RECENZE: Valhalla: Říše bohů je temná severská fantasy, kde Thór není vůbec boží

Temná fantasy nabízí až realistický pohled na severskou mytologii a odhaluje temné stránky bohů, kteří jsou vrtkaví a libují si v obžerství a medovině. Lidé jsou pro ně jenom havěť na zemi, na níž jsou svým způsobem závislí. Ovšem když hrozí Ragnarok, tak je i lidská pomoc dobrá.

Valhalla: Říše bohů, která svou pochmurnou atmosférou připomíná původní pohádky bratří Grimmů, se pokouší interpretovat severskou mytologii podobným způsobem, jakým o ní možná přemýšleli staří vikingové s bázní se ukrývající před bouří v nějaké chatrči.

Inspirací pro film Valhalla: Říše bohů je severská mytologie, a její báje a pověsti. Český distributor však úspěšně zatajil, že se jedná o filmovou adaptaci komiksové předlohy Petera Madsena, která začala vycházet na konci sedmdesátých let. Jádrem předlohy byla snaha vykreslit vztah mezi bohy a lidmi. Ódin, Thór, Loki a další bohové musejí odvrátit

Ragnarok se blíží. Znamením je útěk obrovského vlka Fenrira. Bohové musejí zabránit tomu, aby se Fenrir spojil s divokými obry, jež jsou jejich odvěcí nepřátelé. Mohlo by se zdát, že zde máme ideální kompozici na rozpoutání monstrózní řežby, v níž budou bohové drtit nepřátele.

Ovšem kdo očekává mocného Thóra (Roland Møller) zuřivě máchajícího Mjölnirem, ten bude zklamán. Pár obrů sice usmaží blesky a několik jiných řádně pochroumá, ale rozhodně se nejedná o takového Thóra, jakého byste čekali. Valhalla není obydlena krásnými bohy, ale partou hašteřivých a věčně opilých postav, které se na ničem nedokážou dohodnout.

Loki (Dulfi Al-Jabouri) není takový podrazák, jak by se mohlo zdát. Jeho role našeptávače a podněcovatele se projevuje pouze v první dvacetiminutovce, ale potom se z něj stává pouze figurka, která je vždy poblíž Thóra, ale nic moc toho vlastně nedělá.

Valhallští bohové jsou jen kulisou, v níž se odehrává příběh dvou sourozenců pocházejících z chudé farmářské rodiny. Dívka Røskva (Cecilia Loffredo) a o něco starší chlapec Tjalfe (Saxo Moltke-Leth) jsou Lokiho intrikami přinuceni následovat jeho a Thóra do Valhally, kde se fakticky stávají jejich otroky. Zde potkávají mladého obra Quarka (Reza Forghani), který je prostšího ducha a nemluví. Osud této trojice vyplňuje skoro veškerý prostor a Ragnarok, bohové, Thór – to, proč jste zde přišli – tak toho nedočkáte.

Děj je občas předvídatelný, ale pěkně odsýpá a není v něm žádná vyloženě hluchá část, k čemuž napomáhá i uměřená stopáž 105 minut. Hlavní důraz je kladen na postavy dětí, které mají dostatečnou hloubku a časem si získají divákovy sympatie. Hlavně Cecilia Loffredo jako Røskva je fajn a brzy si diváka získá svýma modrýma očima.

Bohužel chybí jakákoliv smysluplná práce s postavami bohů, což je velká škoda, protože pak postrádá vztah dětí s bohy patřičnou dynamiku. Větším problémem jsou některé momenty postrádající logiku, jenž se objevují jen proto, aby posunuly děj kupředu.

Vizuálně je snímek značně depresivní, ale celkově se na něj dívalo docela dobře. Občas zamrzela trochu horší práce s kamerou, ale nejedná se o nic tragického. Překvapivě dobře jsou zpracovány vizuální efekty, jež fungují celkem obstojně, ale občas bylo patrné, že už na ně nezbyly finance (nebo čas).

Sečteno a podtrženo, Valhalla: Říše bohů je průměrná fantasy pohádka, která nejvíce těží z temné atmosféry a slušných výkonů dětských herců. Velmi záleží na tom, co od tohoto filmu očekáváte. Pokud chcete vidět epický masakr, tak zkuste jiný film. Pokud chcete vidět příběh pracující se severskou mytologii trochu jinak, pak by se vám tento snímek mohl líbit. Valhalla je zajímavým psychologickým exkreptem do nitra dětské duše, a zdařile prokresluje vývoj vztahů mezí mladou trojicí, ale to je vlastně tak vše.

Zajímavostí je, že tento snímek má i jistou spojitost s českou kotlinou. Režisér Fenar Ahmad se narodil iráckým rodičům v tehdejším Československu. Ti později spolu s ním emigrovat dále na západ. Thóra si zahrál Roland Møller, který spolupracoval s režisérem a producentem Petrem Jáklem na historickém dramatu Jan Žižka.

Valhalla (2019)

Celkové hodnocení: 50 %

Hrají: Roland Møller, Dulfi Al-Jabouri, Jacob Lohmann, Stine Fischer Christensen, Asbjørn Krogh Nissen, Andreas Jessen a další.

Režie: Fenar Ahmad

Scénář: Fenar Ahmad, Adam August

Kamera: Kasper Tuxen

Hudba: Jens Ole Wowk McCoy

Dánsko / 105 min / dobrodružný, fantasy, thriller

Související

Více souvisejících

Bontonfilm žánr: akční vikingové mytologie dánsko filmy fantasy thriller film "Valhalla: Říše bohů"

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 3 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 3 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 9 hodinami

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy