RECENZE: Spider-Man: Bez domova je výborným závěrem trilogie s Tomem Hollandem

Postavu pavoučího muže asi nemusíme nikomu představovat. Jeden z nejslavnějších superhrdinů má také velmi pestrou paletu inkarnací, jež se promítly do různých verzí Petera Parkera. Tento snímek tak uzavírá příběh mladíka, kterého kousnul zmutovaný pavouk a daří se mu to ve velkolepém stylu a dojde i na několik překvapení.

Téměř jistě si pamatujete snímky Amazing Spider-Man s Andrew Garfieldem jako Peterem Parkerem, o jejichž režii se postaral Marc Webb. Nepříliš povedená dvojice filmů od Sony Pictures se proti rozjeté mašinérii Marvelu příliš neprosadila a nedokázala se ni vyrovnat povedené trilogii s Tobym Maquirem, kterou vytvořil režisér Sam Raimi.

Mezitím se naplno rozjela mašinérie jménem Marvell Stuidios, které postupně přerostlo do tzv. Marvel Cinematic Universe (MCU). Do toho univerza náleží Iron Man, Thor, Captain America či Doctor Strange a mnoho další slavných komiksových postaviček od nakladatelství Marvel. Jenže práva na bohatý vesmír Spider-Mana (Sony's Spider-Man Universe) vlastní již zmíněná společnost Sony.

Na poslední reboot s Tomem Hollandem v hlavní roli však dohlížel Kevin Faige, ústřední postava MCU, která stojí za jeho rozmachem. Marvelu se Spider-Man hodil do připravovaných Avengers a Sony toužilo po restartu, který by oživili jejich vlastní vesmír. Nakonec se oběma společnostem podařilo dohodnout nejprve na jednom snímku (Spider-Man: Homecoming) a posléze také na dalších dvou, z nichž tím posledním je právě Spider-Man: Bez domova.

Když jsme již lehce nastínili strastiplnou cestu pavoučího muže zpět na velká plátna, zaměřme se na samotný snímek. Kevin Faige si opět v producentském křesle vše pohlídal, a tak nám režisér Jon Watts servíruje poctivý blockbuster, jemuž nechybí žádné základní ingredience Marvelovského vesmíru. Zároveň neschází ani jistá autorská vize, která Speder-Mana odlišuje od jiných snímků tohoto univerza, ale na schopnost variovat s tónem sólových snímky jednotlivých postav jsme si již zvykli. To je ostatně jedna z důležitých propriet MCU, že dokáže udržet zavedený standard značky, zatímco okolo fungující kostry dokáže postavit alespoň částečně originální snímek.

Důležitou postavou nového snímku je Doctro Strange (Benedict Cumberbatch), za nímž Peter Parker přijde s tím, aby celý svět zapomněl, že je Spider-Man. Jenže jak již jsme si u mladého Parkera zvykli, spoustu věcí si příliš nepromyslí, a tak začne Strangeovi do sesílaného kouzla kecat. Důsledkem je, že se kouzlo rozpadne a Strange jej na poslední chvíli spoutá, aby nenapáchalo další škody. Ale i tak kouzlo působí a do aktuálního vesmíru začne vtahovat nepřátele Spider-Mana z jiných vesmírů. Tím se mimochodem dozvídáme o existenci multiverzu, o němž byl výborný animovaný snímek Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018).

Spolierů se bát nemusíte, protože o tom, co se odehraje dále Vám neřekneme nic a budeme se pohybovat veskrze na obecné rovině.  Spider-Man: Bez domova by bylo možné rozdělit na dvě části. První hodina se věnuje Peterově snaze vyrovnat se s odhalením toho, že je Spider-Man. To se mimochodem v žádném jiném snímku dosud nestalo. Zároveň se řeší i jeho vztah s MJ (Zendaya), kteří se společně s nejlepším kamarádem Nedem (Jacob Batalon) snaží dostat na vysokou. To se jim nedaří kvůli jejich přátelství s Peterem, o němž se dozvěděl celý svět. Tato teenagerovská linie prohlubuje smysl určitých momentů v pozdějších fázích snímku, ale z pohledu celku je zbytečně dlouhá a nezajímavá. Kdyby Peter zamířil za Strangem po deseti či patnácti minutách, bylo by to tak akorát.

Na druhou stranu, když už se věci dají do pohybu, jedná se o prvotřídní akční jízdu se spoustou zábavy. Akce je povedená a je vidět, že tvůrci si na třetí snímek ponechali dostatek nápadů. Ostatně, záporáci, kteří byli do tohoto vesmíru vtaženi, nabízejí dostatek možností, jak akční sekvence ozvláštnit. Jednoduše, druhá část snímku je poctivý komiksový nářez, který musí bavit všechny fanoušky a rozhodně neurazí ani náhodného návštěvníka.

Ale přesto, že snímek má všechny vizuální kvality, které od něj očekáváme, zkušené oko si povšimne, že občas některé triky nejsou až tak povedené, jak by mohly být. Ano, jedná se jen o drobnosti, typicky absenci určitého fyzična u některých scén. Nebo některé materiály se tu a tam chovají velmi nerealisticky a snímek tak ztrácí určitou hmatatelnost a materii, nicméně drive druhé části snímku Vás rychle začne posouvat kupředu, takže na tyto drobnosti zapomenete. Rozhodně jich není tolik, aby rozbouraly celý snímek, ale u poměrně precizního zacházení s fyzikou, která je v MCU jistým způsobem definována, tyto výchylky překvapí. Nicméně celkový vizuální dojem dokáže tyto drobnosti zamáznout a za pár dní po snímku na ně zapomenete.

Co se musí vyzdvihnout, jsou herecké výkony. Milým překvapením byla Zendaya, která se mihla již v Duně, ale ve Spider-Manovi dokázala uhrát velmi silné momenty. O to více se na ni budeme těšit v pokračování sci-fi eposu, neboť je vidno, že s přibývajícím věkem herecky hodně vyzrála a doufejme, že se ji v kariéře bude dařit i nadále. Dalším bonusem jsou objevivší se záporáci, kteří nesou známé tváře a je vidět, že si to všichni neskutečně užívají. Celým snímkem se ostatně nese určitá vibrace, která rezonuje ve velké části ansámblu a dává těm správným momentům patřičné vyznění.

Spider-Man: Bez domova je velkolepým zakončením série, které dokáže překvapit a nebojí se experimentovat v jasně vymezených mezích. Tom Holland je sympatický Peter Parker, který je však občas trochu otravným teenagerem, kterého byste nejraději vyfackovali. Naštěstí těchto momentů je pomálu, takže po trochu nudné hodince se snímek rozjede naplno. Velmi dobrá akce má i slušnou choreografii, a hlavně dostatek nápadů, jak se Spideym rozbít několik zdí a oken. A závěr nabídne několik emotivních pasáží, jež dokážou přesvědčit i nějakou tu slzu, aby ukápla.

Zajímavost: Snímek se pravděpodobně stane prvním ryzím kasovním trhákem z Americké produkce od začátku pandemie. První zmínky hovoří o čtvrtkovém otvíráku v USA za 50 mil. dolarů a odhady se pohybují okol 150 mil. dolarů za první víkend. Snímek má rovněž třetí největší otvírák v USA v historii, a před ním leží pouze Avengers: Endgame ($60 mil.) a Star Wars: The Force Awakens ($57 mil.). Globální tržby z prvního víkendu (čt-ne) by se pak měly pohybovat mezi 300-400 mil. dolarů. A to vše se podařilo v době covidové. A vzhledem k nadšenému ohlasu fanoušku zřejmě miliarda na sebe nenechá dlouho čekat.

Celkové hodnocení: 80 %

Spider-Man: No Way Home (2021)

Hrají: Tom Holland, Zendaya, Marisa Tomei, Jacob Batalon, Benedict Cumberbatch, Jamie Foxx, Alfred Molina, J.K. Simmons, Tony Revolori, Arian Moayed, Harry Holland, José Alfredo Fernandez, Jon Favreau, Angourie Rice a další.

Režie: Jon Watts

Předloha: Steve Ditko (komiks), Stan Lee (komiks)

Scénář: Chris McKenna, Erik Sommers

Kamera: Mauro Fiore

Hudba: Michael Giacchino

USA / 148 min / akční, dobrodružný, sci-fi

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze filmy Kina Marvel Studios Sony Pictures komiksy film: "Spider-Man: Bez domova" Tom Holland Kevin Faige (producent) Benedict Cumberbatch (herec) Zendaya Andrew Garfield (herec) Jon Favreau Falcon (filmová distribuční společnost) žánr: akční

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy