RECENZE: Bez Síly i Impéria. Solo nabízí Star Wars, jaké tu nebyly

RECENZE – Nikdo o něj nestál. Nikdo mu nevěřil. Příběh o tom, jak Han Solo k lodi, Chewiemu, pistoli, jménu, … (doplňte sami) přišel, se tvářil jako ten nejhorší nápad už od samého počátku. Vyhazov režisérů na poslední chvíli pak rozdráždil alarm i u těch největších optimistů. Navzdory všem překážkám i lidské logice je ale Solo: Star Wars Story důvodem brát kino útokem.

Hana Sola jsme poznali hned v prvním díle Star Wars (Epizodě IV: Nové naději, chcete-li). Cynický pašerák s neodolatelným šarmem Harrisona Forda ale měl už leccos nalétáno ještě předtím, než zastřelil Greeda a vzal na svoji palubu mladého Lukea Skywalkera. Pokud vám vrtalo hlavou, čím vším si nejodvážnější pilot v galaxii prošel, než mu do života vstoupil jistý Vyvolený farmář, muselo vám ohlášení filmu Solo: Star Wars Story připadat jako druhé Vánoce. Těm z nás, kteří upřednostňují nezodpovězená tajemství a prequelů se děsí jako Sith světlé strany Síly, ale očekávání tohoto filmu způsobovalo spíš žaludeční vředy.

Solo se věnuje právě tomu legendami opředenému období Hanovy (Alden Ehrenreich) minulosti, během kterého se seznámil se svým chlupatým parťákem Chewbaccou (Joonas Suotamo) a nejlepším přítelem Landem Calrissianem (Donald Glover) a na palubě možná neikoničtějího popkulturního vesmírného plavidla všech dob, Millenium Falconu, zvládl zkrátit si proslulý Kessel Run na 12 parseců. Kromě toho film také sleduje dvě zásadní postavy, které formovaly Hanovu osobnost – jeho zlodějského mentora Becketta (Woody Harrelson) a první lásku Qi'ru (Emilia Clarkeová).

A tento riskantní tah zaměřit se na události, jež udělaly z Hana přesně toho pesimistu, kterého jsme poznali na začátku Nové naděje, se vydařil. Tvůrci našli ten správný recept na poodhalení roušky tajemství, která průlomovou roli Harrisona Forda obklopovala, a výsledek v žádném případě není zklamáním, které by tuto postavu jakkoli znevážilo.

Nelze než kvitovat komornější pojetí filmu (pokud vůbec můžete o monstrózní space opeře s rozpočtem olbřímích rozměrů mluvit jako o komorní záležitosti), které vůbec poprvé v historii tohoto filmového fenoménu vynechává vesmírnou Sílu i boje za mír v galaxii a místo toho se soustředí na osobní problémy jednoho namyšleného sirotka se srdcem na pravém místě – na jeho snahu vydobýt si místo mezi kriminálníky všemožných kast a profesí. Roli zlého Impéria tak zastávají zločinecké kartely v čele s Drydenem Vosem (Paul Bettany).

Pravou trefou do černého je ale ta sebranka postav, charakterů a figurek, kterou Han na své cestě potká. Všechny totiž, od těch nejdůležitějších jako jsou Qi'ra, Beckett, Chewie či Lando, přes jejich vedlejší parťáky Val (Thandie Newtonová), Rio Duranta (John Faverau), nebo droidku L3-37 (Phoebe Waller-Bridgeová) až po ty téměř epizodické dýchají životem a dokazují, že si s nimi filmaři i herci vyhráli. Snad jen hlavní záporák Dryden Vos zavání prototypem zloducha podle šablony, ale vzhledem k tomu, s jakým děsivým chladem se s ním charismatický Bettany popasoval, se mu to dá odpustit. Ostatně o něm film ani není.

Asi největším překvapením ale je konzistence, jakou si snímek udrží od úvodních titulků až po ty závěrečné. Solo: Star Wars Story byl médii propírán jako problémový projekt. Když byli jeho původní režiséři, Phil Lord a Chris Miller, odvoláni jen několik týdnů před tím, než mělo skončit natáčení a začít postprodukce, a na jejich místo byl povolán matador Ron Howard, jehož úkolem se stalo přetočit většinu filmu (podle Wall Street Journal je Howardův podíl na výsledném produktu až 70 %), mnoho lidí se obávalo mišmaše na způsob Ligy spravedlnosti. To se nakonec nepotvrdilo – ba naopak, film působí kompaktním dojmem a až na několik vtipnějších scén (jasný rukopis dua Lord-Miller) je nemožné určit, který z režisérů přišel s jakou scénou. Tónem, hereckými výkony i stylem si jsou všechny velmi podobné.

Co naopak nikoho překvapit nemůže, je prvotřídní vizuální stránka. Solo sice v tomto ohledu nepřináší nic moc nového, ale i tak se jedná o spektákl, který vám na velkém plátně vymáčkne oči z důlků. Úchvatné scenérie, (až na výjimky) věrohodný mix CGI a praktických efektů a temnější styl, který postrádá všechny ty pestré barvy, na které jsme si u moderních Star Wars zvykli, jasně říká totéž, co zbytek filmu. JSME STAR WARS. ALE ZÁROVEŇ JSME SVÍ.

Hodně se řešilo, kdo je vůbec schopný nahradit Harrisona Forda. Odpověď je nasnadě. Nikdo. Volba ale padla na téměř neznámého Aldena Ehrenreicha a ten se s nesnadným úkolem popasoval… inu, rozpačitě. Ehrenreich není špatný herec a rozhodně má na to, aby tento film za pomoci svých kolegů utáhl, Han z něj ale nikdy nebude. To je nejvíce znát právě ve scénách, kdy se snaží svého předchůdce imitovat. Manýry se mu totiž vůbec nedaří. Dokud se ale soustředí sám na sebe a Forda nechává Fordem, není mu moc co vytknout.

Zásadní slabiny filmu tak jsou jen dvě. Tou první je velmi slabý začátek. Úvodní cca čtvrthodina odehrávající se na Hanově domovské planetě působí lehce rozpačitě a není dvakrát záživná. Navíc je kompletně utopená v černi, takže z ní pomalu není nic vidět. Jedná se o jedinou a nepatrnou odchylku od jednotného stylu, který jsem o pár odstavců výše vychvaloval.

Druhým a v podstatě očekávaným problémem je laciná nostalgie. Zařazení scény, v níž Han vyhraje Millenium Falcon v kartách, je logické a nedá se mu nic moc vytknout, protože je nezbytné pro příběh. Jenže podobných momentů je ve filmu tolik, že by se s nimi dalo hrát bingo. Některé působí jakž takž přirozeně, jiné jsou přímo rušivé. Vyloženě příšerná je ale jen jedna, a naštěstí si ji odbydeme už na konci onoho nepovedeného prologu.

Očekávání stranou. Solo není převratný, hlubokomyslný ani velkolepý. A rozhodně nesedne všem, ať už v práci denně svačíte z krabičky s obrázkem Millenium Falconu, nebo vás Star Wars prostě jen baví. Uspěl ale všude tam, kde (dle mého velmi špatné) Rogue One selhalo – nabízí zábavné postavy, konzistentní příběh i styl a rozšiřuje starwarsovský mythos o prvky, které ho obohacují a zdokonalují. Jedná se sice jen o popcornovou blbůstku, ale je to blbůstka, která dokázala, že pokud se soustředíte na člověka, obejdete se bez Skywalkerů, Hvězd smrti i laciného filozofování.

Celkové hodnocení: 90 %

Solo: A Star Wars Story (2018)

Hrají: Alden Ehrenreich, Woody Harrelson, Emilia Clarke, Donald Glover, Paul Bettany, Thandie Newton,  Phoebe Waller-Bridge, Joonas Suotamo a další

Režie: Ron Howard

Scénář: Jonathan Kasdan, Lawrence Kasdan

Kamera: Bradford Young

Hudba: John Powell

USA / 135 minut / akční, dobrodružný, sci-fi, fantasy

Související

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

Více souvisejících

recenze Solo: Star Wars Story Star Wars Ron Howard Alden Ehrenreich Emilia Clarke Woody Harrelson Donald Glover (herec) sci-fi

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 52 minutami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 5 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy