ROZHOVOR | Landu na Hrad? Spíše Landu nahrát, směje se zpěvák

ROZHOVOR - Známý zpěvák Daniel Landa se ve své hudební tvorbě odmlčel poté, co vydal poslední album Žito v roce 2014. Nyní však fanouškům ukázal novou písničku a prý jich bude víc. Nejen o svých uměleckých plánech odpovídal redaktorům EuroZprávy.cz v exkluzivním rozhovoru, jehož první část vám dnes přinášíme.

Daniel Landa (4. 11. 1968) je českým rockovým zpěvákem, příležitostným hercem a rallye závodníkem. Je autorem velmi oceňovaných hudebních desek a také několika oblíbených muzikálů. Poslední deska s názvem Žito vyšla v roce 2014 a od té doby byla Landova hudební činnost upozaděna.

Dlouho o vás nebylo moc slyšet, poslední CD jste vydal před dvěma lety. Čemu se věnujete nyní?

Poslední deskou byl vlastně Žito v roce 2014. Žito má v sobě obsažené veškeré poselství, které jsem chtěl sdělit. A myslím si, že je stále velmi aktuální, a nechtěl jsem to hned přebíjet další deskou. Tvůrčí potenciál ale nespí. Nedávno jsem dokončil novou písničku, kterou jsem dával na YouTube. Jmenuje se Ukolébavka. Tu bych chtěl natočit se symfonickým orchestrem a dětským sborem Na cestě je další písnička s pracovním názvem Minové pole. Obě písničky bych chtěl do konce roku natočit. K Minovému poli bude videoklip, možná i k Ukolébavce.

Důležitější ale je, že jsme 6 let žili intenzivní příběh, který nyní potřebujeme převyprávět. Proto vznikne muzikál Gryf, na kterém budu pracovat asi rok. Pak vznikne dokumentární film, který půjde do kin. Je o celé té cestě od hypnoterapie přes kohouta až do hor Afghánistánu a písků Íránu. A nakonec bychom chtěli natočit hraný film o tom všem. Chceme zúročit ty roky, kdy jsme potřebovali prožít intenzivní příběh, abychom ho mohli vyprávět. Takže Žito je odžito.

Kdy se na to budou fanoušci moci těšit?

Nejdříve bude ten muzikál, který je o principech. Dokument, který má pracovní název Mág, by se do kin mohl dostat v roce 2019. Dokument začne studiem hypnoterapie a mentálního tréninku v roce 2008. Lidi budou velmi překvapení. To, co považují za bláznovství, bude najednou pravdou. Je to husitský druh zábavy. Chceme propagovat společné lidství.

Stále platí, že plánujete koncert na vaše padesáté narozeniny?

Plánuju šest velkých koncertů. Bude to můj dárek k mým narozeninám. Pár roků zpátky jsem chtěl prodloužit Žito Tour. Jenomže jsme od relevantních složek dostali varování, ať to neděláme. Bylo to ohledně cest do Afghánistánu. To bylo důležité vzít vážně. Teď nic takového nehrozí, takže to pořád v plánu je.

V posledních CD jste se odklonil od předchozí tvorby a více ji směřoval k historii, magii a mystice. Co vás k tomu vedlo?

Já si myslím, že současná krize hodnot hodně pramení právě z toho, že nejsme navázáni na svou krajinu a nejsme spojení se svými kořeny, protože je neznáme. A hudba, báseň je podle mě nejlepší forma, jak na mýtus, naše kořeny a historii upozornit. Dnes je pro básníka důležitější na tohle upozornit, nejen bavit lidi příběhy. Já se necítím jako zpěvák, ale jako básník, sportovec a osobnost.

Je mi bližší nedělat věci pro masy, spíše dělat něco, co v lidech probouzí zájem o historii a mýtus, legendy a naše kořeny. Je třeba vědět, z čeho pocházíme my a náš rod.

Zajímavá je i vaše muzikálová tvorba. Nejznámější je Krysař, ačkoliv Tajemství si diváky taky našlo. Plánujete další muzikály?

V plánu je právě ten Gryf. Jinak mám tři muzikály, které považuju ryze za své. To jsou Krysař, Tajemství a Klíč králů. A Krysař je o střetu dvou skupin, které si nechtějí rozumět a nechtějí si naslouchat. Dojde mezi nimi ke střetu a určitému výbuchu. A Tajemství je o víře. Tato dvě díla se snažím žít a naplňovat svými dalšími aktivitami.

Poprvé byl Krysař v Kalichu v roce 1994, je to pořád aktuální téma?

Myslím si, že Krysař je nyní ještě aktuálnější, než byl v době svého vzniku. Tenkrát nebyla žádná masová stěhování. Žádné střety, ke kterým dnes dochází v evropských ulicích, nebyly. Nedocházelo k přeskupování sil… Nyní se tohle děje a Krysař je proto aktuálnější než kdy dříve.

Když už o tom mluvíme, v Kalichu má Krysař být zase od září. Podílíte se na jeho přípravě?

Ne, to ne. Určitě se půjdu podívat. Ale je dobré, aby měl muzikál pod rukou jeden člověk, aby to byla ucelen vize. A nejsem zrovna „uťáplá“ osobnost. Je mě všude slyšet a vidět, když tam jsem. A je lepší nechat na tom pracovat jednoho. V režii to má moje žena a já jí věřím, není potřeba tam okounět a dělat chytrého.

Od koncertování jste se přesunul spíše k besedám se svými fanoušky. V čem se liší od koncertů?

Není to úplně přesun. Napsal jsem knížku, která vysvětluje moje pohnutky a jejich pozadí. Ujasňuje ty věci, které lidi za mými záhadně zmatenými vystoupeními nemohli vidět. Chtěl jsem lidem přiblížit tu knížku, těm, kteří mou tvorbu sledují. Vzal jsem tedy promítačku, pouštěl jsem jim záběry, které dokumentují, že to, o čem mluvíme, jsou skutečnost.

Ti, kteří Všeník nečetli, měli možnost vidět, že Žito je hluboký a dlouze tažený příběh. Přes samotná média to nejde vysvětlit.

Chcete v tomto pokračovat?

Myslím si, že ano. Dopisuju ještě jednu knížku, která je z Nového Zélandu. Všeník je inspirován Bali. Až tu novou knihu vydám, tak se s ní, se Všeníkem a s kytarou zase vydám za fanoušky. Nepůjde o hudbu, spíše jen o pár písniček a několik témat.

Díky tomu můžete vysvětlit lidem mnohem lépe, co děláte, proč to děláte. Když pracujete takhle v horizontu let, nemůže to pochopit a vysvětlit nikdo, kdo vás opravdu pečlivě nesleduje. Takže chci vysvětlit, co se dělo, těm, kteří o to mají zájem a zaslouží si to.

Někteří z nich to chápali. Ze signálů a nápověd v písničkách či projevech pochopili, že to je hra a že se ve skutečnosti něco děje. Ale i tak je lepší vysvětlit.

Někteří fanoušci říkají „Landu na hrad!“, co si o tom myslíte?

To jste se určitě přeslechli. Určitě říkali „Landu nahrát“ (směje se). Vědí, že bych tam zkysnul. Potřebuji svou svobodu, svoje křídla. Jsem bard, básník. Navíc bydlím na Vyšehradě…což je výše Hradu, samozřejmě. Sedíte na dechu českého národa, české krajiny. Vzlíná tam ta tradice. Je tam pohřbený první český král.

Co má vlastně společného český král s árijci?

No, to píšu ve Všeníku. Skoro nikdo to neví. Bez toho, aby se prohlásil za pra-pra-potomka velkého árijského krále Bouga, by se na trůn vůbec nedostal. Prokazoval, že „tento přemyslovec je opravdu krví tohoto velkého rodu“. Ale to už bychom šli hodně do historie.

V poslední době nosíte tento náhrdelník téměř všude. Jedná se o keltský šperk, nebo se mýlím?

Ano, je to keltský torques. Což u nás leží na kdejakém hradišti. Zatím jsme po tom jen šlapali, ovšem nyní se objevují skupinky, které tuto tradici začínají oživovat a to, co se válí v zemi, si opět dávají na krk. Je to kousek keltský kultury vyzdvižený z naší země.

Věříte, že se dostanete i k mladším fanouškům?

Složení skupin, které chodí na koncerty, ale i na posezení a besedy je ohromně rozličné. Chodí tam starší, ale také mladí. Někdy i náctiletí.

Myslíte, že budou vaše dcery pokračovat s vaším odkazem v hudbě?

Nevypadá to tak. Jezdily motokáry, ale hudbou se asi živit nebudou. Na druhou stranu nikdy nevíte, kdy některá vezme do rukou kytaru. Ale i s motokárami to bylo zajímavé. Když dcera měla závodit, chtěl jsem ji poučit, pomoct jí. A dcera na mě: „Prosím tě tati, neříkej mi nic“. Byla prostě nervózní.

Co máte v plánu v nejbližší době?

Udělám si aktivní dovolenou. Pojedu na rallye do Íránu. Vytvoříme česko-afghánskou posádku a budeme sportem oživovat staré tradice.

Druhou část rozhovoru vám přineseme v neděli 13. srpna.

Související

Černobylská jaderná elektrárna Rozhovor

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.
Donald Trump Rozhovor

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Více souvisejících

rozhovor Daniel Landa Hudba muzikál

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 5 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 6 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

FOTO UVNITŘ: První snímky hrobu papeže Františka. Míří k němu první věřící

Vatikán zveřejnil první snímky místa posledního odpočinku papeže Františka v římské bazilice Panny Marie Sněžné, kde svatý otec spočinul po sobotním pohřbu. Papež zemřel v pondělí ve věku 88 let. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy