V německé metropoli dnes večer odstartoval 69. ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Do 17. února, kdy se jeho brány uzavřou, nabídne divákům na 400 různých filmů. O hlavní cenu - Zlatého medvěda - se jich utká 17. Žádný český mezi nimi není.
Divácky nejnavštěvovanější filmová přehlídka na světě se tradičně nese v politickém duchu, což dnes na její úvod v krátkém projevu podtrhl i berlínský primátor Michael Müller, když varoval před omezováním svobody slova, stavěním zdí nebo antisemitismem. "Musíme se angažovat ve všem, co děláme, musíme vždy zaujmout postoj," apeloval na přítomné slavnostnímu zahájení.
Politická bude také velká část festivalových filmů. Poslední ročník, který se uskuteční pod vedením dlouholetého šéfa Berlinale Dietera Kosslicka, se podle něj dá označit heslem feministek ze 60. let - soukromé je politické. Množství snímků se tak věnuje tíživým dopadům politiky, globalizace nebo náboženství na obyčejné rodiny.
Dobře patrné to je i na filmech, které se utkávají o Zlatého medvěda. Patří mezi ně třeba drama francouzského režiséra Françoise Ozona Z boží milosti (Grâce à Dieu) o zneužívání chlapců katolickými kněžími nebo film Elisa y Marcela španělské režisérky Isabel Coixetové o dvojici lesbických žen, které kvůli svému vztahu raději opustí katolické Španělsko.
Druhý ze snímků zároveň dobře ilustruje dramatické změny ve filmovém průmyslu z posledních let. Pochází totiž z dílny Netflixu, nikoliv některého z tradičních filmových studií, z nichž se část i kvůli streamingovým službám dostává do velkých problémů. V dějinách Berlinale bude film z takové produkce promítán poprvé.
Poprvé také na festivalu mají tak výrazné zastoupení ženy. Ze 17 soutěžních filmů jich režírovaly sedm. Patří mezi ně i úvodní drama dámské režisérky a scénáristky Lone Scherfigové Laskavost neznámých (The Kindness of Strangers), o matce a jejích dvou synech, kteří před násilnickým manželem a otcem utečou z Buffala do New Yorku.
Žena - konkrétně francouzská herečka Juliette Binocheová - je také v čele poroty, která rozhodne o udělení Zlatého a Stříbrných medvědů. Z dalších hvězd filmového plátna do Berlína přijedou třeba Christian Bale, Catherine Deneuveová nebo Tilda Swintonová.
Český film má na přehlídce jen minimální zastoupení. Zatímco loni zde byl vidět i díky významnému ocenění pro režiséra Jiřího Menzela, letos ho reprezentuje jen krátký snímek Pouštět draka a koprodukce íránského filmu Nasht.
Ceny vstupenek se nejčastěji pohybují od 13 do 16 eur (334 až 411 Kč). Výjimkou bude 10. února promítání dokumentárního filmu Tajný archiv ve varšavském ghettu, na který šéf přehlídky Kosslick nabídl všem politikům protiimigrační a podle mnohých i pravicově radikální strany Alternativa pro Německo (AfD) vstup zdarma, aby se poučili o německé historii. I tímto politickým gestem se Kosslick po 18 letech letos s přehlídkou loučí.
29. září 2023 9:23
Zemřel herec David McCallum (†90), proslavila ho Námořní vyšetřovací služba
Související

Zlatého medvěda za nejlepší film festivalu Berlinale získal dokument Sur l'Adamant

Režisér Spielberg na Berlinale převzal Zlatého medvěda za celoživotní dílo
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle
před 1 hodinou

Počasí dnes opět trápí řidiče. Tvoří se ledovka i náledí, teploty klesly až na -20
před 2 hodinami

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr
před 2 hodinami

Nejmocnější Evropané 2024: Tusk vyhrál jako nositel změny, Zelenskyj je snílek, Petr Pavel šestý, a Putinova bankéřka je narušitelka
před 2 hodinami

V 99 letech zemřel Charlie Munger, miliardář a pravá ruka Warrena Buffetta
před 2 hodinami

D1 stojí už hodiny kvůli hromadné nehodě kamionů. Jeden člověk zemřel
před 3 hodinami

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní
před 3 hodinami

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty
před 4 hodinami

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?
před 5 hodinami

Předpověď počasí do Štědrého dne: Meteorologové nastínili, jak dlouho vydrží zima
včera

Izrael se bude muset zodpovídat z válečných zločinů v Gaze, žádá Erdogan
včera

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy
včera

Dvanáct dalších šťastlivců. Hamás i v úterý propustil rukojmí, příměří pokračuje
včera

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?
včera

Pavel chce, aby Ústavní soud posílil advokát Hulmák. Rozhodne Senát
včera

Pekarová Adamová apelovala, aby Západ postupoval koordinovaně proti nepřátelům svobody
včera

Fotbalisty Českých Budějovic už vede jenom Zápotočný. Jeho kolega Nikl už Jihočechy opustil
včera

Rusko je suverénní, pokud je lid svobodný, řekl Putin. Pustil se do Západu
včera

Finsko zcela uzavírá hranici. Může za to Rusko, řekl premiér Orpo
včera
Myšlenka ztvárnit cestu československých legionářů přes Sibiř nás nadchla, říká vývojář hry Last Train Home
Počítačová hra Last Train Home, která dnes spatřila světlo světa, je ambiciózní projekt českého vývojářského studia Ashborne Games a rakouského vydavatele THQ Nordic. Mapuje příběh fiktivního posledního obrněného vlaku, kterým se českoslovenští legionáři vrací z občanskými nepokoji zmítaného Ruska domů po konci první světové války. "Události tří let jsme shrnuli do půlročního putování, ať už se jedná o založení republiky, boje v tunelech u Bajkalu, nebo třeba honbu za carským pokladem," říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Petr Kolář z Ashborne Games.
Zdroj: Libor Novák