ROZHOVOR | Průsery dopadají na občany, politici jsou nesestřelitelní a kauzy vyšumí. Známý zpěvák Stypka o tom, proč se z novináře stal hudebníkem

ROZHOVOR - Koho jméno David Stypka dosud míjelo, měl by nyní okamžitě zbystřit svou pozornost. Tento charizmatický zpěvák Vás prostě musí zaujmout na první dobrou. Ale žádná první neexistuje: David Stypka a jeho kapela Bandjeez již vydali dvě desky – Čaruj (2014) a Neboj.(2017). Navíc v letošním roce 2017 byli nominováni Akademií populární hudby na cenu Anděl v kategorii objev roku. A v těchto dnech mají za sebou veleúspěšné turné. Serveru EuroZprávy.cz i v tomto nabitém programu poskytli následující rozhovor.

Jak vnímáte označení, která se v souvislosti s vámi objevují: „charismatický zpěvák“, „objev před čtyřicítkou“ ,  „nový hudební impuls“ ?

Jen jako označení pro lepší orientaci. Vždycky, když se na scéně objeví nějaké nové jméno, je potřeba jej nějak identifikovat, připodobnit. Respektuji to, mnohé z těch přirovnání mě i těší, ale není to tak, že bych jimi definoval sebe. 

Pokud se posluchač probírá vašimi texty od počátků do současnosti nachází v nich jakési smíření. Od pocitů beznaděje, marnosti, až k tomu, že jakési světlo, naděje přece jen jsou. Souhlasíte?

Souhlasím. Říká se, že jsou mé texty smutné, pro někoho až depresivní. Smutek v nich je, ale jako smutné je já sám nevnímám. V drtivé většině nastává v těch příbězích nějaká katarze, obsahují řešení, případně smíření.

Vaše texty jsou i o strachu, možná strachu z neznámého... Tvrdíte, že pokud jej poznáme, je ten strach náhle menší a lze jej i překonat. Můžete jmenovat některé Vaše „životní strachy“, které jste překonal nebo překonáváte?

To by byl dlouhý seznam. Těžko ale označit nějaký konkrétní strach za definitivně překonaný. Život už to tak umí, že když si moc fandíte a bohorovně prohlašujete, že jste si něco definitivně vyřešila, pošle vám pár testovacích situací. Spíš mi jde o to, abych vždycky myslel na to, za jakou spoustou věcí v životě ten strach stojí. Jak moc nás ovlivňuje, blokuje, stresuje… Mnohdy se fakt stačí chvíli ptát sám sebe a dojde nám, že jsme vlastně jen připosraní. Že neexistuje jiná vnější okolnost, která by nám v tom konkrétním případě bránila udělat to, co jsme chtěli.

Pro muzikanta, textaře je asi největším štěstím, když jeho písně někdo poslouchá, sdílí, zná texty, nachází v nich své životní příběhy. Zažíváte tuto zpětnou vazbu od svých fanoušků, na koncertech?

Extrémně. Tento rok je v tom vážně výjimečný. Začala nás hrát rádia, na koncerty chodí mnohem víc lidí. A musím říct, zejména teď po našem prvním samostatném miniturné, že zažíváme úžasné chvíle. Lidi, co se přijdou podívat na náš koncert s námi opravdu až nezvykle sdílejí ten náš vnitřní prostor, ty příběhy. Je to úžasné a je to intenzivní. Moc za to děkuju.

Sám jste někde uvedl, že se Vám některé písně až plní.

Napůl v žertu, ale ten proces nelze nevidět. Ono to bude někde na pomezí esoteriky a prosté logiky. Pokud píšu píseň upřímně, osobně a snažím se, aby byla autentická, bude hodně odrážet, co se v mém  životě děje.           A někdy to podvědomí třeba vyplaví i něco, co zatím tuší jen ono. No… Podobnou píseň, jako je ta, která začíná slovy „Nemám peníze, nemám na víno...“, bych už si dneska rozmyslel. :)

Píseň Jericho – upřímná píseň o lásce, o tom, kam až láska může vést – že tomu druhému poskytneme svobodu.

Ano, o tom ta písnička je. Ona k tomu láska sama o sobě vede už v základní výbavě. Láska sama o sobě není majetnická, žárlivá. To jen my jsme příliš slabí a vystrašení tvorové.

Mohu se zeptat na Vaše vnímání lásky, vztahů v životě? Nemáte někdy pocit, že každý z nás by měl projít jakousi školou vztahů už od školky? Že se mnohdy ve vztazích jakoby ztrácíme a nevíme, co dělat, jak se zachovat?

Nevíme vůbec. Tedy – přesněji – víme naprosto přesně, co máme dělat, dokud se to nezačne sypat. Dokud to jede tak, jak si myslíme, že to má být, je všechno v pořádku. Docela dost a dlouho jsem nad tím dumal. Jak si slibujeme věrnost, jak jeden druhému patříme. Jak si jeden druhého bereme, ještě navíc jsme pak svoji. Myslím, že když se tohle téma rozpitvá na prvočísla, dojde se k zajímavým zjištěním. Třeba takové dardě, že je to z velké části jen dohoda, založená na strachu.

Nejde se nezeptat. Zakusil jste i profesi novináře. Proč jste na ni zanevřel? Chyběla Vám ta zpětná vazba?

Na jedné straně mi víc a víc chyběl nějaký konkrétní dopad často až skandálních zjištění. Zdejší politici, úředníci a obecně lidé zodpovědní za jiné lidi jsou na můj vkus až příliš často nesestřelitelní. Setrvávají na pozicích neochvějně i přesto, že jsou jim prokázána vážná pochybení, nekompetence.  Kolik kauz vyšumělo, zametlo se pod koberec, vyřešilo se jen naoko…  Na straně druhé mě začal docela štvát ten tlak na to, že musím být za všech okolností objektivní, přesný. A že ty průsery – jak sklouzly po těch výše postavených – dopadly většinou na lidi, kteří celkem za nic nemohli.

Je to splněný sen, že se živíte muzikou, hrajete a vaše hudba, texty sklízí úspěch?

Až se to stane, bude to zcela jistě splněný sen, kterého jsem se nepustil někdy od třinácti let. Ještě se muzikou neživím úplně, pořád musím tu a tam pracovat i jinak. Koliduje to už tedy řádně, ale zatím to nějak zvládám oboje.

Jaká bude další inspirativní vlna ve vaší tvorbě?

Láska. Ta obecná. Ta co mění věci a rozpouští strach.

Necháváte se inspirovat i krajinou? Mám na mysli horskou, nevyzpytatelnou krajinu Beskyd, odkud pocházíte (Dobrá, Frýdek-Místek, Lysá Hora…).

Ne až tak. Spíše lidmi v ní. A ty zase ovlivňuje to prostředí.

Máte možnost charakterizovat jedním souslovím členy Vaší kapely. Jaká sousloví by to byla?

 Matěj Drabina: Poctivec a výborný parťák i do nepohody.  Maro Zeman: Srdcař a inspirátor. Pavel Sotoniak: Držák a neuvěřitelně konzistentní člověk.

V písni, kterou jste nazpíval s Evou Farnou a která sklízí momentálně velký úspěch nejen klipovým zpracováním Jonáše Červinky, ale především svým textem, hudbou říkáte:

Možná chceš jít, má milá tisícem různých směrů. Já správný neznám tak promiň, asi ti ho nevyberu.

Jakými směry se hodláte dále vydat vy? Znáte nebo tušíte ten svůj správný?

Tuším. Bude v něm muset být hodně pokory. A smíření, o kterém mluvíte na začátku.  Klid na duši, ten taky.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor David Stypka Hudba

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 45 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy