ROZHOVOR | Landu na Hrad? Spíše Landu nahrát, směje se zpěvák

ROZHOVOR - Známý zpěvák Daniel Landa se ve své hudební tvorbě odmlčel poté, co vydal poslední album Žito v roce 2014. Nyní však fanouškům ukázal novou písničku a prý jich bude víc. Nejen o svých uměleckých plánech odpovídal redaktorům EuroZprávy.cz v exkluzivním rozhovoru, jehož první část vám dnes přinášíme.

Daniel Landa (4. 11. 1968) je českým rockovým zpěvákem, příležitostným hercem a rallye závodníkem. Je autorem velmi oceňovaných hudebních desek a také několika oblíbených muzikálů. Poslední deska s názvem Žito vyšla v roce 2014 a od té doby byla Landova hudební činnost upozaděna.

Dlouho o vás nebylo moc slyšet, poslední CD jste vydal před dvěma lety. Čemu se věnujete nyní?

Poslední deskou byl vlastně Žito v roce 2014. Žito má v sobě obsažené veškeré poselství, které jsem chtěl sdělit. A myslím si, že je stále velmi aktuální, a nechtěl jsem to hned přebíjet další deskou. Tvůrčí potenciál ale nespí. Nedávno jsem dokončil novou písničku, kterou jsem dával na YouTube. Jmenuje se Ukolébavka. Tu bych chtěl natočit se symfonickým orchestrem a dětským sborem Na cestě je další písnička s pracovním názvem Minové pole. Obě písničky bych chtěl do konce roku natočit. K Minovému poli bude videoklip, možná i k Ukolébavce.

Důležitější ale je, že jsme 6 let žili intenzivní příběh, který nyní potřebujeme převyprávět. Proto vznikne muzikál Gryf, na kterém budu pracovat asi rok. Pak vznikne dokumentární film, který půjde do kin. Je o celé té cestě od hypnoterapie přes kohouta až do hor Afghánistánu a písků Íránu. A nakonec bychom chtěli natočit hraný film o tom všem. Chceme zúročit ty roky, kdy jsme potřebovali prožít intenzivní příběh, abychom ho mohli vyprávět. Takže Žito je odžito.

Kdy se na to budou fanoušci moci těšit?

Nejdříve bude ten muzikál, který je o principech. Dokument, který má pracovní název Mág, by se do kin mohl dostat v roce 2019. Dokument začne studiem hypnoterapie a mentálního tréninku v roce 2008. Lidi budou velmi překvapení. To, co považují za bláznovství, bude najednou pravdou. Je to husitský druh zábavy. Chceme propagovat společné lidství.

Stále platí, že plánujete koncert na vaše padesáté narozeniny?

Plánuju šest velkých koncertů. Bude to můj dárek k mým narozeninám. Pár roků zpátky jsem chtěl prodloužit Žito Tour. Jenomže jsme od relevantních složek dostali varování, ať to neděláme. Bylo to ohledně cest do Afghánistánu. To bylo důležité vzít vážně. Teď nic takového nehrozí, takže to pořád v plánu je.

V posledních CD jste se odklonil od předchozí tvorby a více ji směřoval k historii, magii a mystice. Co vás k tomu vedlo?

Já si myslím, že současná krize hodnot hodně pramení právě z toho, že nejsme navázáni na svou krajinu a nejsme spojení se svými kořeny, protože je neznáme. A hudba, báseň je podle mě nejlepší forma, jak na mýtus, naše kořeny a historii upozornit. Dnes je pro básníka důležitější na tohle upozornit, nejen bavit lidi příběhy. Já se necítím jako zpěvák, ale jako básník, sportovec a osobnost.

Je mi bližší nedělat věci pro masy, spíše dělat něco, co v lidech probouzí zájem o historii a mýtus, legendy a naše kořeny. Je třeba vědět, z čeho pocházíme my a náš rod.

Zajímavá je i vaše muzikálová tvorba. Nejznámější je Krysař, ačkoliv Tajemství si diváky taky našlo. Plánujete další muzikály?

V plánu je právě ten Gryf. Jinak mám tři muzikály, které považuju ryze za své. To jsou Krysař, Tajemství a Klíč králů. A Krysař je o střetu dvou skupin, které si nechtějí rozumět a nechtějí si naslouchat. Dojde mezi nimi ke střetu a určitému výbuchu. A Tajemství je o víře. Tato dvě díla se snažím žít a naplňovat svými dalšími aktivitami.

Poprvé byl Krysař v Kalichu v roce 1994, je to pořád aktuální téma?

Myslím si, že Krysař je nyní ještě aktuálnější, než byl v době svého vzniku. Tenkrát nebyla žádná masová stěhování. Žádné střety, ke kterým dnes dochází v evropských ulicích, nebyly. Nedocházelo k přeskupování sil… Nyní se tohle děje a Krysař je proto aktuálnější než kdy dříve.

Když už o tom mluvíme, v Kalichu má Krysař být zase od září. Podílíte se na jeho přípravě?

Ne, to ne. Určitě se půjdu podívat. Ale je dobré, aby měl muzikál pod rukou jeden člověk, aby to byla ucelen vize. A nejsem zrovna „uťáplá“ osobnost. Je mě všude slyšet a vidět, když tam jsem. A je lepší nechat na tom pracovat jednoho. V režii to má moje žena a já jí věřím, není potřeba tam okounět a dělat chytrého.

Od koncertování jste se přesunul spíše k besedám se svými fanoušky. V čem se liší od koncertů?

Není to úplně přesun. Napsal jsem knížku, která vysvětluje moje pohnutky a jejich pozadí. Ujasňuje ty věci, které lidi za mými záhadně zmatenými vystoupeními nemohli vidět. Chtěl jsem lidem přiblížit tu knížku, těm, kteří mou tvorbu sledují. Vzal jsem tedy promítačku, pouštěl jsem jim záběry, které dokumentují, že to, o čem mluvíme, jsou skutečnost.

Ti, kteří Všeník nečetli, měli možnost vidět, že Žito je hluboký a dlouze tažený příběh. Přes samotná média to nejde vysvětlit.

Chcete v tomto pokračovat?

Myslím si, že ano. Dopisuju ještě jednu knížku, která je z Nového Zélandu. Všeník je inspirován Bali. Až tu novou knihu vydám, tak se s ní, se Všeníkem a s kytarou zase vydám za fanoušky. Nepůjde o hudbu, spíše jen o pár písniček a několik témat.

Díky tomu můžete vysvětlit lidem mnohem lépe, co děláte, proč to děláte. Když pracujete takhle v horizontu let, nemůže to pochopit a vysvětlit nikdo, kdo vás opravdu pečlivě nesleduje. Takže chci vysvětlit, co se dělo, těm, kteří o to mají zájem a zaslouží si to.

Někteří z nich to chápali. Ze signálů a nápověd v písničkách či projevech pochopili, že to je hra a že se ve skutečnosti něco děje. Ale i tak je lepší vysvětlit.

Někteří fanoušci říkají „Landu na hrad!“, co si o tom myslíte?

To jste se určitě přeslechli. Určitě říkali „Landu nahrát“ (směje se). Vědí, že bych tam zkysnul. Potřebuji svou svobodu, svoje křídla. Jsem bard, básník. Navíc bydlím na Vyšehradě…což je výše Hradu, samozřejmě. Sedíte na dechu českého národa, české krajiny. Vzlíná tam ta tradice. Je tam pohřbený první český král.

Co má vlastně společného český král s árijci?

No, to píšu ve Všeníku. Skoro nikdo to neví. Bez toho, aby se prohlásil za pra-pra-potomka velkého árijského krále Bouga, by se na trůn vůbec nedostal. Prokazoval, že „tento přemyslovec je opravdu krví tohoto velkého rodu“. Ale to už bychom šli hodně do historie.

V poslední době nosíte tento náhrdelník téměř všude. Jedná se o keltský šperk, nebo se mýlím?

Ano, je to keltský torques. Což u nás leží na kdejakém hradišti. Zatím jsme po tom jen šlapali, ovšem nyní se objevují skupinky, které tuto tradici začínají oživovat a to, co se válí v zemi, si opět dávají na krk. Je to kousek keltský kultury vyzdvižený z naší země.

Věříte, že se dostanete i k mladším fanouškům?

Složení skupin, které chodí na koncerty, ale i na posezení a besedy je ohromně rozličné. Chodí tam starší, ale také mladí. Někdy i náctiletí.

Myslíte, že budou vaše dcery pokračovat s vaším odkazem v hudbě?

Nevypadá to tak. Jezdily motokáry, ale hudbou se asi živit nebudou. Na druhou stranu nikdy nevíte, kdy některá vezme do rukou kytaru. Ale i s motokárami to bylo zajímavé. Když dcera měla závodit, chtěl jsem ji poučit, pomoct jí. A dcera na mě: „Prosím tě tati, neříkej mi nic“. Byla prostě nervózní.

Co máte v plánu v nejbližší době?

Udělám si aktivní dovolenou. Pojedu na rallye do Íránu. Vytvoříme česko-afghánskou posádku a budeme sportem oživovat staré tradice.

Druhou část rozhovoru vám přineseme v neděli 13. srpna.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Daniel Landa Hudba muzikál

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 55 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy