RECENZE: Černý superpolda kontra Ku Klux Kla(u)n. BlacKkKlansman si kopne i do Trumpa

RECENZE – Peklo v Charlotesville a Black Lives Matter. Nejen v reakci na ně vznikl tento zvláštní film o skutečném afroamerickém policistovi, který v 70. letech infiltroval buňku KKK. Trochu komedie, hlavně ale nevybíravá obžaloba rasismu zvládá v jednom příběhu stavět mosty i rozdávat rány

Ron Stallworth (John David Washington) se koncem 70. let stal prvním policistou v Colorado Springs, městě, které sice nepatří mezi typické výspy Ku Klux Klanu, rozhodně se ale jedná o místo, které svoji konfederační minulost nezapře – o čemž se Ron přesvědčuje denně na vlastní oči. Ať už se jedná o předsudky některých jeho kolegů, demonstrace černošského studentstva konsternovaně naslouchajícího revolucionářským kázáním bývalého Černého pantera (bohužel ne toho komixového) nebo pravidelné slety pánů v prostěradlech a jejich táboráky okolo hořících křížů.

Ron se naštěstí může opřít o své parťáky detektivy v čele s Flipem Zimmermanem (Adam Driver). Právě na něho později připadne úkol ztvárnit bílého rasistu Rona, který nenávidí všechny od černochů přes Židy až po homosexuální katolické komunisty, a pod pláštěm této falešné identity docházet na setkání Klanu. Společným snažením – černý Ron přes telefon a bílý „Ron“ v terénu – navážou kontakt dokonce se samotným „Grand Wizardem“ Davidem Dukem, v posledních letech hlasitým podporovatelem amerického prezidenta Donalda Trumpa a také mužem, kterého už v Čechách asi nikdy neuvidíme. Když tu totiž byl v roce 2009 naposledy, byl zatčen a obviněn pro podezření z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv. Toliko k historickému okénku, zpět k filmu.

BlacKkKlansman hned na začátku tvrdí, že jde o „biják natočenej podle skutečnejch událostí“, jeho tón a forma ale dávají jasně najevo, že divák nemá věřit všemu, co se před ním na plátně odehrává. Jeho režisér Spike Lee, jeden z předních hollywoodských specialistů na sociální tematiku, vzal absurdní, ale pravdivou kostru příběhu o černém členovi KKK, oblékl ji do dobové etnické hudby, vyšperkoval odkazy na tzv. blaxploitation filmy a vyčesal jí afro tak majestátní, že zabírá polovinu každého záběru. Ve výsledku tak jde nejčernější film… minimálně tohoto roku, dost možná ale spíš od Straight Outta Compton.

Výrazný styl filmu je také jeho největší předností. Byť ani zdaleka ne jedinou. Perfektní herecké výkony (vyniká hlavně ústřední John David Washington, ale zapamatujete si také nebezpečného rasistu Jaspera Pääkkönena nebo po letech konečně opět vtipného Tophera Grace a jeho parodii na Davida Dukea), silné poselství, že zdravý rozum a zlatá střední cesta vítězí, ale s extrémisty že se nevyjednává, i svérázný humor si získají lidi napříč spektrem žánrového vkusu.

Dvě a čtvrt hodiny dlouhý snímek bohužel sráží příběh samotný. Pokud zapomeneme na všechno to rasové koření okolo, jedná se o tuctovou zápletku o policistovi v utajení. Navíc tím, že infiltrovaní členové KKK nepatří k nejbystřejším a neumí si dát 2 a 2 dohromady (což je v komediální poloze sice k popukání, ale 3/4 filmu se snaží tvářit vážně), prochází našim hrdinům jedna hrubá chyba za druhou.

Divák se také musí připravit na to, že se BlacKkKlansman ostýchá vyslat více ran do vlastních řad. Ano, v úvodu si vyslechneme projev ex-Černého pantera volajícího bratry a sestry do zbraně, načež se celým filmem vine politická disputace mezi umírněným Ronem a jeho o něco levicovější přítelkyní Patrice (Laura Harrierová), ve výsledku je ale ohnisko zájmu soustředěné výhradně na Klan. Leeho počin se ale nesnaží být realismem (kromě toho zrovna Colorado Springs se v tehdejší době nemohlo pochlubit ani ghetty, ani gangy) – místo toho se jedná o napůl přiznaný politický manifest, který odpovídá dnešní neutěšené době. Nic, co by národ čtenářů Karla Čapka nedokázal pochopit. Vadit to ale může.

Život vám asi nezmění, přesto BlacKkKlansman obsahuje vše: podnět k zamyšlení, silné emoce, vtip i napětí. A také zaručeně největší výskyt afro účesů na metr čtverečný. Máte-li tento týden chuť na kvalitní nezávislák a z nějakého důvodu Vás nezaujalo o třídu lepší Léto, dejte černému „klanovníkovi“ šanci. Nezklame.

 

Celkové hodnocení: 80 %

BlacKkKlansman (2018)

Hrají: John David Washington, Adam Driver, Topher Grace, Laura Harrier, Ryan Eggold, Jasper Pääkkönen a další

Režie: Spike Lee

Scénář: Spike Lee, David Rabinowitz

Předloha: Ron Stallworth

Kamera: Chayse Irvin

Hudba: Terence Blanchard

USA / 134 minut / drama, komedie

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film BlacKkKlansman Spike Lee John David Washington Adam Driver Ku Klux Klan rasismus biografie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy