RECENZE: Spider-Man: Bez domova je výborným závěrem trilogie s Tomem Hollandem

Postavu pavoučího muže asi nemusíme nikomu představovat. Jeden z nejslavnějších superhrdinů má také velmi pestrou paletu inkarnací, jež se promítly do různých verzí Petera Parkera. Tento snímek tak uzavírá příběh mladíka, kterého kousnul zmutovaný pavouk a daří se mu to ve velkolepém stylu a dojde i na několik překvapení.

Téměř jistě si pamatujete snímky Amazing Spider-Man s Andrew Garfieldem jako Peterem Parkerem, o jejichž režii se postaral Marc Webb. Nepříliš povedená dvojice filmů od Sony Pictures se proti rozjeté mašinérii Marvelu příliš neprosadila a nedokázala se ni vyrovnat povedené trilogii s Tobym Maquirem, kterou vytvořil režisér Sam Raimi.

Mezitím se naplno rozjela mašinérie jménem Marvell Stuidios, které postupně přerostlo do tzv. Marvel Cinematic Universe (MCU). Do toho univerza náleží Iron Man, Thor, Captain America či Doctor Strange a mnoho další slavných komiksových postaviček od nakladatelství Marvel. Jenže práva na bohatý vesmír Spider-Mana (Sony's Spider-Man Universe) vlastní již zmíněná společnost Sony.

Na poslední reboot s Tomem Hollandem v hlavní roli však dohlížel Kevin Faige, ústřední postava MCU, která stojí za jeho rozmachem. Marvelu se Spider-Man hodil do připravovaných Avengers a Sony toužilo po restartu, který by oživili jejich vlastní vesmír. Nakonec se oběma společnostem podařilo dohodnout nejprve na jednom snímku (Spider-Man: Homecoming) a posléze také na dalších dvou, z nichž tím posledním je právě Spider-Man: Bez domova.

Když jsme již lehce nastínili strastiplnou cestu pavoučího muže zpět na velká plátna, zaměřme se na samotný snímek. Kevin Faige si opět v producentském křesle vše pohlídal, a tak nám režisér Jon Watts servíruje poctivý blockbuster, jemuž nechybí žádné základní ingredience Marvelovského vesmíru. Zároveň neschází ani jistá autorská vize, která Speder-Mana odlišuje od jiných snímků tohoto univerza, ale na schopnost variovat s tónem sólových snímky jednotlivých postav jsme si již zvykli. To je ostatně jedna z důležitých propriet MCU, že dokáže udržet zavedený standard značky, zatímco okolo fungující kostry dokáže postavit alespoň částečně originální snímek.

Důležitou postavou nového snímku je Doctro Strange (Benedict Cumberbatch), za nímž Peter Parker přijde s tím, aby celý svět zapomněl, že je Spider-Man. Jenže jak již jsme si u mladého Parkera zvykli, spoustu věcí si příliš nepromyslí, a tak začne Strangeovi do sesílaného kouzla kecat. Důsledkem je, že se kouzlo rozpadne a Strange jej na poslední chvíli spoutá, aby nenapáchalo další škody. Ale i tak kouzlo působí a do aktuálního vesmíru začne vtahovat nepřátele Spider-Mana z jiných vesmírů. Tím se mimochodem dozvídáme o existenci multiverzu, o němž byl výborný animovaný snímek Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018).

Spolierů se bát nemusíte, protože o tom, co se odehraje dále Vám neřekneme nic a budeme se pohybovat veskrze na obecné rovině.  Spider-Man: Bez domova by bylo možné rozdělit na dvě části. První hodina se věnuje Peterově snaze vyrovnat se s odhalením toho, že je Spider-Man. To se mimochodem v žádném jiném snímku dosud nestalo. Zároveň se řeší i jeho vztah s MJ (Zendaya), kteří se společně s nejlepším kamarádem Nedem (Jacob Batalon) snaží dostat na vysokou. To se jim nedaří kvůli jejich přátelství s Peterem, o němž se dozvěděl celý svět. Tato teenagerovská linie prohlubuje smysl určitých momentů v pozdějších fázích snímku, ale z pohledu celku je zbytečně dlouhá a nezajímavá. Kdyby Peter zamířil za Strangem po deseti či patnácti minutách, bylo by to tak akorát.

Na druhou stranu, když už se věci dají do pohybu, jedná se o prvotřídní akční jízdu se spoustou zábavy. Akce je povedená a je vidět, že tvůrci si na třetí snímek ponechali dostatek nápadů. Ostatně, záporáci, kteří byli do tohoto vesmíru vtaženi, nabízejí dostatek možností, jak akční sekvence ozvláštnit. Jednoduše, druhá část snímku je poctivý komiksový nářez, který musí bavit všechny fanoušky a rozhodně neurazí ani náhodného návštěvníka.

Ale přesto, že snímek má všechny vizuální kvality, které od něj očekáváme, zkušené oko si povšimne, že občas některé triky nejsou až tak povedené, jak by mohly být. Ano, jedná se jen o drobnosti, typicky absenci určitého fyzična u některých scén. Nebo některé materiály se tu a tam chovají velmi nerealisticky a snímek tak ztrácí určitou hmatatelnost a materii, nicméně drive druhé části snímku Vás rychle začne posouvat kupředu, takže na tyto drobnosti zapomenete. Rozhodně jich není tolik, aby rozbouraly celý snímek, ale u poměrně precizního zacházení s fyzikou, která je v MCU jistým způsobem definována, tyto výchylky překvapí. Nicméně celkový vizuální dojem dokáže tyto drobnosti zamáznout a za pár dní po snímku na ně zapomenete.

Co se musí vyzdvihnout, jsou herecké výkony. Milým překvapením byla Zendaya, která se mihla již v Duně, ale ve Spider-Manovi dokázala uhrát velmi silné momenty. O to více se na ni budeme těšit v pokračování sci-fi eposu, neboť je vidno, že s přibývajícím věkem herecky hodně vyzrála a doufejme, že se ji v kariéře bude dařit i nadále. Dalším bonusem jsou objevivší se záporáci, kteří nesou známé tváře a je vidět, že si to všichni neskutečně užívají. Celým snímkem se ostatně nese určitá vibrace, která rezonuje ve velké části ansámblu a dává těm správným momentům patřičné vyznění.

Spider-Man: Bez domova je velkolepým zakončením série, které dokáže překvapit a nebojí se experimentovat v jasně vymezených mezích. Tom Holland je sympatický Peter Parker, který je však občas trochu otravným teenagerem, kterého byste nejraději vyfackovali. Naštěstí těchto momentů je pomálu, takže po trochu nudné hodince se snímek rozjede naplno. Velmi dobrá akce má i slušnou choreografii, a hlavně dostatek nápadů, jak se Spideym rozbít několik zdí a oken. A závěr nabídne několik emotivních pasáží, jež dokážou přesvědčit i nějakou tu slzu, aby ukápla.

Zajímavost: Snímek se pravděpodobně stane prvním ryzím kasovním trhákem z Americké produkce od začátku pandemie. První zmínky hovoří o čtvrtkovém otvíráku v USA za 50 mil. dolarů a odhady se pohybují okol 150 mil. dolarů za první víkend. Snímek má rovněž třetí největší otvírák v USA v historii, a před ním leží pouze Avengers: Endgame ($60 mil.) a Star Wars: The Force Awakens ($57 mil.). Globální tržby z prvního víkendu (čt-ne) by se pak měly pohybovat mezi 300-400 mil. dolarů. A to vše se podařilo v době covidové. A vzhledem k nadšenému ohlasu fanoušku zřejmě miliarda na sebe nenechá dlouho čekat.

Celkové hodnocení: 80 %

Spider-Man: No Way Home (2021)

Hrají: Tom Holland, Zendaya, Marisa Tomei, Jacob Batalon, Benedict Cumberbatch, Jamie Foxx, Alfred Molina, J.K. Simmons, Tony Revolori, Arian Moayed, Harry Holland, José Alfredo Fernandez, Jon Favreau, Angourie Rice a další.

Režie: Jon Watts

Předloha: Steve Ditko (komiks), Stan Lee (komiks)

Scénář: Chris McKenna, Erik Sommers

Kamera: Mauro Fiore

Hudba: Michael Giacchino

USA / 148 min / akční, dobrodružný, sci-fi

Související

film Ant-Man a Wasp: Quantumania

Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 
Tom Hanks ve filmu Muž jménem Otto.

RECENZE: Muž jménem Otto je podařené melodrama s Tomem Hanksem v hlavní roli

Tom Hanks se po vážných rolích vrací v odlehčenějším žánru komediálního dramatu. Snímek vychází ze severské předlohy, takže se ve výsledku nejedná o žádnou lehkou komedii. Příběh tak má poměrně hutnou atmosférou, jež je protkána komickými situacemi. Velkým plusem jsou dobré herecké výkony a dobře napsané postavy ukotvené v realistickém světě. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina Marvel Studios Sony Pictures komiksy film: "Spider-Man: Bez domova" Tom Holland Kevin Faige (producent) Benedict Cumberbatch (herec) Zendaya Andrew Garfield (herec) Jon Favreau Falcon (filmová distribuční společnost) žánr: akční

Aktuálně se děje

před 3 minutami

OSN, ilustrační fotografie.

V OSN neprošla rezoluce o vyšetřování poškození plynovodů Nord Stream

Rusku se dnes nepodařilo přimět Radu bezpečnosti OSN, aby požadovala nezávislé vyšetřování zářijových explozí, které na dně Baltského moře poškodily potrubí plynovodů Nord Stream, kterými se přepravoval - resp. měl přepravovat - zemní plyn z Ruska do Německa. Oznámily to tiskové agentury.

Aktualizováno před 7 minutami

Ilustrační fotografie.

Útok na škole v USA: Šest mrtvých, střílela mladá žena

Mladá žena ozbrojená dvěma poloautomatickými puškami dnes zabila tři děti a tři dospělé v křesťanské škole v americkém městě Nashville, načež ji zastřelili zasahující strážníci, oznámila místní policie. Možný motiv útoku není známý, podle vyšetřovatelů však podezřelá byla bývalou žákyní dané školy. 

před 14 minutami

Ilustrační fotografie.

Metro A stálo. Do kolejiště spadl člověk

Provoz na lince A pražského metra mezi Náměstím Míru a Depem Hostivař byl dnes večer zhruba 40 minut přerušený. Ve stanici Strašnická spadl člověk do kolejiště. Soupravy se znovu rozjely ve 21:49, informoval dopravní podnik na webu.

Aktualizováno před 17 minutami

Benjamin Netanjahu

Netanjahu odkládá kontroverzní reformu o několik týdnů. Chce dialog

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer oznámil odložení kontroverzní justiční reformy o několik týdnů, do dalšího zasedání parlamentu. Chce o zákonu vést dialog a dosáhnout "širokého konsenzu". Netanjahu to uvedl v prohlášení k národu poté, co před sídlem parlamentu v Jeruzalémě protestovaly proti reformě desítky tisíc lidí. 

Aktualizováno před 30 minutami

Maďarský parlament

Maďarský parlament ratifikoval vstup Finska do NATO

Maďarský parlament dnes ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Nadále zůstává podle tiskových agentur nejasné, kdy maďarští poslanci budou hlasovat o ratifikaci švédského vstupu do NATO.

před 34 minutami

Rusko, Kreml

Rusko chce od zahraničních firem příspěvek za odchod ze země

Zahraniční firmy z "nikoli přátelských zemí" by při opuštění svých ruských aktiv měly ruským úřadům zaplatit "dobrovolný příspěvek" ve výši pěti procent jejich tržní hodnoty, napsal dnes na svém webu Kommersant s odvoláním na zápis z jednání vládní podkomise pro kontrolu zahraničních investic, zveřejněný na webu ministerstva financí. Podkomise jednala ještě na začátku března.

Aktualizováno před 50 minutami

Americký prezident Joe Biden.

Biden se podle Bílého domu neobává občanské války v Izraeli

Americký prezident Joe Biden se neobává, že současné protesty v Izraeli přerostou do občanské války. Uvedl to dnes bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Podle agentury Reuters dodal, že Biden svůj názor na situaci v zemi sdělil přímo izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi.

před 1 hodinou

Bayern Mnichov

Bayern Mnichov ukončil spolupráci s Nagelsmannem. Na vině může být i přítelkyně

Před reprezentační přestávkou se rozhodl bavorský velkoklub Bayern Mnichov ke změně na trenérském postu. Učinil tak poté, co mnichovský celek naposledy v Bundeslize prohrál 1:2 s Leverkusenem a podtrhl tak tím fakt, že zažívá nejhorší bundesligovou sezónu za posledních jedenáct let. Aktuálně se nachází na druhém místě o bod za Dortmundem. Proto z postu kouče odchází Julian Nagelsmann, přičemž ho nahradí Thomas Tuchel. Nutně ale nemusí jít pouze o neuspokojivé výsledky, které měly zlomit vaz dosavadnímu lodivodovi Bayernu. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Zelenskyj u Záporoží navštívil frontové pozice

Zelenskyj se u Záporoží sešel s vojáky i s ředitelem MAAE

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že navštívil frontové pozice v Záporožské oblasti. Podle agentury AP se na jihu země rovněž setkal se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelem Grossim. Ten prohlásil, že nebezpečná situace v největší evropské jaderné elektrárně - Záporožské jaderné elektrárně okupované Rusy - "se nijak nelepší", protože boje v okolí nadále hrozí katastrofou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka míří z televizních obrazovek opět na lavičku. Tentokrát chytil laso od Trenčína

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka po čase opět míří na další trenérskou misi. Po pauze, kterou vyplnil prací experta pro Nova Sport, bude tentokrát trénovat na Slovensku, konkrétně převezme Trenčín. Protože ten se pohybuje aktuálně na předposledním místě tabulky slovenské nejvyšší soutěže, úkol pro Františka Straku je jasný. Tradiční klub v nejvyšší soutěži zachránit. Smlouvu s ním zatím podepsal jen na dva měsíce, tedy do konce této sezóny. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Hasiči zasahují u nehody nákladního vozu, který sjel do slapské přehrady. (27.3.2023)

Tragédie na Příbramsku: Do slapské přehrady sjelo nákladní auto, zaklíněný řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel dnes po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl ČTK po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala dnes kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Aktualizováno před 4 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku

Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem to novinářům v Bruselu řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podotkl také, že kromě války na Ukrajině má na evropskou bezpečnost vliv aktivita Číny v indopacifické oblasti a její potenciální podpora Moskvy, od níž Západ Peking zrazuje.

před 4 hodinami

Leopard 2A4

Na Ukrajinu dorazilo 18 tanků Leopard z Německa

Na Ukrajinu z Německa dorazilo 18 tanků Leopard 2, které Berlín přislíbil Kyjevu zhruba před dvěma měsíci. Informoval o tom dnes německý časopis Der Spiegel, podle kterého už tanky překročily ukrajinskou hranici.

před 4 hodinami

Senát ČR

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek

Senát loni obdržel jen čtyři petice, což je poloviční počet v porovnání s předchozím rokem. Na rozdíl od roku 2021 také žádnou z nich neprojednal formou veřejného slyšení, neboť po započítání relevantních podpisů pod žádnou z loňských petic nefigurovalo 10.000 signatářů. Vyplývá to ze zprávy o loňských peticích, kterou má horní parlamentní komora podle doporučení petičního výboru tento čtvrtek vzít na vědomí.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Česko udělilo přes 500 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny

Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. V poslední době se vydávalo týdně přes 2100 víz, v únoru a na začátku března to bylo více než 2400 víz týdně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo na twitteru ministerstvo vnitra. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Při demolici budov v Milovicích došlo ke kontaminaci, říká státní zástupce

Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích na Nymbursku byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu. Území bývalého vojenského prostoru tak bylo kontaminováno. Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a podvodu. 

před 5 hodinami

Policie obvinila muže, podle kriminalistů bodl na Plzeňsku dva kamarády

Z pokusu vraždy a z ublížení na zdraví obvinila plzeňská policejní komisařka devětatřicetiletého muže. Je podezřelý, že v pátek večer na náměstí jedné obce na Plzeňsku bodl jednoho svého kamaráda do zad a druhého do hrudníku. Z místa pak utekl a policie ho po intenzivním pátrání zadržela v sobotu ráno, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Michaela Raindlová. Muže poslal soud do vazby.

Zdroj: ČTK

Další zprávy