ROZHOVOR | Film Narušitel? EuroZprávy.cz vyzpovídaly režiséra, prozradil řadu zajímavostí

ROZHOVOR – Chystaný snímek Narušitel o životních příbězích armádních letců socialistického Československa je kombinací kriminálního příběhu a historického dramatu. Hlavním sdělením je zobrazení lásky k létání a zamýšlení nad tím, co cesta za svobodou obnáší. Objeví se v něm složení známých tváří jako Jiří Dvořák, Veronika Arichteva či Stanislav Zindulka. Režisér David Balda poskytl serveru EuroZprávy.cz rozhovor, v němž se rozpovídal o natáčení, práci s herci nebo co by si měl divák z filmu odnést.

Váš první celovečerní film Narušitel bude mít 24. ledna premiéru. Jaké jsou vaše pocit teď, kdy už jsou téměř veškeré práce u konce?

Já mám pocity v podstatě stejně, jako celou dobu. Je to trochu očekávání a nejistoty, ale zároveň se velmi těším, až film na plátnech uvidím. Především z toho důvodu, že je to příběh, který by měl být publiku sdělen. Nejen samotná linka příběhu, ale i to, co je za ním – touha po svobodě a láska k létání.

Poslední klapka padla v prosinci minulého roku a poté jste se přesunul do střižny, kde jste snímku dával finální podobu. Jak náročné je natočit takový film? Pro laika se to často jeví jako snadná záležitost.

Je pravda, že málokdo z běžných diváků ví, jak vypadá celý proces výroby filmu – že se dělají barevné korekce obrazu, natáčejí se ruchy atd. Avšak každá z těchto částí má něco do sebe. Výroba filmu je sice zdlouhavá, ale o to zajímavější. Poznáváte nové lidi, kteří rozumí svému oboru a svou prací film zlepšují.

Inspirací ke vzniku filmu je příběh vašeho dědečka Vladislava Baldy– bývalého vojenského pilota, podplukovníka. Jak se vůbec zrodila myšlenka natočit film o letectví za Československa?

Já jsem totiž už o dědovi natočil, asi ve čtrnácti, takový krátký dokument. Létali jsme spolu po letištích, kde sloužil, nebo kde létal jako instruktor a celé mě to fascinovalo. Po nějaké době se ve mně zrodila myšlenka natočit film z leteckého prostředí a začal jsem se dědy více vyptávat. Ponořil jsem se více do životních příběhů jak dědy, tak jeho kamarádů a zjistil jsem, jak dobrá látka je to pro film a jak důležité sdělení se tím dá říct.

Z čeho jste čerpali se scenáristou Petrem Kultem ke vzniku scénáře? Kromě inspirace dědečkovým příběhem.

Ten příběh není věrnou kopií dědova života, je to jím pouze inspirované. Některé motivy jsme do příběhu zasadili ze svědectví dalších pilotů, kteří se s dědou znali.

Film se natáčel na malém letišti v Hořicích, na letišti v Hradčanech, nedaleko Mimoně nebo Hradci Králové. Jak dlouho celé natáčení trvalo?

Natáčení trvalo asi 36 dní. Začali jsme v polovině srpna 2017 a poslední klapka padla předposlední den roku 2017, od té doby je film v postprodukci.

Ve vašem filmu se objeví řada známých tváří jako Jiří Dvořák, Stanislav Zindulka nebo Veronika Arichteva. Jaká s nimi byla spolupráce? Jak k vám jako k mladému režisérovi přistupovali?

Spolupráce byla skvělá. Myslím, že se na tomto filmu sešla výborná parta herců a každý přinesl své obohacení nejen svou známou tváří, ale především svými kvalitami a přístupem. Velmi si všech vážím a jsem přesvědčen, že jsem vybral správně. Udržujeme kontakty i po natáčení a je to velmi příjemné.

Nedílnou součástí filmu je i hudba. Před několika dny vyšel videoklip k filmu s názvem „Nad světem“ od muzikanta Michala Hrůzy. Jak se vám s ním pracovalo?

Michal si film pustil a ihned ho pochopil a cítil v podstatě stejně jako já, což mě velmi potěšilo. To se určitě odrazilo i v písničce „Nad světem“, do které Michal vložil veškeré emoce, které jsem se snažil do filmu dát. S Jirkou Janouchem potom začali dělat i scénickou hudbu a myslím, že výsledek film hodně posunul.

Jaké je v tomto historickém filmu sdělení pro diváka? Co si může kromě lásky k létání odnést?

Je to film o útěku za svobodou, o težkém kontrastu mezi službou v armádě, chráněním vlasti a lásce k létání, které svobodu vlastně přináší. Film by měl nejen vzpomenout zločiny minulé doby, ale ukázat na piloty, kteří to neměli v této komplikované době jednoduché. Avšak nedůležitějším posláním filmu je dovést diváka k zamyšlení nad tím, co svoboda doopravdy je a jak bychom si jí měli vážit.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 
David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor David Balda film Narušitel Jiří Dvořák (herec)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

Pekarová Adamová se poprvé vyjádřila k potvrzení trestu pro Feriho

Nejvyšší vedení TOP 09 prolomilo mlčení po pondělním potvrzení trestu pro exposlance Dominika Feriho, který byl členem strany. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová označila jeho jednání, za které byl odsouzen, za neakceptovatelné. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy