RECENZE: The Florida Project nabízí hulvátství k pomilování a svět očima dítěte

RECENZE – Na ulici byste se jich pravděpodobně nedotkli ani násadou od koštěte, díky přednímu heroldovi nepochopených menšin, Seanu Bakerovi, si ale nevychovaná šestiletá Moonee i její beznadějně nezaměstnaná přisprostlá matka získají vaše sympatie a respekt. A možná se naučíte i něco o sobě samých.

Moonee (Brooklynn Princeová) žije se svou svéráznou a nezaměnitelně potetovanou matkou Halley (Bria Vinaiteová) v laciném chudinském motelu na Floridě. Jejich ubytování leží od Disney Worldu jen, co by kamenem… a přesto, díky jejich finanční situaci, vlastně nepřekonatelně daleko. A že jsou letní prázdniny, malá Moonee i se svojí věrnou skvadrou obdobně nevychovaných kumpánů pobíhá po okolí a dělá ze života peklo sousedům i sympatickému správci Bobbymu (na Oscara nominovaný Willem Dafoe), který musí u svých hostů denně balancovat mezi soucitem a nekompromisním přístupem člověka, na jehož bedrech leží celý křehký ekosystém motelu.

Téměř celý film sledujeme z perspektivy malé rošťandy, která pobíhá nejen mezi motelem a jeho okolím, ale fakticky také mezi dětskou říší imaginace a her a světem ustaraných dospělých, jejichž problémy ještě nedokáže plně pochopit. Díky tomuto triku si vás jak ona, tak i její matka získají. Jistě, Moonee, která plive na auta, uráží kolemjdoucí a demoluje staré opuštěné domy, by si zasloužila nařezat minimálně dvakrát denně – a Halley, která ji v tom ještě podporuje a při nezákonném podomním prodeji padělaných parfémů využívá svoji dceru jako roztomilý štít, by možná měla dostat dvakrát tolik – vše ale přebíjí jejich upřímná a ničím neposkvrněná vzájemná láska. Takže i když krize graduje a Halley začne dělat jedno příšerné rozhodnutí za druhým, divákovo více než zasloužené opovržení vůči nezodpovědné matce nedokáže nad prvotní empatií plně zvítězit.

Jak tomu bývá u podobných sociálních dramat zvykem, připadly hlavní role nehercům. Risk, který se vyplatil. Uvěřitelněji než Bria Vinaiteová, kterou si režisér Baker vyhlédl a následně kontaktoval přes její Instagram (!), by nepůsobil ani Daniel Day-Lewis v paruce, a malá Brooklynn Princeová je zkrátka dokonalá. Děti ve filmech často připomínají zmenšené dospělé. V The Florida Project tomu tak není. Podobně realistický dětský výkon se skutečně jen tak nevidí a nezbývá než se těšit na to, co její kariéra přinese do budoucna. Willem Dafoe tomu pak dodává punc profesionality a potřebnou hloubku v klíčových scénách.

O snímku se dlouhou dobu mluvilo jako o jednom z favoritů na Oscarové nominace. Očekávání kritiků nakonec nedošla naplnění, a i když je otázkou, nakolik by si The Florida Project zasloužil obsadit ono protentokrát volné desáté místo v kategorii Nejlepší film, Sean Baker by si určitě zasloužil odměnit coby režisér. To, jakým způsobem odvyprávěl tento riskantní a kontroverzní náhled na samé dno, stejně jako jeho schopnost vytáhnout maximum z šestileté představitelky Moonee, si pozornost zaslouží – přestože konkurence je v této kategorii letos velká.

Film funguje také vizuálně. Záběry na vyprázdněné ulice města mrtvých, ohyzdně fialový motel nebo neudržované napůl divoké okolí Orlanda se na plátně opravdu vyjímají a zábavné záběry a střihy udržují proud nenápadné, ale živelné energie, kterou tento nezávislák disponuje, v chodu.

Prakticky jedinou velkou výtku bych měl k úplnému závěru filmu, který se zdá být trochu odtržený od reality. Chápu sice, co tím chtěl režisér říct (minimálně tedy tuším) ale přesto se dá finále považovat za neuspokojivé. Navíc klade důraz na fakt, který si sice uvědomujeme ze synopse, ve filmu samotném je ale po celou dobu tematizován jen okrajově.

The Florida Project vás pozve do světa lidí, kteří ve svém životě udělali pár chyb. A někteří z nich v jejich produkci pokračují a ne a ne se z žumpy vlastního života vyhrabat. Jeho protagonisté nejsou dokonalí a mimo plátno by nebyli ani za mák sympatičtí, to ale neznamená, že jejich příběh nestojí za to odvyprávět. Nebo že se v něm nenajdou světlá místa. Láska, oddanost, svoboda, schopnost dělat ponižující kompromisy tváří tvář krizi, … Člověku se dostane jedinečné příležitosti porozumět nejen jejich světu, ale podívat se skrz stejnou optiku i na sebe samotného. A ještě se u toho několikrát od plic zasměje.

Celkové hodnocení: 80 %

The Florida Project (2017)

Hrají: Bria Vinaite, Brooklynn Prince, Willem Dafoe, Valeria Cotto, Mela Murder, Christopher Rivera, Caleb Landry Jones a další

Režie: Sean Baker

Scénář: Sean Baker, Chris Bergoch

Kamera: Alexis Zabé

Hudba: Lorne Balfe

USA / 111 minut / drama

Související

ONEMANSHOW: The Movie

Recenze: Film ONEMANSHOW: The Movie je kvůli přesahu do reality nutné vidět opakovaně. Na to ale tak dobrý není

Za doprovodu velkého očekávání a ne zrovna pozitivních prvotních reakcí se po letech rádiového klidu vrátil tvůrce obsahu, který, jak sám Kazma rád prohlašuje, nemá minimálně v Česku obdoby. Ještě ho nezavřeli, a tak je zpět, tentokrát však ne se svým klasickým půlhodinovým formátem, ale filmem určeným pro plátna kin. Filmem, na který se nelze tak úplně dívat jako na film. Filmem, který skutečná má avizovaný přesah do reality. A zároveň filmem, který není tak úplně nutné vidět.
film Asteroid City

RECENZE: Surrealistická komedie Asteroid City má výborné obsazení, ale neosloví každého

Nový snímek Wese Andersona nabízí hvězdné obsazení v čele s Tomem Hanksem, Scarlett Johansson, Tildou Swinton či Edwardem Nortonem. Ač se může zdát, že se jedná o záměr zaujmout široké publikum, tak se Anderson drží své specifické vizuální poetiky, která mnohé diváky může odradit. Nicméně snímek je vizuálně opojný a na velkém plátně skvěle vynikne jeho barevnost a estetika. 

Více souvisejících

recenze film The Florida Project sociálně vyloučení sociální drama Sean Baker

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

před 55 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 4 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 15 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

Historický okamžik. Von der Leyenová ocenila dohodu na pravidlech pro AI

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v sobotu uvítala dohodu na unijních pravidlech pro regulaci umělé inteligence. Podle agentury Reuters půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy