ROZHOVOR | Děsivý příběh podle skutečnosti? Režisér Mordparty oceněný českým lvem Bebjak nejen o natáčení Trhliny

ROZHOVOR - Peter Bebjak, režisér oceněný Českým lvem, právě natáčí třídílnou minisérii Trhlina. Na obrazovky ji v příštím roce uvede slovenská televize JOJ. Mysteriózní thriler podle stejnojmenné knihy Josefa Kariky o největší záhadě na Slovensku, jež je nominovaná na Cenu Akademie SFFH, vypráví strhující příběh o jedné z největších záhad Slovenska. A serveru EuroZprávy.cz k tomu poskytl zajímavý rozhovor.

Jak se stalo, že jste zvolil právě toto téma? 

Líbil se nám potenciál této knihy, její příběh. To, že si hraje se skutečnými událostmi. A mysteriozní thriller se u nás, jako minisérie ještě nikdy netočil.

Proč zrovna kniha Trhlina, v kontextu tvorby Jozefa Kariky? 

Má obrovskou sílu v tom, že příběh je podávaný velmi sugestivně a pro čtenáře velmi realisticky. Berou jej jako realitu, vypráví si poté svoje vlastní či odposlouchané historky spojené s pohořím Tribeč. Z knihy se stal fenomén, který oslovil spoustu lidí.

Seriál se začal natáčet nedlouho po vydání knihy. Kdo jako první přišel s odvážným nápadem zfilmovat tak neobvyklou knihu? 

Osud? Ve stejném čase jsme my i televize uvažovali o tom, že tato kniha má potenciál pro televizní zpracování.A už byl jen krůček ke vzájemné spolupráci.

Příprava tedy nebyla dlouhá. Jak jste se připravoval? Bylo náročné dát dohromady tým? 

My máme dlouhodobě složený tým lidí, s kterými spolupracujeme na většině projektů.To tedy nebyl až takový problém. Důlezité bylo dobře zadaptovat knihu. Vytvořit scenář, který bude mít stejné tajemství a sílu příběhu, jako má kniha. Oslovili jsme Tomáše Bombíka, společně jsme dělali minisérii  Spravedlnost pro Českou televizi ( Seriál letos oceněn Českým lvem za nejlepší televizní film nebo minisérii - pozn.redakce) a Mordpartu pro Primu. Je totiž velmi důležité přenést knihu do realizovatelné podoby. 

Měl jste jasnou představu o hereckém obsazení? Jak probíhal casting?

O postavě Davida jsme měli hned jasno. Tomaš Maštalír byl naše první a jediná volba. V podstatě jsem byl přesvědčený i o hlavním hrdinovi Igorovi ( Matej Marušín) , jen jsem potřeboval vidět, jak vzajemně bude fungovat s ostatními postavami. A ty jsme hledali klasicky - castingem. Zúčastnilo se ho dost herců, takže jsme měli z čeho vybírat.

Co se týče výběru lokací – podařilo se vám v reálném prostředí Tribeče najít konkrétní místa zmiňované v knize Trhlina? Jak na vás toto prostředí působí? Je magické opravdu?

Pro nás bylo velmi důležité točit na reálných místech, které jsou popsány v knize. Chtěli jsme pro diváka zhmotnit Tribeč a jeho zákoutí, kde se děj knihy odehrává. Bohužel ne všude jsme se byli schopni s technikou dostat, a tak jsme si pár lokací jemně upravili pro potřeby natáčení. A zda je prostředí magické? Je to pěkné pohoří, magii  tomu dodávají lidé a jejich příběhy. Přece jak tomu věříte, magii najdete i za domem.

V knize se stane spousta těžko uchopitelných událostí, které dávají dohromady děsivý obraz Tribeče.  Podařilo se vám vložit do seriálu všechny, nebo zbytek necháte na divákově fantazii, případně jako vzkaz pro diváky, ať si knihu přečtou?

Příběh jsme adaptovali podle knihy. Je tam pár autorských úprav, ale snažili jsme se převyprávět a ponechat vše tak, jak je napsané v knize.

Použijete v seriálu jen samotný příběh, nebo zmíníte i okolnosti vzniku: jak Jozefa Kariku oslovil na základě jeho předchozí knihy neznámý muž, aby mu povyprávěl vlastní děsivý příběh? 

Tato část prošla asi nejvýraznější změnou oproti knize. Ale nebudu prozrazovat jakou, nechte se překvapit.

Jak byste zhodnotil spolupráci s autorem předlohy, Jozefem Karikou? 

Párkrát jsme se sešli ať už před natáčením či během samotné realizace. Dokonce si zahrál jednu z postav. To, co jsem velmi ocenil, byla volnost, kterou nám dal při adaptaci jeho knihy. Toho si velmi vážím, protože je to projev důvěry. A my uděláme vše, abychom jeho důvěru nezklamali.

V knize se často objevují scény pro filmaře pravděpodobně poněkud statické (vyhledávání informací, záznamy o událostech z Tribeče), které ale posouvají děj dál. Jak jste s tím vypořádali? 

Dvojexpozicí. Vidíme v obraze Igora, jak pátrá, hledá a vzájemně vidíme, co hledá.

Druhá polovina knihy se odehrává víceméně v noci, v nebezpečném prostředí lesa a kopců. Bylo natáčení náročné? 

Tak nebylo to jednoduché. Bylo to velmi náročné pro všechny složky, pro štáb, pro herce. Ale myslím, že jsme to všichni ve zdraví přežili. Tedy kromě zlomené nohy hlavního představitele, kdy jsme tak museli na čas natáčení přerušit.

Jaké byly vaše pocity, když tento tajuplný, děsivý příběh začal před kamerou ožívat?

Pocit očekávání, hledání, zkoušení, nacházení. Můžete být jakkoliv dobře připravený, příjdou maličkosti, které vám vaši představu úplně změní - ale to je na výrobě to vzrušující.

Peter Bebjak vystudoval herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a tamtéž posléze absolvoval také filmovou a televizní režii.

Již během studia na sebe upozornil svými krátkými filmy, v jejichž tvorbě pokračoval i po absolutoriu. Z nich stojí za zmínění Štefan (1998), oceněný jako nejlepší film na Festivalu studentských filmů Áčko, Stříbrnou medailí na Brněnské 16 a cenou IGRIC na MFF v Trenčianských Teplicích. V zahraničí zaznamenal značný úspěch rovněž jeho krátký film voiceS (2010).

Má za sebou také již čtyři celovečerní filmy: Meruňkový ostrov (2011), který získal Grand Prix na MFF v Rouenu, Zlo (2012), mnohými cenami ověnčený snímek Čistič (2015) a nedávno uvedený drsný příběh ze slovensko-ukrajinské hranice - film  Čára. Peter Bebjak je také od roku 2005 aktivně činný i v televizní tvorbě, kde se podílí zejména na režii úspěšných kriminálních seriálů jako Specialisté, Mordparta či Četníci z Luhačovic.

Související

Last Train Home Rozhovor

Myšlenka ztvárnit cestu československých legionářů přes Sibiř nás nadchla, říká vývojář hry Last Train Home

Počítačová hra Last Train Home, která dnes spatřila světlo světa, je ambiciózní projekt českého vývojářského studia Ashborne Games a rakouského vydavatele THQ Nordic. Mapuje příběh fiktivního posledního obrněného vlaku, kterým se českoslovenští legionáři vrací z občanskými nepokoji zmítaného Ruska domů po konci první světové války. "Události tří let jsme shrnuli do půlročního putování, ať už se jedná o založení republiky, boje v tunelech u Bajkalu, nebo třeba honbu za carským pokladem," říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Petr Kolář z Ashborne Games.
Tomáš Zdechovský (publikováno se svolením autora) Rozhovor

Europoslanec Zdechovský: Výsledek voleb v Nizozemsku mě nepřekvapil. Musíme urychleně přehodnotit náš laxní přístup k migraci a bezpečnosti

V Evropském parlamentu působí už druhé volební období a patří mezi nejviditelnější české europoslance. Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP in the EP) se v Bruselu specializuje na kontrolu evropských peněz, zaměstnanost, bezpečnost a migraci. „Musíme urychleně přehodnotit náš laxní přístup k migraci a bezpečnosti, jinak bude zle,“ říká. Od května zasedá také v prestižním zahraničním výboru a je také šéfem parlamentní delegace pro země Střední Asie a Mongolsko.

Více souvisejících

rozhovor Peter Bebjak Český lev

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy