ROZHOVOR | Do Afghánistánu jezdím dělat sport a kulturu, říká Daniel Landa

Hudební ikona Daniel Landa svými výroky a prohlášením, že je čaroděj Žito, vzbudil u mnohých pochyby o svém duševním zdraví. Všechno však bylo pouze součástí plánu a v brzké době se dozvíme, o co skutečně šlo. Zpěvák to uvedl v druhé části rozhovoru pro EuroZprávy.cz, kde se také rozpovídal o své činnosti v Afghánistánu, o vlastenectví nebo o inspiraci v mytologii a fantasy.

Jak se stane, že se jeden z nejpopulárnějších českých zpěváků začne zabývat politikou a celkovou situací v Afghánistánu? Co vás na Afghánistánu tak zaujalo?

Je to ohromně dlouhý příběh. Celé to chceme vysvětlit v tom dokumentárním filmu i dalšími aktivitami. Afghánistán je kulturní indoevropský prostor, což znamená árijský* prostor. Mluvím o duševním a duchovním dědictví.

V Afghánistánu panuje válka a bylo pro mě důležité zjistit, která ze stran bojuje proti radikálním islamistům. A tou je strana indoevropská, árijská, která Afghánistánu chce připomenout jejich historii, kdy byl Afghánistán nádhernou výspou civilizace.

Pracujete tedy politicky, nebo diplomaticky?

Já se snažím pomáhat jinak. Mým posláním je připomínat umění a sportem náš vlastní rod a naše kořeny. Aby si lidé vzpomněli, že jsme Slované, Keltové, Germáni, Indoevropané a Árjové. Že jsme si příbuzní v hodnotách s těmi, o kterých by to dnes lidi neřekli. Je ale třeba připomenout, že máme podobné hodnoty jako například Afghánci. Není to tedy ni politická mise, ani diplomatická. Myslím si, že je moje mise kulturní a sportovní.

Protože právě sportem a kulturou chceme tyto staré hodnoty lidství oživit a uvést je znovu na myšlenkový trh. I když to s sebou nese určité riziko kvůli dřívějšímu zneužití…znásilnění run a árijství. V dnešní době je ale potřeba být odvážný, a pokud se jedná o vlastní rod, vlastní rodinu, tak být i nekompromisní. Nestarat se o to, co by se mělo a nemělo říkat a jak se člověk smí a nesmí pojmenovávat.

Jakou reakci na tuto vaši duchovní cestu mají fanoušci na setkáních? Chápou ji alespoň částečně?

Ti, kteří si přečtou Všeník, vnímají to, protože ve Všeníku je to popsáno do hloubky. Árijství je o 14 jednoduchých hodnotách, které má člověk dodržovat. Na tom jsme se shodli i s afghánskou stranou. Nejsou složité k chápání. Důležité je vnímat celý ten příběh, pak to lze pochopit. Proto si počkejte na ten muzikál a dokument a film. Stálo to za to. Teď ten příběh musíme jen dobře podat.

Až příběh ukončíte, co bude dál? Máte v plánu například další alter-ego?

Další alter-ego rozhodně ne. Tohle bylo použito k finalizaci osobní cesty Daniela Landy a to finále byla hra na kouzelníka Žita, díky které jsem si mohl dovolit věci, co by si Daniel Landa nejen nemohl dovolit, ale asi by to ani nepřežil. Pro ty, kteří se nepohybovali v tom prostředí, je prakticky nemožné představit si, čemu všemu jsme čelili.

Škoda, že ve státních funkcích nejsou vlastenci. Vy to pak jako vlastenec děláte ze své vůle, na vlastní triko a zadarmo. A ti, kteří by vám měli pomoci, vlastně nejsou vlastenci a sedí jak žába na prameni. Česká ambasáda v Kábulu nás v Afghánistánu silně očernila. A to bychom nečekali ani v nejhorším snu.

Snažíte se navázat diplomatickou spolupráci s Afghánistánem, ovšem politici vaše snah spíše ignorují. Chcete ve volbách podpořit někoho, kdo by vám mohl pomoci?

Nikoho podporovat nebudu. Do politiky se vůbec nevměšuju, nestarám se o to a snažím se starat o věci, které nás mohou někam dovést. Popravdě mám pocit, že politici, se kterými jsme se setkali, za Českou republiku vůbec nebojují. Když vy jim říkáte: „Máme tenhle program a podporu celé afghánské strany, abych jim v kultuře a sportu pomáhal směrem k indoevropské tradici“ a oni místo toho začnou rozhlašovat po médiích a Afghánistánu, že jste nebezpečnej fašista… Vlastně vás vystavují riziku, vaši vlastní lidi.

Nabídka z afghánské strany byla jasná: „Lando, tady v tomhle můžeš pomoct“. A já jsem řekl, že jdu do toho. Česká strana dostala veškeré podklady, všechno bylo podloženo oficiálními souhlasy ze strany Afghánistánu. A stejně nic.

Když pak česká média hlásí, že se scházíte s „ministry vesmíru“ a politici se tomu vysmívali. Jestli je ministr vnitra Afghánistánu, vrchní velitel vzdušných sil Afghánistánu, premiér, ministr důlní těžby a další…jestli toto jsou „ministři vesmíru“, tak kde jsme. Co mají čeští politici za poradce? Měli to vzít jako signál, že Afghánistán to podporuje a Česko má ohromnou šanci, politickou i ekonomickou.

Doufáme, že nový vyslanec a Afghánistánu bude přihlížet k afghánským přáním a bude jednat v zájmu České republiky. Doufám, že se na to místo dostane vlastenec a ne prospěchářská krysa. Na nikoho ovšem nemířím. Jen doufám, e to bude vlastenec. Ať bude z jakékoliv strany.

Co je to ta příležitost, kterou podle vás Česká republika má?

Češi mají úžasnou možnost zasáhnout do počátečního vývoje věcí ve střední Asii, kde jsou suroviny a tak. Ano, velcí hráči mají své plány, ale nemají možnost. Teď jen Češi musí mít koule a využít situace. Otevřel jsem jim dveře. Tady, tady a tady. Stačí jimi jen projít. A ty české dveře se zabouchly.

Kdy jste zjistil, že je pro vás vlastenectví důležité?

To mě naučila maminka a tatínek. A babička a dědeček. Vlastenectví se pro mě jmenuje láska. Nemám to jako politický program. Miluju naši zemi, miluju Vyšehrad, miluju naše lesy… Ty smrkový koncentráky nenahradí ty bukový a dubový moudrý lesy, na které bychom měli nárok… Ale i ty smrky miluju.

Mám lásku ke krajině, k jejím dětem. Někdy je těžké milovat všechny děti té naší krajiny, nebudeme si nalhávat, ale i tak. Není to program.

Snažíte se vlastenectví probudit v ostatních?

To je můj úkol. Lidi mají pocit, že chci nebo mám ostatní někam vést. Ale já nejsem žádný vůdce. Ani se nato necítím. Ale jako básník, umělec, showman, sportovec, lektor a mentální trenér chci pomyslnou baterkou osvětlovat, odkud jsme vzešli, proč k nám náleží runy, proč Kelti ctili svoje stromy a jak se to dá dnes využít. A to se snažím probudit.

Snažím se „mít koule“ na to, abych řekl, že jsme Indoevropané, árijci z jednoho rodu. Hitler mě v tomhle případě nezajímá. Nehodlám poměřovat deset-dvacet let temnoty s mnoho tisíciletou tradicí. To prostě nejde.

Máme tak nádhernou tradici, tak nádhernou zemi. Tak nádherné národy žili v naší zemi. Mohli bychom z toho těžit v každodenním životě. Akorát do dnes nikdo nepřipomíná.

Zmiňoval jste, že uprchlická krize je součástí většího plánu. Co je ten velký plán?

Nemůžu to jako bard hodnotit z pozice chytráka. Nechci hodnotit něco tak velkého jako je uprchlická krize. Každý by si měl zjistit informace a udělat si svůj názor. Ale za sebe jsem přesvědčen, že je to levárna, která je obchod s lidmi. Uprchlická krize je plánem někoho, kdo nám chce škodit. Kdo to je, to nevím. A vlastně mi do toho nic není. Nechci ukazovat prstem, takových je tady všude dost.

V projektu Žito jste hodně mluvil v hádankách, používali jste věci z mytologie i za Tolkienovské literatury. Proč zrovna Tolkien? Jste fanoušek fantasy literatury?

Rozhodně jsem fanoušek fantasy. A také jsem chtěl těm fanouškům, kteří naslouchali, alespoň trochu naznačit, o co se jedná. Používal jsem slova jako skřeti, elfové a podobně. A skřet zní lépe než extremistický islamista. A ano, když říkám skřet, myslím islamistu, který usiluje o zničení našeho rodu. Nebudu jako básník používat termín šéf afghánské strany, pro mě je to král jižních elfů. Kdybych to v médiích pojmenoval, asi bych se tam ani nedostal.

Chtěl jsem to pojmenovat tak, abych napověděl. Skřet asi není nikdo hodný. A král jižních elfů asi někdo mocný. A i Prsten moci má svůj příběh, který bude v dokumentu a ve filmu. Na vysvětlení si počkejme. Ve své podstatě šlo o kódy.

Když si moji činnost vezmete z pragmatického hlediska, tak na jedné straně máte lidi, kteří něčemu věří a jsou za to šťastní umřít. A co je na druhé straně? Někdo, kdo také potřebuje nějakou víru. Aby si neřekl „Já tu pušku zahodím a radši půjdu k Islámskému státu, ono to je bezpečnější“. A právě postoj hrdosti za indoevropský původ a historii by mohl sloužit jako prostředek prevence mládeže proti tomuto svinstvu.

A v rámci mentálního tréninku učíme i využití starých symbolů. Zkoumáme nejmodernější a nejstarší techniky mentálního tréninku a snažíme se je kombinovat. Skrze trénink se snažíme vracet tyto ideové zdroje. Jsou za tím léta studia. Mám certifikáty z Londýna a Německa. Mentální trénink, hypnoterapie, heavening jsou základ. Jde o sebezlepšování, rozvoj. Já k tomu jen přidávám připomínání vlastních tradic a historie.

Jak se vaše plány dotýkají vaší rodiny? Podporuje vás?

Mám jejich podporu. Z části tomu rozumí. O některých věcech jsme museli mluvit hodně otevřeně. A přestože vědí, že někdy je to opravdu běh po hraně, podporují mě. Mám podporu dětí, mám podporu své ženy. Bez toho by to vůbec nešlo.

Když bojujete za naši kulturu, historii a zemi, bojoval byste i se zbraní v ruce?

Nemám rád velká prohlášení. Zbrojní pas mám a střílet umím. A pokud nastane situace, kdy by bylo potřeba zemi bránit…buď mě tam uvidíte, nebo ne. Ale žádné kdyby a sliby nemá cenu. Až to přijde, tak to přijde.

Co si myslíte o nových úpravách zákonů o zbraních?

Ztížené podmínky získání zbrojního pasu podle mě nejsou problém. Ale pokud by chtěli zbraně zakázat, to by podle mě bylo zasahování do osobních svobod. Dívat se na svět očima ultrahumanistického idealisty může být nebezpečné v dnešní době plné vlků. A ti by se měli podívat, čemu vlastně čelíme. Nelze se vcítit do někoho, kdo se opásá výbušninou, dojde mezi děti a vyhodí se do vzduchu. To se v Afghánistánu děje běžně. A to je potřeba vytrhnout bez ptaní i s kořeny.

*Árjové/árijci jsou podle historiků skupinou "vznešených" lidí s vyvinutou kulturou a historií. Nejedná se o rasu či etnikum, termín popisuje kulturní dědictví.

Související

Černobylská jaderná elektrárna Rozhovor

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.
Donald Trump Rozhovor

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Více souvisejících

rozhovor Daniel Landa Afghanistán

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 5 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 7 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy