Startuje Berlinale. Žádný český film se o hlavní cenu neuchází

V německé metropoli dnes večer odstartoval 69. ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Do 17. února, kdy se jeho brány uzavřou, nabídne divákům na 400 různých filmů. O hlavní cenu - Zlatého medvěda - se jich utká 17. Žádný český mezi nimi není.

Divácky nejnavštěvovanější filmová přehlídka na světě se tradičně nese v politickém duchu, což dnes na její úvod v krátkém projevu podtrhl i berlínský primátor Michael Müller, když varoval před omezováním svobody slova, stavěním zdí nebo antisemitismem. "Musíme se angažovat ve všem, co děláme, musíme vždy zaujmout postoj," apeloval na přítomné slavnostnímu zahájení.

Politická bude také velká část festivalových filmů. Poslední ročník, který se uskuteční pod vedením dlouholetého šéfa Berlinale Dietera Kosslicka, se podle něj dá označit heslem feministek ze 60. let - soukromé je politické. Množství snímků se tak věnuje tíživým dopadům politiky, globalizace nebo náboženství na obyčejné rodiny.

Dobře patrné to je i na filmech, které se utkávají o Zlatého medvěda. Patří mezi ně třeba drama francouzského režiséra Françoise Ozona Z boží milosti (Grâce à Dieu) o zneužívání chlapců katolickými kněžími nebo film Elisa y Marcela španělské režisérky Isabel Coixetové o dvojici lesbických žen, které kvůli svému vztahu raději opustí katolické Španělsko.

Druhý ze snímků zároveň dobře ilustruje dramatické změny ve filmovém průmyslu z posledních let. Pochází totiž z dílny Netflixu, nikoliv některého z tradičních filmových studií, z nichž se část i kvůli streamingovým službám dostává do velkých problémů. V dějinách Berlinale bude film z takové produkce promítán poprvé.

Poprvé také na festivalu mají tak výrazné zastoupení ženy. Ze 17 soutěžních filmů jich režírovaly sedm. Patří mezi ně i úvodní drama dámské režisérky a scénáristky Lone Scherfigové Laskavost neznámých (The Kindness of Strangers), o matce a jejích dvou synech, kteří před násilnickým manželem a otcem utečou z Buffala do New Yorku.

Žena - konkrétně francouzská herečka Juliette Binocheová - je také v čele poroty, která rozhodne o udělení Zlatého a Stříbrných medvědů. Z dalších hvězd filmového plátna do Berlína přijedou třeba Christian Bale, Catherine Deneuveová nebo Tilda Swintonová.

Český film má na přehlídce jen minimální zastoupení. Zatímco loni zde byl vidět i díky významnému ocenění pro režiséra Jiřího Menzela, letos ho reprezentuje jen krátký snímek Pouštět draka a koprodukce íránského filmu Nasht.

Ceny vstupenek se nejčastěji pohybují od 13 do 16 eur (334 až 411 Kč). Výjimkou bude 10. února promítání dokumentárního filmu Tajný archiv ve varšavském ghettu, na který šéf přehlídky Kosslick nabídl všem politikům protiimigrační a podle mnohých i pravicově radikální strany Alternativa pro Německo (AfD) vstup zdarma, aby se poučili o německé historii. I tímto politickým gestem se Kosslick po 18 letech letos s přehlídkou loučí.

Související

Z filmu Sur l'Adamant

Zlatého medvěda za nejlepší film festivalu Berlinale získal dokument Sur l'Adamant

Zlatého medvěda za nejlepší film 73. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale dnes v německé metropoli získal francouzskou-japonský dokument Sur l'Adamant (Na Adamantu) režiséra Nicolase Philiberta. O Zlatého medvěda, který je hlavním oceněním festivalu, se letos ucházelo 19 snímků. Český mezi nimi stejně jako loni chyběl.

Více souvisejících

Berlinále filmy Berlín

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vít Rakušan

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Vítka Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

před 5 hodinami

včera

včera

Ministerstvo životního prostředí

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy

Hospodářská komora nesouhlasí s nově navrženými administrativně právními překážkami vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v níž Ministerstvo životního prostředí prosazuje na půdě první a druhé bonity plošný zákaz výstavby nových distribučních skladů, obchodních center nebo solárních parků přesahujících rozlohu jednoho hektaru, aktuálně projednávají poslanci v prvním čtení.

včera

včera

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová apelovala, aby Západ postupoval koordinovaně proti nepřátelům svobody

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vystoupila na vlivné berlínské mezinárodní konferenci o zahraniční politice Berlin Foreign Policy Forum. Ve svém příspěvku se zaměřila na aktuální proměny a výzvy světového uspořádání a apelovala na pokračování v koordinované podpoře Ukrajiny bránící se ruské agresi. Svou pracovní cestu po Německu pak zakončila setkáním se spolkovými zákonodárci. 

včera

včera

včera

včera

Myšlenka ztvárnit cestu československých legionářů přes Sibiř nás nadchla, říká vývojář hry Last Train Home

Počítačová hra Last Train Home, která dnes spatřila světlo světa, je ambiciózní projekt českého vývojářského studia Ashborne Games a rakouského vydavatele THQ Nordic. Mapuje příběh fiktivního posledního obrněného vlaku, kterým se českoslovenští legionáři vrací z občanskými nepokoji zmítaného Ruska domů po konci první světové války. "Události tří let jsme shrnuli do půlročního putování, ať už se jedná o založení republiky, boje v tunelech u Bajkalu, nebo třeba honbu za carským pokladem," říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Petr Kolář z Ashborne Games.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy