RECENZE: Valhalla: Říše bohů je temná severská fantasy, kde Thór není vůbec boží

Temná fantasy nabízí až realistický pohled na severskou mytologii a odhaluje temné stránky bohů, kteří jsou vrtkaví a libují si v obžerství a medovině. Lidé jsou pro ně jenom havěť na zemi, na níž jsou svým způsobem závislí. Ovšem když hrozí Ragnarok, tak je i lidská pomoc dobrá.

Valhalla: Říše bohů, která svou pochmurnou atmosférou připomíná původní pohádky bratří Grimmů, se pokouší interpretovat severskou mytologii podobným způsobem, jakým o ní možná přemýšleli staří vikingové s bázní se ukrývající před bouří v nějaké chatrči.

Inspirací pro film Valhalla: Říše bohů je severská mytologie, a její báje a pověsti. Český distributor však úspěšně zatajil, že se jedná o filmovou adaptaci komiksové předlohy Petera Madsena, která začala vycházet na konci sedmdesátých let. Jádrem předlohy byla snaha vykreslit vztah mezi bohy a lidmi. Ódin, Thór, Loki a další bohové musejí odvrátit

Ragnarok se blíží. Znamením je útěk obrovského vlka Fenrira. Bohové musejí zabránit tomu, aby se Fenrir spojil s divokými obry, jež jsou jejich odvěcí nepřátelé. Mohlo by se zdát, že zde máme ideální kompozici na rozpoutání monstrózní řežby, v níž budou bohové drtit nepřátele.

Ovšem kdo očekává mocného Thóra (Roland Møller) zuřivě máchajícího Mjölnirem, ten bude zklamán. Pár obrů sice usmaží blesky a několik jiných řádně pochroumá, ale rozhodně se nejedná o takového Thóra, jakého byste čekali. Valhalla není obydlena krásnými bohy, ale partou hašteřivých a věčně opilých postav, které se na ničem nedokážou dohodnout.

Loki (Dulfi Al-Jabouri) není takový podrazák, jak by se mohlo zdát. Jeho role našeptávače a podněcovatele se projevuje pouze v první dvacetiminutovce, ale potom se z něj stává pouze figurka, která je vždy poblíž Thóra, ale nic moc toho vlastně nedělá.

Valhallští bohové jsou jen kulisou, v níž se odehrává příběh dvou sourozenců pocházejících z chudé farmářské rodiny. Dívka Røskva (Cecilia Loffredo) a o něco starší chlapec Tjalfe (Saxo Moltke-Leth) jsou Lokiho intrikami přinuceni následovat jeho a Thóra do Valhally, kde se fakticky stávají jejich otroky. Zde potkávají mladého obra Quarka (Reza Forghani), který je prostšího ducha a nemluví. Osud této trojice vyplňuje skoro veškerý prostor a Ragnarok, bohové, Thór – to, proč jste zde přišli – tak toho nedočkáte.

Děj je občas předvídatelný, ale pěkně odsýpá a není v něm žádná vyloženě hluchá část, k čemuž napomáhá i uměřená stopáž 105 minut. Hlavní důraz je kladen na postavy dětí, které mají dostatečnou hloubku a časem si získají divákovy sympatie. Hlavně Cecilia Loffredo jako Røskva je fajn a brzy si diváka získá svýma modrýma očima.

Bohužel chybí jakákoliv smysluplná práce s postavami bohů, což je velká škoda, protože pak postrádá vztah dětí s bohy patřičnou dynamiku. Větším problémem jsou některé momenty postrádající logiku, jenž se objevují jen proto, aby posunuly děj kupředu.

Vizuálně je snímek značně depresivní, ale celkově se na něj dívalo docela dobře. Občas zamrzela trochu horší práce s kamerou, ale nejedná se o nic tragického. Překvapivě dobře jsou zpracovány vizuální efekty, jež fungují celkem obstojně, ale občas bylo patrné, že už na ně nezbyly finance (nebo čas).

Sečteno a podtrženo, Valhalla: Říše bohů je průměrná fantasy pohádka, která nejvíce těží z temné atmosféry a slušných výkonů dětských herců. Velmi záleží na tom, co od tohoto filmu očekáváte. Pokud chcete vidět epický masakr, tak zkuste jiný film. Pokud chcete vidět příběh pracující se severskou mytologii trochu jinak, pak by se vám tento snímek mohl líbit. Valhalla je zajímavým psychologickým exkreptem do nitra dětské duše, a zdařile prokresluje vývoj vztahů mezí mladou trojicí, ale to je vlastně tak vše.

Zajímavostí je, že tento snímek má i jistou spojitost s českou kotlinou. Režisér Fenar Ahmad se narodil iráckým rodičům v tehdejším Československu. Ti později spolu s ním emigrovat dále na západ. Thóra si zahrál Roland Møller, který spolupracoval s režisérem a producentem Petrem Jáklem na historickém dramatu Jan Žižka.

Valhalla (2019)

Celkové hodnocení: 50 %

Hrají: Roland Møller, Dulfi Al-Jabouri, Jacob Lohmann, Stine Fischer Christensen, Asbjørn Krogh Nissen, Andreas Jessen a další.

Režie: Fenar Ahmad

Scénář: Fenar Ahmad, Adam August

Kamera: Kasper Tuxen

Hudba: Jens Ole Wowk McCoy

Dánsko / 105 min / dobrodružný, fantasy, thriller

Související

Více souvisejících

Bontonfilm žánr: akční vikingové mytologie dánsko filmy fantasy thriller film "Valhalla: Říše bohů"

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy