RECENZE: Akční vrchol začátku roku. Spektakulární Alita: Bojový anděl má ale hlavně srdce

RECENZE – Gladiátorský famfrpál. Lovci lidí. Kyborgové s noži místo rukou. Po letech produkčních potíží se do kin konečně dostává adaptace jedné z fundamentálních manga scifáren, již milují čtenáři po celém světě. Vysněný projekt režiséra Titanicu, Avatara a Terminátora Jamese Camerona nakonec dokončil jiný mistr vizuálně podmanivé akce – Robert Rodriguez.

Budoucnost 26. století není zrovna růžová. Tři sta let po Pádu, válce mezi Zemí a kolonizovaným Marsem, která skončila totální devastací civilizace, přežívá už jen jediné z velkých vzdušných měst. A někde pod ním, pod Salemem, oázou klidu, bezpečí, bohatství a moci, kam by se chtěl dostat každý, ale málokomu se to podaří, začíná příběh Ality (Rosa Salazarová), kyborga a poslední válečnice z časů před Pádem, kterou čirou náhodou najde na smetišti a dá do kupy kyberdoktor Ido (Christoph Waltz). Alita si ale ze svého minulého života vůbec nic nepamatuje. Neví proto, co ví vládce Salemu Nova a jeho pohůnci Chiren (Jennifer Connellyová) a Vector (Mahershala Ali), totiž že je vrcholem prastarých technologií a tudíž i „osobou“ mimořádného významu. Než to ale poněkud bolestivým způsobem zjistí, stihne se zamilovat do sympatického floutka Huga (Keean Johnson), stát se lovkyní lidí a dokonce si zahraje i nějaký ten motorball, podivnou směsici závodů na kolečkových bruslích, aztécké míčové hry tlachtli a gladiátorských zápasů.

Pokusy Západu o zpracování japonských mang a anime většinou nedopadají nejlépe. Mnoho z nich ani přes roky slibů a zákulisních tahanic nikdy nespatří světlo světa (Cowboy Bebop, Akira), jiné se nakonec adaptace dočkají, ale s westernizací je většinou čeká i vykleštění duše a lobotomie mozku (Ghost in the Shell, Death Note, Dragonball Evolution). Jistě, někdy se stane, že se i přes všechny nesnáze a změny vůči předloze dočkají diváckého úspěchu (Na hraně zítřka), případně že si je Američané prostě a jednoduše ukradnou a předělají na zcela jiný film (Paprika x Počátek; Perfect Blue x Černá labuť; případně cokoli, z čeho si vypůjčil Matrix), ty největší legendy ale dávají Hollywoodu stále ještě zabrat.

Je proto dobrá zpráva, že se Alita povedla. Ne, nejedná se o mistrovské dílo, dokonce ani o dokonale akčně-výplachovou science fiction. Přesto ale film o stroji na zabíjení s duší puberťačky funguje. A to hned na několika úrovních.

Předně se vydařily postavy. Většina hlavních hrdinů, padouchů a „těch mezi“ má mezi sebou nějakou historii. Ta pohání zápletku, stejně jako dodává emoční vztahové pozadí, díky kterému se nejedná jen o sebranku mluvících hlav v pěkných dystopických kostýmech a hromadou CGI přívěšků. A přesto, že jsou všechny postavy v podstatě jednoduché archetypy, fungují. I pro své vzájemné vztahy, a i proto, že tu a tam udělají něco, co je sice klišé, ale zároveň to k nim tak nějak patří.

Vždyť samotná Alita – prototyp naivní (a krásné) dívky z jiného světa, která dokáže naskládat na hromadu kohokoli, kdo jí zkříží cestu, ale trpí přehnaným idealismem a naletí i na tu nejprimitivnější lest, tu byla už stokrát. A mnohdy lépe (byť většinou hůře, mnohem mnohem hůře). Jenže do této pohádky – a že se o pohádku jedná – se to tak nějak hodí. Zvlášť, když to Rosa Salazarová a její počítačově zbytnělá kukadla dokážou prodat.

À propos, když už mluvíme o obřích očích a vůbec plně digitální podobě hlavní hrdinky, nemějte obavy. Trailery a fotografie možná působí dost divně, ale triková stránka filmu je skutečně dokonalá a Alita vypadá tak realisticky, nakolik to jen jde. Volba ponechat dívce velké „japonské“ oči sice zpočátku ruší, brzy si ale zvyknete. I díky tomu, jak skvěle je zvládnuté vše ostatní, protože tak dobrá digitální akce se jen tak nevidí. Zapomeňte na chaos jménem Transformers, Alita: Bojový anděl nabízí otevřené, mistrně provedené bojové scény s promyšlenou choreografií, ve kterých nikdy neztratíte přehled o tom, kdo je kdo a kde zrovna stojí. Každý druhý záběr by se dal, když ne zarámovat a pověsit na zeď, tak aspoň oprintscreenovat a nastavit jako plocha obrazovky.

Uznání si také zaslouží to, že film drží pohromadě. Na to, že museli Rodriguez s Cameronem a Kalogridisovou podstatně rozstříhat epizodický komiksový seriál a nějak z něj sešít ucelený příběh, si poradili velmi dobře. Jistě, kdyby skončili tak v polovině a v prvním filmu si dali na čas s budováním světa a zápletky, byl by film mnohem lepší. Bohužel v dnešní době padají scífkám hlavy jako hrušky po dešti a dá se předpokládat, že studio tak úplně nevěřilo v Alitin úspěch, a proto filmaře popohnalo kupředu. Zamrzí to a je to znát, na druhou stranu musíme pracovat s tím, co máme. A v tomto ohledu je úspěch, že nic nepřebývá, jedna scéna navazuje na druhou a vše dává smysl. Což je něco, s čím si například prosincové Smrtelné stroje nevěděly rady.

Přesto je scénář zásadní slabinou filmu. Schematické postavy totiž jen výjimečně nabízejí neschematické příběhy. A co lze odpustit archetypům, to jen těžko přejdeme u jednotlivých zápletek a dějových zvratů. Telecí romantická linka se ještě dá zkousnout, vždyť částečně definuje Alitinu osobnost a posouvá příběh kupředu. Zato jalová subzápletka s lovci lidí a „zabejčené“ následování největších klišé o elitářské postapo menšině utiskující chudou živořící většinu už zamrzí víc.

Alita: Bojový anděl je sympatická jednohubka, která táhne zejména na prvotřídní akci. Vše ostatní je v jejím podání průměrné, až lehce nadprůměrné. Má ale srdce a vcelku sympatické postavy, díky kterým jí snad odpustíte, že nepřináší vůbec nic nového a předvídatelností si tak nezadá s naivitou. Pojetí velkofilmu o osudu světa z pohledu dospívající dívky, která objevuje svět a sebe sama, je ale veskrze zábavné a v dnešní konkurenci velkých blockbusterů bez duše a nesoustředěných ansámblových splácanic vlastně působí i docela svěže.

 

Celkové hodnocení: 75 %

Alita: Battle Angel (2019)

Hrají: Rosa Salazar, Christoph Waltz, Keean Johnson, Jennifer Connelly, Mahershala Ali, Jeff Fahey, Jackie Earle Haley, Eiza González, Ed Skrein, Casper Van Dien a další

Režie: Robert Rodriguez

Scénář: James Cameron, Laeta Kalogridis, Robert Rodriguez

Předloha: Jukito Kiširo

Kamera: Bill Pope

Hudba: Junkie XL

USA, Kanada, Argentina / 122 minut / sci-fi, akční

Související

Dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

RECENZE: Praho, otevři oči. Dokument Veřejně prospěšné práce je ekvivalentem vzdoru

Bydlení v hlavním městě se stalo luxusem, většina mladých nemá šanci dosáhnout na vlastní byt. Prahu si podmanila řada developerů, podnikatelé veřejný prostor zaplavili vizuálním smogem. Na festivalu Jeden svět uvedený a teď i do distribuce vstupující dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

Více souvisejících

recenze film Alita: Bojový anděl Robert Rodriguez James Cameron manga sci-fi

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

včera

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ilustrační foto

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

včera

včera

Barma, ilustrační foto

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?

Myanmar zasáhla v pátek série ničivých zemětřesení, to silnější o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Přesný rozsah škod zatím zůstává nejasný, ale podle prvních informací se jedná o jednu z nejhorších katastrof, které zemi v posledních letech postihly. O katastrofy uplynulo šest hodin, svět ale zatím stále nic neví. Situaci totiž komplikuje i dlouhotrvající občanská válka, která omezuje možnosti získávání spolehlivých informací z postižených oblastí. Experti ale přirovnali sílu zemětřesení k tomu, které před dvěma lety zasáhlo Turecko a vyžádalo si 55 tisíc mrtvých.

včera

včera

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy