RECENZE: Poslední závod aneb krásně nasnímaný boj o život Hanče a Vrbaty

Výpravné historické drama z počátků lyžařského sportu v Krkonoších vypráví nejen o nacionalistické řevnivosti Čechů a Němců, ale také o síle přátelství a zarputilosti Bohumila Hanče. Samotný závod se po prvním kole mění ze sportovního klání na boj o přežití. Ukazuje se tak, že i české hory umí zahýbat s lidskými osudy.

Příběh Bohumila Hanče (Kryštof Hádek), nejlepšího českého lyžaře Rakousko-uherské monarchie, zná kde kdo. Ale jak se přesně odehrál, proč zemřel také Hančům nejlepší kamarád Václav Vrbata (Vladimír Pokorný) či jakou roli v příběhu sehrál pozapomenutý pražský Němec a všestranný sportovec Emerich Rath (Marek Adamczyk), a tom už se tolik nemluví. To se rozhodl změnit snímek Tomáše Hodana, který se pokouší poodhalit pozapomenuté události závodu z března roku 1913.

První třetina snímku se věnuje řevnivosti mezi Čechy a Němci, ukazuje Hanče jako výborného lyžaře a zároveň ukazuje kamarádskou povahu závodů. Dále okrývá přátelství, které vzniká mezi lidmi, kteří se potkávají pouze v zimě na svazích hor, a které dokáže překonávat roky i vzdálenost.

Druhá třetina se pak zaobírá Hančovým soukromým životem a jeho útrapami. Hodně se rozebírá slib skončit s lyžařskými závody, jenž dal Hanč své ženě (Judit Bárdos), který se nakonec rozhodne porušit, což se mu nakonec stane osudným. Ale dostane se i na těžkosti života v podhůří Krkonoš.

Třetí dějství se již věnuje samotnému závodu, prvnímu, v němž se přímo utkají Češi proti Němcům, což se do té doby z důvodu vzájemné řevnivosti nedařilo domluvit. Oproti předchozím závodům, tento závod postrádá kamarádského ducha a jde veskrze o snahu vyhrát za každou cenu. Po prvním kole závodu se však dramaticky změnilo počasí a ze závodu o vítězství se stal závod o přežití. Jednotliví závodníci postupně vzdávali, až na trati zůstal samotný Hanč.

Sice padlo rozhodnutí o ukončení závodu a traťoví komisaři měli za úkol zastavit Hanče na další kontrole, ale Hanč ve vypětí sil nepochopil signál z dáli mávajícího komisaře, a pokračoval v závodě dál, což se mu stal nakonec osudným.

Co se týče závěrečného boje o přežití, zřejmě by z něj šlo vytěžit o něco více a dalo by se mu věnovat o trochu více času. Ale i přes určitou zkratkovitost dokáže vyvolat napětí, které nakonec vygraduje v hořký konec. Ten je navíc tuplován zjištěním, že Vrbata zůstal také na hřebeni, kde ho potkal stejný konec jako Hanče.

Poslední závod se víceméně rovnoměrně věnuje Hančovi a Rathovi, jehož roli v příběhu se snaží ukázat širší veřejnosti, protože na ni bývá často zapomínáno. To sice trochu upozaďuje příběh Vrbaty a jeho přátelství s Hančem, ale trochu jiný pohled na dané události rozhodně není na škodu. Ostatně, samotný příběh je vyprávěn do jisté míry z Rathovy perspektivy, neboť jej zastihujeme jako přiděleného topiče na jedné z krkonošských chat za socialismu. Postavu starého Ratha si zahrál Oldřich Kaiser.

Jednotlivé postavy jsou napsány velmi realisticky a uvěřitelně a celkovému vyznění pomáhají také dobré herecké výkony. Zejména mrazivé podmínky na svazích Krkonoš se značí v tvářích herců, kteří často ani nemuseli hrát, že je jim pekelná zima.

Pozastavit se musíme také na práci s vyprávěním a logikou, která ve snímku funguje velmi dobře. Na české poměry je kladen až neskutečný důraz na to, aby divák měl ve správnou chvíli ty správné informace, které jsou často sděleny jen tak mezi řečí nebo letmým obrazem.

Vizuální stránka je rovněž vysoko nad úrovní běžné české produkce a společně s nádhernými kulisami a kostýmy si snímek nezadá se širší evropskou konkurencí. Záběry na projíždějící lyžaře v laterálním plénu nejsou ničím převratným, ale dávají náležitě vyniknou krajině a když se zkazí počasí, přechází kamera v jinou perspektivu, jež napomáhá evokovat nejistotu a zmatení i v očích diváka.

Snad ještě závěrem by bylo záhodno zmínit, že ač si často stěžujeme na natahovanou stopáž, tak Poslední závod by mohl být alespoň o patnáct minut delší, protože naznačuje mnoho otázek a problémů, na něž nenabízí žádnou odpověď či rozvedení. Tyto tak slouží pouze jako ilustrace doby či podtržení nějakého charakteru či okamžiku, což je trochu škoda, protože jsou zajímavé i samy o sobě. Zejména pak osobní rovina Hanče a vztah s Vrbatou a Rathem mohl být více prokreslen, protože v závěru tak snímku schází větší údernost celé tragédie.

Celkově se jedná o velmi nadstandardní snímek české provenience, který má kvality i ambice zaujmou širší evropské publikum. Bohužel jak je již dobrým zvykem české kinematografie, když se u nás natočí kvalitní snímek evropského formátu, jedná se v naprosté většině případů a historické drama, které svými postavami nemá zásadnější přesah do povědomí evropského publika. Nicméně, to neubírá nic na kvalitách Posledního závodu, který byste měli rozhodně navštívit v kinech, protože výsledný zážitek je silnější než v případě chváleného Zátopka.

Celkové hodnocení: 80 %

Poslední závod (2022)

Hrají: Kryštof Hádek, Judit Bárdos, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jaroslav Plesl, Jan Nedbal, Cyril Dobrý, Jan Hofman, Gabriela Pyšná, Zbyšek Humpolec, Simon Kirschner

Režie: Tomáš Hodan

Scénář: Tomáš Hodan

Kamera: Jan Baset Střítežský

Hudba: Jakub Kudláč

Česko / 102 min / drama, životopisný, sportovní

Související

film Ant-Man a Wasp: Quantumania

Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 
Tom Hanks ve filmu Muž jménem Otto.

RECENZE: Muž jménem Otto je podařené melodrama s Tomem Hanksem v hlavní roli

Tom Hanks se po vážných rolích vrací v odlehčenějším žánru komediálního dramatu. Snímek vychází ze severské předlohy, takže se ve výsledku nejedná o žádnou lehkou komedii. Příběh tak má poměrně hutnou atmosférou, jež je protkána komickými situacemi. Velkým plusem jsou dobré herecké výkony a dobře napsané postavy ukotvené v realistickém světě. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina české filmy Bontonfilm Kryštof Hádek Judit Bárdos (herečka) Marek Adamczyk (herec) film Poslední závod Tomáš Hodan (režisér) Krkonoše Jizerská 50 drama sport historický Oldřich Kaiser Jan Hájek Jaroslav Plesl (herec) Jan Hofman

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Americký prezident Joe Biden.

Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům

Americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau se zavázali společně postavit proti autoritářským režimům. Částečně i tím, že sníží svou závislost na jiných zemích, pokud jde o kritické minerály a polovodiče. Vyplynulo to z dnešní návštěvy Bidena v Kanadě, uvedla agentura Reuters. 

Aktualizováno před 51 minutami

před 2 hodinami

Manuel López Obrador

Mexického prezidenta pobouřila slova, že Mexiko ztratilo kontrolu nad částí země

Mexický prezident dnes pobouřeně odmítl komentáře šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena, který prohlásil, že mexická vláda ztratila kontrolu nad částmi země, kde operují drogové kartely. Prezident Andrés Manuel López Obrador nicméně připustil, že se kartelům podařilo dostat své lidi do mexické agentury pro kontrolu léčiv, aby tak získaly souhlas pro dovoz chemikálii potřebných pro výrobu fentanylu z Číny. Informovala o tom agentura AP.

před 2 hodinami

TikTok

Francouzi zaměstnaní ve veřejném sektoru budou mít zakázaný TikTok

Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném sektoru. Oznámil to dnes ministr pro veřejnou službu Stanislas Guerini, podle nějž se tak stalo v zájmu zajištění kybernetické bezpečnosti francouzských úřadů.

před 2 hodinami

Policie Rusko, ilustrační fotografie.

Měl blízko k Putinovi, teď je v pátrání. Rusko hledá autora projevů

Ruská policie dnes zařadila Abbase Galljamova, někdejšího autora projevů ruského prezidenta Vladimira Putina, na seznam hledaných osob. Informovala o tom agentura AP, podle které jde o další krok v rámci potlačování opozice Kremlu. Není jasné, v souvislosti s jakým trestným činem policie Galljamova hledá.

Aktualizováno před 2 hodinami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron odsoudil násilí v ulicích, vláda ale neustoupí

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes ostře odsoudil čtvrteční násilnosti v ulicích francouzských měst při protestech proti důchodové reformě. Na tiskové konferenci po summitu EU v Bruselu ujistil, že jeho vláda se nepodvolí násilí. Ohledně penzijní reformy pak vyčká rozhodnutí francouzského nejvyššího soudu. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

Luiz Inácio Lula da Silva

Brazilský prezident Lula chce s Čínou vytvořit mírový klub kvůli Ukrajině

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva příští týden navrhne Číně vytvoření "mírového klubu". Píše to dnes deník Financial Times, kterému sdělil podrobnosti o Lulově cestě do Asie brazilský ministr zahraničí Mauro Vieira. Lula se v úterý setká v Pekingu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Čína na konci února představila svůj plán na ukončení války na Ukrajině.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Exprezident Trump očekává smrt a zkázu, pokud bude obviněn

Bývalý americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti varoval, že jeho trestní obvinění by mohlo vést ke "smrti a zkáze", píše agentura Reuters. Vyjádření republikánského exprezidenta přišlo krátce poté, co newyorští prokurátoři, kteří se zabývají Trumpovou údajnou rolí v platbě pornoherečce za mlčenlivosti, uvedli, že se nenechají zastrašit.

před 3 hodinami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron a von der Leyenová pojedou v dubnu do Číny

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pojede v prvním dubnovém týdnu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem do Číny. Podle agentury Reuters to dnes oznámil unijní mluvčí. Macron využije své státní návštěvy v Číně od 5. do 8. dubna k tomu, aby se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem "pracoval na návratu k míru" na Ukrajině, uvedl dnes večer Elysejský palác.

před 5 hodinami

Eva Pavlová a Petr Pavel

Pavlová připravuje svůj tým a oslovuje externí poradce

První dáma Eva Pavlová v současné době buduje svůj tým, oslovuje externí poradce a připravuje témata, se kterými bude dál pracovat. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Pražského hradu Markéta Řeháková. Pavlová podle ní nyní připravuje aktivity na příštích pět let především v sociální oblasti.

před 5 hodinami

Jevhen Perebyjnis

Ukrajina chce ještě letos jednat o vstupu do Evropské unie

Ukrajina by chtěla podle náměstka ukrajinského ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise zahájit jednání o vstupu do EU letos v prosinci. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by tomu mohla pomoci i konference šéfů parlamentů zemí EU a kandidátských států, která se za měsíc uskuteční v Praze. 

před 5 hodinami

Jair Bolsonaro

Bolsonaro se příští týden vrátí do Brazílie, opustil ji před koncem mandátu

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro se vrátí po třech měsících do vlasti. Oznámilo to vedení jeho Liberální strany (PL), napsala dnes agentura Reuters. Bolsonaro odjel krátce před koncem svého prezidentského mandátu do Spojených států, a nezúčastnil se tak předání úřadu stávajícímu prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silva. 

před 5 hodinami

Kevin McCarthy

Šéf Sněmovny reprezentantů McCarthy má slova ředitele TikToku za velmi znepokojivá

Vyjádření šéfa sociální sítě TikTok Shou Zi Chewa jsou "velmi znepokojivá", uvedl dnes předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy. Reagoval tak na čtvrteční "grilování" šéfa Tiktoku před členy výboru pro energetiku a obchod. McCarthy se podle agentury Reuters domnívá, že zákonodárci schválí v reakci na obavy související s aplikací zákon, který bude mít podporu republikánů i demokratů.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na letišti u Kolína nad Rýnem najel muž do lidí. Několik lidí je zraněných

V parkovacím domě na letišti Kolín nad Rýnem/Bonn na západě Německa dnes dopoledne cíleně najížděl muž automobilem do lidí. Ti podle policejního mluvčího, na něhož se odvolává agentura DPA, dokázali nejspíš uskočit, a utrpěli převážně jen lehká zranění. Řidič také narazil do několika dalších aut. Podle mluvčího existují náznaky, že muž má psychické problémy.

před 5 hodinami

OSN potvrdila tisíce civilních obětí války na Ukrajině. Skutečná čísla mohou být výrazně vyšší

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) potvrdil další tisíce civilních obětí během druhého půlroku války na Ukrajině. Ve sledovaném období od začátku srpna 2022 do konce ledna 2023 podle dnes zveřejněné zprávy zemřelo nebo bylo zraněno 5987 civilistů. Mezi oběťmi je také 21 lidí, které popravily ruské síly nebo zemřeli při útoku cíleném přímo na jejich osobu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy