Chladnokrevně zavražděn na prahu domova. Od smrti Johna Lennona uplyne 37 let

Praha - Dvě šťastné sedmičky by se v pondělí 9. října objevily na narozeninovém dortu Johna Lennona. Ale 8. prosinec 1980 rozhodl jinak. John Lennon byl před svým bydlištěm v rezidenci Dakota Forum ve 22 hodin 50 minut těžce raněn pěti výstřely z revolveru psychicky labilního M. D. Chapmana. O pár minut později po příjezdu do nemocnice zemřel.

Přesto, zkusme si nyní představit, co by asi zaznělo na pomyslné narozeninové oslavě.

John Winston Lennon, zpěvák, skladatel a kytarista, intelektuál, pacifista a všestranná umělecká osobnost, se narodil 9. října 1940 v Liverpoolu. O 16 let později se poprvé na koncertě Quarrymen setkal s Paulem McCartneym. (O tomto setkání byla napsána kniha Den, kdy John potkal Paula.) Protože Paul zvládal velmi dobře hru na kytaru i zpěv, Lennon mu nabídl místo ve skupině. O dva roky později se k nim přidal G. Harrison a tím bylo zformováno jádro budoucích Beatles.

Jeho život provázela notná dávka štěstí, ale i tragédie. Johnovi v osmnácti letech zemřela matka poté, co byla sražena autem řízeným opilým bývalým policistou. S touto tragédií se Lennon nikdy nedokázal úplně vyrovnat a později jí věnoval několik písní (např. Julia, My Mummy’s Dead). Lennon se 23. srpna 1962 oženil s Cynthií Powell a 8. dubna 1963 se jim narodil syn John Charles Julian Lennon. Popularita Beatles v té době prudce stoupala. Vůdčími osobnostmi skupiny byli Lennon a McCartney.

V únoru 1963 natočili za jediné odpoledne svou první desku Please Please Me a tímto okamžikem byla po celém světě odstartována obrovská vlna beatlemánie. Ta vyvrcholila v únoru 1964, kdy Beatles vystoupili v USA v proslulé televizní show Eda Sullivana (sledovalo je 73 miliónů diváků!). Přes nabitý program Beatles v r.oce 1964 vydal Lennon svou první knihu, sbírku povídek In His Own Write (za níž dostal prestižní Foyelovu cenu) a o rok později A Spaniard In The Work.

V roce 1965 byli Beatles za své zásluhy vyznamenání řádem britského impéria M.B.E., což zejména zasloužilým poddaným Jejího Veličenstva nebylo po chuti, takže několik válečných veteránů na protest Řád britského impéria vrátilo. Lennon na počátku roku 1966 poskytl novinářce Maureen Cleave rozhovor, který 4. března 1966 otiskl večerní Standard Evening. Kytarista skupiny tu mimo jiné prohlásil, že Beatles jsou nyní slavnější než Ježíš, což později vedlo k obrovské vlně nenávisti v USA, kde bylo Beatles a hlavně Lennonovi vyhrožováno fyzickou likvidací. Lennon je později donucen se omluvit, poslední americké turné tím bylo zásadně a negativně ovlivněno a vedlo k rozhodnutí Beatles stáhnout se z koncertních pódií.

V listopadu 1966 se Lennon potkává v Indica Gallery s japonskou avantgardní výtvarnicí Yoko Ono. O rok později vydávají Beatles přelomové album Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, ale krátce poté je nalezen mrtvý jejich manažer Brian Epstein a jeho smrt znamená zvětšující se rozkol ve skupině. Paul McCartney se snaží převzít vedoucí pozici, což mu Lennon umožňuje klesajícím zájmem o Beatles a stoupající přízní k Yoko. Po meditativní návštěvě Indie a pobytu v ašramu u Yogi Maharishi Maneshe se Lennon v listopadu 1968 se rozvádí se Cynthií. Ještě během rozvodového stání vychází avangardní album Johna a Yoko Unfinished Music No.1: Two Virgins, které šokovalo již svým obalem, na němž jsou oba protagonisté vyfoceni nazí, i proto je téměř všude deska zakázána a musí se prodávat v papírových sáčcích. V březnu 1969 se John a Yoko na Gibraltaru nechávají oddat a poté putují do Montrealu, kde Lennon skládá v hotelovém pokoji jednu z nejznámějších skladeb Give Peace a Chance. Zároveň Lennon oficiálně přijímá jméno John Ono Lennon.

Lennon dává vzniknout příležitostné kapele The Plastic Ono Band a vystupuje na velkém koncertě v Torontu, s Beatles po neúspěšném pokusu o živé album naposledy pracuje na LP Abbey Road. Na počátku roku 1970 po vydání desky Let It Be (zpracovaný materiál natočený ještě před LP Abbey Road) se Beatles definitivně rozpadli, ačkoliv jejich rozchod musel potvrdit soud. Lennon vydal album John Lennon/Plastic Ono a o rok později LP Imagine - tyto dvě desky jsou považovány za nejlepší v jeho sólové kariéře. V témže roce se s Ono přestěhovali do USA. Kvůli svým radikálně levicovým názorům je Lennon vlastně od počátku pronásledován Nixonovou administrativou a je považován za "nežádoucí osobu". Navíc po vydání dvojalba Some Time In New York City popudil svými texty americké orgány, takže mu úřady neprodloužily vízum a Lennon se pohyboval v Americe na zapřenou.

V dalších letech si Lennon s Ono prožili tzv. „ztracený víkend“, osmnáctiměsíční odloučení - Lennon se pohyboval v doprovodu Číňanky May Pang (jak se později ukázalo, na příkaz Yoko Ono), v lednu 1975 se Lennon k Ono vrátil s vysvětlením, že rozchod se neosvědčil. Jeho manželka otěhotněla a imigrační úřad dočasně zastavil soudní řízení o vyhoštění z tzv. „humanitárních důvodů“ - Yoko se nikdy deportace obávat nemusela, protože byla občankou USA od mládí. Dva dny před jeho 35. narozeninami dostává Lennon oficiálně povolení k pobytu v USA, tzv. "zelenou kartu" a přesně 9. 10. 1975, po třech potratech Yoko Ono, přichází na svět jeho syn Sean Ono Taro Lennon. John přenechává Yoko Ono obchodní záležitosti a sám se stahuje z veřejného života, žije v ústraní, věnuje se naplno rodině a vyhýbá se i nahrávacímu studiu. Do něj zavítá až v poslední třetině roku 1980, kdy na popud syna Seana začíná s Yoko a dalšími hudebníky pracovat na zamýšleném dvojalbu. Dočká se však pouze první poloviny, nazvané Double Fantasy - druhá část s názvem Milk And Honey už bude vydána až posmrtně...

Pokračování této gratulace se však už nedočkáme. Jak již jsme uvedli v úvodu vše končí 8. prosince 1980 v Dakotě.

Přesto mu v těchto dnech malý narozeninový dárek přinesl jeho bývalý „kolega“ Ringo Starr a to v podobě nového alba s příznačným názvem Give more Love. Album je totiž důkazem toho, jak v dnešní době začíná být stále cennější, když někdo vytváří hudbu se zaujetím a nadšením jako kdysi právě legendární kapela Beatles.

Související

Více souvisejících

Beatles John Lennon

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám

Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy