RECENZE: The Florida Project nabízí hulvátství k pomilování a svět očima dítěte

RECENZE – Na ulici byste se jich pravděpodobně nedotkli ani násadou od koštěte, díky přednímu heroldovi nepochopených menšin, Seanu Bakerovi, si ale nevychovaná šestiletá Moonee i její beznadějně nezaměstnaná přisprostlá matka získají vaše sympatie a respekt. A možná se naučíte i něco o sobě samých.

Moonee (Brooklynn Princeová) žije se svou svéráznou a nezaměnitelně potetovanou matkou Halley (Bria Vinaiteová) v laciném chudinském motelu na Floridě. Jejich ubytování leží od Disney Worldu jen, co by kamenem… a přesto, díky jejich finanční situaci, vlastně nepřekonatelně daleko. A že jsou letní prázdniny, malá Moonee i se svojí věrnou skvadrou obdobně nevychovaných kumpánů pobíhá po okolí a dělá ze života peklo sousedům i sympatickému správci Bobbymu (na Oscara nominovaný Willem Dafoe), který musí u svých hostů denně balancovat mezi soucitem a nekompromisním přístupem člověka, na jehož bedrech leží celý křehký ekosystém motelu.

Téměř celý film sledujeme z perspektivy malé rošťandy, která pobíhá nejen mezi motelem a jeho okolím, ale fakticky také mezi dětskou říší imaginace a her a světem ustaraných dospělých, jejichž problémy ještě nedokáže plně pochopit. Díky tomuto triku si vás jak ona, tak i její matka získají. Jistě, Moonee, která plive na auta, uráží kolemjdoucí a demoluje staré opuštěné domy, by si zasloužila nařezat minimálně dvakrát denně – a Halley, která ji v tom ještě podporuje a při nezákonném podomním prodeji padělaných parfémů využívá svoji dceru jako roztomilý štít, by možná měla dostat dvakrát tolik – vše ale přebíjí jejich upřímná a ničím neposkvrněná vzájemná láska. Takže i když krize graduje a Halley začne dělat jedno příšerné rozhodnutí za druhým, divákovo více než zasloužené opovržení vůči nezodpovědné matce nedokáže nad prvotní empatií plně zvítězit.

Jak tomu bývá u podobných sociálních dramat zvykem, připadly hlavní role nehercům. Risk, který se vyplatil. Uvěřitelněji než Bria Vinaiteová, kterou si režisér Baker vyhlédl a následně kontaktoval přes její Instagram (!), by nepůsobil ani Daniel Day-Lewis v paruce, a malá Brooklynn Princeová je zkrátka dokonalá. Děti ve filmech často připomínají zmenšené dospělé. V The Florida Project tomu tak není. Podobně realistický dětský výkon se skutečně jen tak nevidí a nezbývá než se těšit na to, co její kariéra přinese do budoucna. Willem Dafoe tomu pak dodává punc profesionality a potřebnou hloubku v klíčových scénách.

O snímku se dlouhou dobu mluvilo jako o jednom z favoritů na Oscarové nominace. Očekávání kritiků nakonec nedošla naplnění, a i když je otázkou, nakolik by si The Florida Project zasloužil obsadit ono protentokrát volné desáté místo v kategorii Nejlepší film, Sean Baker by si určitě zasloužil odměnit coby režisér. To, jakým způsobem odvyprávěl tento riskantní a kontroverzní náhled na samé dno, stejně jako jeho schopnost vytáhnout maximum z šestileté představitelky Moonee, si pozornost zaslouží – přestože konkurence je v této kategorii letos velká.

Film funguje také vizuálně. Záběry na vyprázdněné ulice města mrtvých, ohyzdně fialový motel nebo neudržované napůl divoké okolí Orlanda se na plátně opravdu vyjímají a zábavné záběry a střihy udržují proud nenápadné, ale živelné energie, kterou tento nezávislák disponuje, v chodu.

Prakticky jedinou velkou výtku bych měl k úplnému závěru filmu, který se zdá být trochu odtržený od reality. Chápu sice, co tím chtěl režisér říct (minimálně tedy tuším) ale přesto se dá finále považovat za neuspokojivé. Navíc klade důraz na fakt, který si sice uvědomujeme ze synopse, ve filmu samotném je ale po celou dobu tematizován jen okrajově.

The Florida Project vás pozve do světa lidí, kteří ve svém životě udělali pár chyb. A někteří z nich v jejich produkci pokračují a ne a ne se z žumpy vlastního života vyhrabat. Jeho protagonisté nejsou dokonalí a mimo plátno by nebyli ani za mák sympatičtí, to ale neznamená, že jejich příběh nestojí za to odvyprávět. Nebo že se v něm nenajdou světlá místa. Láska, oddanost, svoboda, schopnost dělat ponižující kompromisy tváří tvář krizi, … Člověku se dostane jedinečné příležitosti porozumět nejen jejich světu, ale podívat se skrz stejnou optiku i na sebe samotného. A ještě se u toho několikrát od plic zasměje.

Celkové hodnocení: 80 %

The Florida Project (2017)

Hrají: Bria Vinaite, Brooklynn Prince, Willem Dafoe, Valeria Cotto, Mela Murder, Christopher Rivera, Caleb Landry Jones a další

Režie: Sean Baker

Scénář: Sean Baker, Chris Bergoch

Kamera: Alexis Zabé

Hudba: Lorne Balfe

USA / 111 minut / drama

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film The Florida Project sociálně vyloučení sociální drama Sean Baker

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy