RECENZE: Akt vůle, nebo zoufalství? Jan Palach chtěl být pochodní svobody národa českého

RECENZE – Palachův politický manifest bývá nahlížen různě. Jedni v něm vidí hrdinský čin, jiní důkaz Palachovy duševní choroby a další ho mohou pokládat za projev zbabělství. Pro hrstku lidí se tento „druhý Jan Hus“ dokonce stal inspirací. Zkrátka není Čech, který by o nejslavnějším sebevrahovi našich dějin neslyšel a neměl na jeho čin vlastní názor.

K jakému výkladu Palachova sebeupálení se přiklání tvůrci stejnojmenného snímku je jasné od prvních minut, ne-li rovnou z kontextu naplánování jeho premiéry k 50letému výročí Okupace. Film vykresluje Jana Palacha jako nesmělého citlivého studentíka, který si pomalu ani nevšimne, když ho pozdravíte (natož aby se obtěžoval odpovědět), o to víc ho ale pálí otázka národní i osobní svobody a zachování lidské důstojnosti vstříc tyranii. Světaznalý Palach se angažuje ve stávkách a demonstracích a nebojí se ani vystoupit z davu. Stále více si však uvědomuje apatii lidí kolem sebe a potřebu ČINU, který by národ probudil. Ke své symbolické sebevraždě se propracovává postupně, vědomě, kontrolovaně a s překvapivou mírou racionální argumentace.

Také Palachovo zoufalství je zobrazeno spíš tiše, intelektuálně, zohledňujíc jeho introvertství – nedočkáme se proto žádných velkých výbuchů emocí, žádného řevu o sošku Českého lva. To je naprosto pochopitelné ve scénách, kdy je mladý student ve společnosti (podle dobových záznamů a svědectví se Palach nikdy nijak výrazně neprojevoval a způsob jeho smrti všechny jeho známé překvapil), ale trochu riskantní až nepochopitelné ve chvílích, kdy je Jan sám jen se svými myšlenkami. Těžko říct, zda tvůrcům tento civilní přístup přičíst k dobru, nebo jim naopak vytknout nedůraznost v projevech patosu, důsledek této volby je ale evidentní – nižší emocionální náboj většiny klíčových scén.

Tento deficit naštěstí vyrovnává vcelku dobrý Viktor Zavadil, jehož pohled zamračené laně dodává filmu na pocitu autenticity. Což je důležité, protože příběh se zaměřuje vyloženě na Palachovu perspektivu. Na jeho zkušenosti se stranou. Na jeho vztahy s přáteli a dívkami. Na jeho dojmy z tanků v ulicích a jeho vztah s matkou (Zuzana Bydžovská). Důležité přitom je, že je Palach vykreslen jako komplexní osobnost plná protikladů a vnitřních bojů, osobnost, jejíž cesta z první scény do té poslední je lemována změnami.

Filmový Jan Palach to bohužel hraje na jistotu. Jedná se o slušný, ale bohužel také rutinérsky napsaný a natočený příběh národního hrdiny, který nemá moc čím překvapit. U takto kontroverzní a záhadné postavy by se toho zkrátka dalo čekat více. Také formou působí spíš jako nákladnější TV film (na rozdíl např. od loňské Milady, která sice byla po technické stránce plná chyb a problémů, rozhodně ale vypadala jako počin, který chce, abyste ho viděli na stříbrném plátně).

Jeho pomalé tempo obsahující několik vyloženě hluchých míst pak rozdělí diváky ještě více – některým vadit nebude, většinu alespoň částečně znudí a pro zbytek učiní film vyloženě nedívatelným.

Těžko říct, jestli je snímek Jan Palach sám o sobě politickým manifestem, nebo jen poctou člověku, vůči kterému chovají Sedláček s Kantůrkovou velkou úctu. Pro Čechy je ale jeho zhlédnutí událostí, které by se (pokud cítí tu potřebu) měli zúčastnit spíše jako vlastenci než jako fanoušci historie či českého filmu.

 

Celkové hodnocení: 70 %

Jan Palach (2018)

Hrají: Viktor Zavadil, Zuzana Bydžovská, Denisa Barešová, Kristína Kanátová, Jan Vondráček, Simone Hrášková a další

Režie: Robert Sedláček

Scénář: Eva Kantůrková

Kamera: Jan Šuster

Hudba: Michal Rataj

Česko, Slovensko / 124 minut / drama, životopisný, historický

Související

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

Více souvisejících

recenze Jan Palach (film) Jan Palach historický

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy