení a potažmo představení takovým motýlím efektem, a proto jsem naprosto přesvědčen, že nepatří pouze mně, ale všem, kdo se na inscenaci podílí.

V Divadle v Dlouhé zase záříte ve hře Racek jako Konstantin Treplev. Ve hře, která je charakterizovaná ta, kde se mluví o něčem jiném, o něčem jiném se žije a o něčem jiném je život. Co na to Konstantin?

Konstantin by to rád srovnal.

Co dalšího vás ještě na divadelních prknech čeká? Učinkujete hned v několika hrách…Chystáte se zkoušet něco nového?

Když to omezím na tuto sezónu, tak mě čeká zkoušení v Divadle v Dlouhé a dále projekt s režisérkou Lindou Duškovou o člověku, co se mění v prase.

Zaujalo mě, že jste nejdříve absolvoval uměleckoprůmyslovou školu. A herectví jste poté vystudoval na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Realizujete se někdy i v jiném než divadelním umění?

Není to tak dlouho, co jsem se začal učit na kontrabas. Snažím se tento nástroj poctivě studovat, ale jsem pořád dost na začátku.

Závěr roku nabízí jakési bilancování. Co si tedy řekne Pavel Neškudla 31. prosince 2017? Jaký ten rok pro něj byl?

Roční hodnocení si nedělám. Spíše se snažím bilancovat jednotlivé činnosti, což se mi nabízí každý den.

Pavel Neškudla Narodil se v roce 1989 v Hradci Králové, kde se vyučil truhlářem. Úspěšně dále dokončil studium na uměleckoprůmyslové škole, obor nábytkářství. Herectví vystudoval na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU (absolvoval 2015), kde byli jeho pedagogy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. S nimi pak spolupracoval např. na inscenacích Sen noci svatojánské (Letní shakespearovské slavnosti) či Vojcek (Divadlo J. K. Tyla, Plzeň). Byl členem Divadla Lampion na Kladně, kde působil i jako host v činohře Městského divadla, později přijal angažmá v plzeňském Divadle J. K. Tyla. V současnosti je členem Divadla v Dlouhé, ale spolupracuje i s řadou dalších souborů (např. Klicperovo divadlo Hradec Králové, Divadlo X10 ve Strašnicích, Depresivní děti touží po penězích, Tygr v tísni). Hrál ve filmu Já, Olga Hepnarová a ztvárnil několik epizodních rolí v různých seriálech. V Divadle v Dlouhé se představil rolemi Konstantina Trepleva v Rackovi či Orestése  v Elektře. 9. ledna 2018 měla premiéru francouzská hra ze současnosti Ghost Protocol, kde ztvárnil Sama.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Pavel Neškudla David Balda herci

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy