ROZHOVOR | Landu na Hrad? Spíše Landu nahrát, směje se zpěvák

ROZHOVOR - Známý zpěvák Daniel Landa se ve své hudební tvorbě odmlčel poté, co vydal poslední album Žito v roce 2014. Nyní však fanouškům ukázal novou písničku a prý jich bude víc. Nejen o svých uměleckých plánech odpovídal redaktorům EuroZprávy.cz v exkluzivním rozhovoru, jehož první část vám dnes přinášíme.

Daniel Landa (4. 11. 1968) je českým rockovým zpěvákem, příležitostným hercem a rallye závodníkem. Je autorem velmi oceňovaných hudebních desek a také několika oblíbených muzikálů. Poslední deska s názvem Žito vyšla v roce 2014 a od té doby byla Landova hudební činnost upozaděna.

Dlouho o vás nebylo moc slyšet, poslední CD jste vydal před dvěma lety. Čemu se věnujete nyní?

Poslední deskou byl vlastně Žito v roce 2014. Žito má v sobě obsažené veškeré poselství, které jsem chtěl sdělit. A myslím si, že je stále velmi aktuální, a nechtěl jsem to hned přebíjet další deskou. Tvůrčí potenciál ale nespí. Nedávno jsem dokončil novou písničku, kterou jsem dával na YouTube. Jmenuje se Ukolébavka. Tu bych chtěl natočit se symfonickým orchestrem a dětským sborem Na cestě je další písnička s pracovním názvem Minové pole. Obě písničky bych chtěl do konce roku natočit. K Minovému poli bude videoklip, možná i k Ukolébavce.

Důležitější ale je, že jsme 6 let žili intenzivní příběh, který nyní potřebujeme převyprávět. Proto vznikne muzikál Gryf, na kterém budu pracovat asi rok. Pak vznikne dokumentární film, který půjde do kin. Je o celé té cestě od hypnoterapie přes kohouta až do hor Afghánistánu a písků Íránu. A nakonec bychom chtěli natočit hraný film o tom všem. Chceme zúročit ty roky, kdy jsme potřebovali prožít intenzivní příběh, abychom ho mohli vyprávět. Takže Žito je odžito.

Kdy se na to budou fanoušci moci těšit?

Nejdříve bude ten muzikál, který je o principech. Dokument, který má pracovní název Mág, by se do kin mohl dostat v roce 2019. Dokument začne studiem hypnoterapie a mentálního tréninku v roce 2008. Lidi budou velmi překvapení. To, co považují za bláznovství, bude najednou pravdou. Je to husitský druh zábavy. Chceme propagovat společné lidství.

Stále platí, že plánujete koncert na vaše padesáté narozeniny?

Plánuju šest velkých koncertů. Bude to můj dárek k mým narozeninám. Pár roků zpátky jsem chtěl prodloužit Žito Tour. Jenomže jsme od relevantních složek dostali varování, ať to neděláme. Bylo to ohledně cest do Afghánistánu. To bylo důležité vzít vážně. Teď nic takového nehrozí, takže to pořád v plánu je.

V posledních CD jste se odklonil od předchozí tvorby a více ji směřoval k historii, magii a mystice. Co vás k tomu vedlo?

Já si myslím, že současná krize hodnot hodně pramení právě z toho, že nejsme navázáni na svou krajinu a nejsme spojení se svými kořeny, protože je neznáme. A hudba, báseň je podle mě nejlepší forma, jak na mýtus, naše kořeny a historii upozornit. Dnes je pro básníka důležitější na tohle upozornit, nejen bavit lidi příběhy. Já se necítím jako zpěvák, ale jako básník, sportovec a osobnost.

Je mi bližší nedělat věci pro masy, spíše dělat něco, co v lidech probouzí zájem o historii a mýtus, legendy a naše kořeny. Je třeba vědět, z čeho pocházíme my a náš rod.

Zajímavá je i vaše muzikálová tvorba. Nejznámější je Krysař, ačkoliv Tajemství si diváky taky našlo. Plánujete další muzikály?

V plánu je právě ten Gryf. Jinak mám tři muzikály, které považuju ryze za své. To jsou Krysař, Tajemství a Klíč králů. A Krysař je o střetu dvou skupin, které si nechtějí rozumět a nechtějí si naslouchat. Dojde mezi nimi ke střetu a určitému výbuchu. A Tajemství je o víře. Tato dvě díla se snažím žít a naplňovat svými dalšími aktivitami.

Poprvé byl Krysař v Kalichu v roce 1994, je to pořád aktuální téma?

Myslím si, že Krysař je nyní ještě aktuálnější, než byl v době svého vzniku. Tenkrát nebyla žádná masová stěhování. Žádné střety, ke kterým dnes dochází v evropských ulicích, nebyly. Nedocházelo k přeskupování sil… Nyní se tohle děje a Krysař je proto aktuálnější než kdy dříve.

Když už o tom mluvíme, v Kalichu má Krysař být zase od září. Podílíte se na jeho přípravě?

Ne, to ne. Určitě se půjdu podívat. Ale je dobré, aby měl muzikál pod rukou jeden člověk, aby to byla ucelen vize. A nejsem zrovna „uťáplá“ osobnost. Je mě všude slyšet a vidět, když tam jsem. A je lepší nechat na tom pracovat jednoho. V režii to má moje žena a já jí věřím, není potřeba tam okounět a dělat chytrého.

Od koncertování jste se přesunul spíše k besedám se svými fanoušky. V čem se liší od koncertů?

Není to úplně přesun. Napsal jsem knížku, která vysvětluje moje pohnutky a jejich pozadí. Ujasňuje ty věci, které lidi za mými záhadně zmatenými vystoupeními nemohli vidět. Chtěl jsem lidem přiblížit tu knížku, těm, kteří mou tvorbu sledují. Vzal jsem tedy promítačku, pouštěl jsem jim záběry, které dokumentují, že to, o čem mluvíme, jsou skutečnost.

Ti, kteří Všeník nečetli, měli možnost vidět, že Žito je hluboký a dlouze tažený příběh. Přes samotná média to nejde vysvětlit.

Chcete v tomto pokračovat?

Myslím si, že ano. Dopisuju ještě jednu knížku, která je z Nového Zélandu. Všeník je inspirován Bali. Až tu novou knihu vydám, tak se s ní, se Všeníkem a s kytarou zase vydám za fanoušky. Nepůjde o hudbu, spíše jen o pár písniček a několik témat.

Díky tomu můžete vysvětlit lidem mnohem lépe, co děláte, proč to děláte. Když pracujete takhle v horizontu let, nemůže to pochopit a vysvětlit nikdo, kdo vás opravdu pečlivě nesleduje. Takže chci vysvětlit, co se dělo, těm, kteří o to mají zájem a zaslouží si to.

Někteří z nich to chápali. Ze signálů a nápověd v písničkách či projevech pochopili, že to je hra a že se ve skutečnosti něco děje. Ale i tak je lepší vysvětlit.

Někteří fanoušci říkají „Landu na hrad!“, co si o tom myslíte?

To jste se určitě přeslechli. Určitě říkali „Landu nahrát“ (směje se). Vědí, že bych tam zkysnul. Potřebuji svou svobodu, svoje křídla. Jsem bard, básník. Navíc bydlím na Vyšehradě…což je výše Hradu, samozřejmě. Sedíte na dechu českého národa, české krajiny. Vzlíná tam ta tradice. Je tam pohřbený první český král.

Co má vlastně společného český král s árijci?

No, to píšu ve Všeníku. Skoro nikdo to neví. Bez toho, aby se prohlásil za pra-pra-potomka velkého árijského krále Bouga, by se na trůn vůbec nedostal. Prokazoval, že „tento přemyslovec je opravdu krví tohoto velkého rodu“. Ale to už bychom šli hodně do historie.

V poslední době nosíte tento náhrdelník téměř všude. Jedná se o keltský šperk, nebo se mýlím?

Ano, je to keltský torques. Což u nás leží na kdejakém hradišti. Zatím jsme po tom jen šlapali, ovšem nyní se objevují skupinky, které tuto tradici začínají oživovat a to, co se válí v zemi, si opět dávají na krk. Je to kousek keltský kultury vyzdvižený z naší země.

Věříte, že se dostanete i k mladším fanouškům?

Složení skupin, které chodí na koncerty, ale i na posezení a besedy je ohromně rozličné. Chodí tam starší, ale také mladí. Někdy i náctiletí.

Myslíte, že budou vaše dcery pokračovat s vaším odkazem v hudbě?

Nevypadá to tak. Jezdily motokáry, ale hudbou se asi živit nebudou. Na druhou stranu nikdy nevíte, kdy některá vezme do rukou kytaru. Ale i s motokárami to bylo zajímavé. Když dcera měla závodit, chtěl jsem ji poučit, pomoct jí. A dcera na mě: „Prosím tě tati, neříkej mi nic“. Byla prostě nervózní.

Co máte v plánu v nejbližší době?

Udělám si aktivní dovolenou. Pojedu na rallye do Íránu. Vytvoříme česko-afghánskou posádku a budeme sportem oživovat staré tradice.

Druhou část rozhovoru vám přineseme v neděli 13. srpna.

Související

Vladimir Putin Rozhovor

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus

Bezpečnostní expert Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz zhodnotil pozice, v nichž se před čtvrtečními jednáním v Istanbulu nachází válčící Ukrajina a Rusko. „Právě hrozba rozpoutání války s NATO je tím jediným, co Rusko dokáže od Ukrajiny do budoucna držet dál,“ upozornil v exkluzivním rozhovoru. Přímý rozhovor mezi Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem nevnímá jako příliš pravděpodobný.
Hans Petter Midttun Rozhovor

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

Více souvisejících

rozhovor Daniel Landa Hudba muzikál

Aktuálně se děje

včera

včera

Petr Fiala

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury

Vláda se ve středu sešla ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře k sedmému výjezdnímu zasedání do krajů. Na zasedání kabinetu, které se zabývalo mimo jiné problematikou související se Středočeským krajem a hlavním městem Prahou, navázalo v Galerii Středočeského kraje zasedání s radami obou samosprávných subjektů.

včera

Boys Go to Jupiter

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic

V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy

V Česku panuje už řadu dní stabilní počasí, které je na květen teplotně podprůměrné. Moc také neprší. Jiná má být v těchto dnech situace v centrálním Středomoří. Vyskytnou se tam vydatné srážky a bouřky, škody bude způsobovat i silný vítr. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Vladimír Putin

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?

Existuje celá řada způsobů, jak by západní spojenci, včetně Evropské unie a Spojených států amerických, mohli reagovat na případné obstrukce v jednáních o příměří. Tyto obstrukce mohou přicházet jak ze strany Vladimira Putina, tak ze strany Volodymyra Zelenského. V obou případech se jedná o scénáře velmi nepříznivé a není jasné, jaká na ně bude reakce. 

včera

včera

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987.

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

včera

Donald Trump

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?

Prezident Donald Trump během své první velké zahraniční cesty druhého funkčního období dal jasně najevo, že by si přál, aby se Spojené státy více podobaly bohatým autoritářským státům Perského zálivu. V Saúdské Arábii se mu dostalo přijetí hodného krále – fialový koberec, červené Cybertrucky a osobní vřelost, kterou mu doma neposkytují ani jeho nejloajálnější spolupracovníci. V Kataru na něj čekal červený koberec a velkorysá nabídka nového letounu 747-8 místo jeho stárnoucího Air Force One.

včera

Vladimir Putin

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus

Bezpečnostní expert Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz zhodnotil pozice, v nichž se před čtvrtečními jednáním v Istanbulu nachází válčící Ukrajina a Rusko. „Právě hrozba rozpoutání války s NATO je tím jediným, co Rusko dokáže od Ukrajiny do budoucna držet dál,“ upozornil v exkluzivním rozhovoru. Přímý rozhovor mezi Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem nevnímá jako příliš pravděpodobný.

včera

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate

Evropská komise pochybila, když odmítla zveřejnit textové zprávy mezi předsedkyní Ursulou von der Leyenovou a šéfem farmaceutické firmy Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl dnes Soudní dvůr Evropské unie. Tato komunikace probíhala během pandemie covidu-19, kdy EU vyjednávala největší očkovací kontrakt své historie.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterním večerním projevu znovu vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se osobně zúčastnil plánovaných mírových jednání v Turecku. V projevu, který byl odvysílán v celostátní televizi, označil přímou účast Putina za nezbytnou podmínku dosažení trvalého příměří a skutečných výsledků.

včera

Evropská unie

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku

Evropská unie schválila v pořadí již sedmnáctý balík sankcí proti Ruské federaci, oznámil dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle jeho vyjádření pro stanici BFM TV se nyní unie chystá spolupracovat se Spojenými státy na přípravě dalších, ještě přísnějších sankčních opatření.

včera

Donald Trump a Ahmad Šara

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?

Americký prezident Donald Trump se účastní významného summitu v Rijádu, kde se schází například se saúdským korunním princem, stejně jako s vůdci Spojených arabských emirátů a Kataru. Tato návštěva, vnímaná jako první zásadní zahraničněpolitická cesta od Trumpova návratu do Bílého domu, má za cíl posílit obchodní a bezpečnostní vazby mezi USA a zeměmi Perského zálivu. Avšak právě v době, kdy Washington zdůrazňuje nové diplomatické priority, může tato cesta přinést napětí do vztahů mezi Spojenými státy a Izraelem.

včera

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů

Prezident Spojených států Donald Trump dnes v saúdskoarabském Rijádu jednal se syrským prezidentem Ahmadem Šarou, který byl ještě před půl rokem považován za mezinárodně hledaného džihádistu s odměnou 10 milionů dolarů vypsanou na jeho dopadení. Schůzka trvala půl hodiny a podle amerického Bílého domu byla „velmi pozitivní po všech stránkách“.

včera

Ilustrační foto

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?

Napětí mezi Indií a Pákistánem se znovu dostalo na titulní stránky, tentokrát bez výhrůžek jadernými zbraněmi či varovných tlačítek. Přesto byl poslední střet těchto dvou jaderných mocností opět připomínkou toho, jak snadno může i omezený konflikt sklouznout do katastrofální eskalace.

včera

MS v hokeji

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru

O první překvapení letošního mistrovství světa v hokeji se postaral celek, od něhož to málokdo čekal. Nováček z Maďarska si totiž poradil s Kazachstánem, který porazili 4:2 a to i díky zatím nejrychlejší brance tohoto turnaje a udělali tak významný krok k záchraně v elitní divizi mistrovství světa. Ve druhém úterním večerním zápase si pak Kanada v duelu s Francií v poklidu došla pro výhru 5:0.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky

Američtí spotřebitelé s nižšími příjmy, kteří spoléhají na extrémně levné zboží z čínských e-shopů jako Shein a Temu, se i přes určité úlevy mohou připravit na vyšší ceny a delší dodací lhůty. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa sice zmírnila drakonické tarify na tzv. de minimis zásilky – tedy balíky v hodnotě do 800 dolarů – ale cla, která i nadále zůstávají v platnosti, představují zásadní zásah do nákupních návyků milionů Američanů.

včera

včera

včera

Víkendové počasí oteplení nepřinese. Na léto si ještě počkáme

Počasí bude o víkendu typicky jarní. Podle ČHMÚ.cz teploty vyrostou v maximech na 17 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy