RECENZE: Hudba ve Werk Aréně v Třinci vyplnila ticho dnešní současnosti

V roce 2008 možná působilo Vivaldianno Michala Dvořáka a Jaroslava Svěceného jako "bokovka" dvou velkých umělců ze zcela odlišných hudebních scén. Dnes je Vivaldianno Relooaded velká koncertní multimediální show obdivovaná ve světě. A o tom jsme měli možnost se přesvědčit v pátek večer ve Werk Aréně v Třinci.

Po pátečním shlédnutí představení VIVALDIANNO RELOADED mi hlavou prolétla parafráze citátu, který jsem kdysi slyšela, že hudba je řečí pro tento svět. Může být totiž srozumitelná tam, kde už srozumitelnost neočekáváme, a tak se stává objevitelkou schopností, které jsme už dávno zapomněli. Schopnost se přenést na místa, kde vznikala okouzlující hudba plná emocí, originálních ojedinělých motivů a stala se tak „novým hudebním žánrem“ své doby, 

Pojďte tedy nyní se mnou.

Benátky 18. století. Všichni, kdo něco znamenají a chtějí se bavit, jsou zde. Antonio Vivaldi, zdejší rodák přezdívaný jako „rezavý páter“ pro své rusé vlasy, které zdědil po otci (původně holiči, který se ale nakonec prosadil jako hudebník zdejšího orchestru) žije bujarým životem. Rok 1703 je významný nejen pro jeho kněžskou dráhu; důležitá změna nastává i v jeho kariéře hudební. Je povolán jako učitel hudby do jednoho z benátských „Ospedali“. Jde vlastně o sirotčince, ve kterých jsou vychováváni nejenom sirotci a nalezenci, ale také nemanželské děti. Mají v Benátkách dlouhou tradici. Nejproslulejší byly v Benátkách čtyři Ospedali, všechny pro mladé dívky. Řada z nich ovládala hudební nástroje nebo zpěv skutečně virtuózně. Protože často nebyla známa jejich příjmení, říkalo se jim podle nástroje, na který hrály, například Michiellita della violino nebo Luciana organista.

Pierce Brosnan svým poutavým vyprávěním vše dokládá.

V čele těchto souborů stáli výborní hudebníci, v případě Ospedale della Pietà to byl v té době Francesco Gasparini, přední benátský operní skladatel. Ten se také zasadí o přijetí Antonia Vivaldiho na místo učitele houslí a posléze i violy. V „La Pietà“ působil Vivaldi s většími či menšími přestávkami téměř celý život, pro zdejší soubor napsal mnoho koncertů i vokálních děl.

To vše i věci následující je nám tedy zprostředkováno podmanivým hlasem Pierce Brosnana. Ten skvěle doplňuje nejen úžasnou vizuální stránku, ale i podmanivou hudbu. Vnáší do děje její jedinečnost a možná až neuvěřitelnost. Vždyť pro autory, organizátory a následně i diváky je spolupráce s tímto hercem k neuvěření.

Na celou Evropu tehdy zapůsobila Vivaldiho moderní koncertantní hudba jako blesk. A lze možná říci, že i to se stalo posluchačům ve Werk Aréně v Třinci. Nejen vizuál, ale i přechody mezi jednotlivými skladbami a zvláště jejich mnohdy až rockové pojetí zasáhly snad každého. Akustické nástroj vedle těch elektrických měly své místo a podpořily mohutnost Vivaldiho skladeb.

Následné emoce jsou podmíněny citacemi z dopisů sopranistky Anny Tessieri Goerrové. Ta vstupuje na pomyslnou scénu našeho sledování spolu s protagonisty multimediální show roku 1723. Stala se vyhledávanou primadonou, tehdejší současníci obdivovali zejména její dokonalé herecké umění. Vivaldi napsal řadu hlavních rolí ve svých operách přímo pro ni. A právě v tento moment zejména smyčce citovost a podstatu Vivaldiho skladeb skvěle podtrhly. Ano, to je láska...

Jak už jsem nastínila vizuální stránka koncertu či multimediální show, jak se Vivaldianno prezentuje, hraje jednu z hlavních rolí.

Jak jsme uvedli na začátku: jsme v Benátkách, prožíváme příběh jednoho z největších skladatelů své doby, možná i „rockera“ řečeno dnešním slovníkem. Procházíme se podloubími, Náměstím Svatého Marka… Na chvíli se ocitáme i ve Vídni na dvoře Karla VI., který ale záhy po pozvání v té době už zneuznaného a díky císaři znovu objeveného umělce, náhle umírá (otráví se houbami, pozn. redakce). A právě díky spojitosti nádherné hudby, vizuálního zobrazení, tance jsme součástí okamžiku, kdy nás napadá: Stojí to opravdu za to? Možná promarnit nejkrásnější okamžiky svého života pro něco vyššího? Obětovat opravdovou lásku pro „lásku k hudbě“, která se jeví jako pojem?

Pro toto vše bylo představení více než příjemným zážitkem. Nese totiž v sobě, jak už bylo řečeno, nadstavbu, vyšší level, který je možná nepopsatelný, ale nabízí nám souznění s příběhem člověka, který byl nesmírně talentovaný, přinesl do tehdejší hudby něco nového možná i tehdy neocenitelného.  Několikrát byl totiž zavrhován. Ke konci svého života musel prodávat své partitury, aby přežil materiálně.  Ale miloval ji – hudbu a tak přinesl nám „budoucím“ něco tak krásného, že i v moderním zpracování získává na dokonalosti a nedotknutelnosti.

Velký dík patří autorovi Michalu Dvořákovi, ale i libretistovi Tomáši Belkovi. K čemu by byl charismatický hlas Pierce Brosnana bez lesku a nápadů textaře Tomáše Belka? Stejně tak aranžmá Jiřího Janoucha. Virtuosní výkony Terezie Kovalové a dalších umělců je nepopsatelné.

Pro nás, odchovance „moderní hudby“, zůstává nezodpovězena otázka, jak moc se autoři odchýlili od původní barokní hudby, ale my všichni ve Werk Aréně jsme si rozuměli. A to je důležité! A některým z nás i tekly slzy nad úmrtím někoho, kdo přinesl tenkrát v Benátkách do hudby něco neopakovatelného a vyplnil to ticho, když tenkrát mlčel Bůh!

Hodnocení: 90%

Související

Boys Go to Jupiter

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic

V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.
Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

Více souvisejících

recenze Vivaldianno Reloaded

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Kim Čong-un

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh

Severokorejské úřady zahájily interní vyšetřování vážného incidentu, k němuž došlo během slavnostního spuštění druhého torpédoborce nové generace na vodu v průběhu uplynulého týdne. Událost, která měla demonstrovat vojenský a technologický pokrok režimu, skončila technickým selháním, jež si okamžitě vyžádalo ostrou reakci samotného vůdce země Kim Čong-una.

včera

včera

včera

Air Force One

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal

Americké ministerstvo obrany oficiálně přijalo luxusní letoun Boeing 747 od Kataru s cílem upravit jej na dočasné prezidentské letadlo Air Force One. Tato kontroverzní volba, iniciovaná prezidentem Donaldem Trumpem a ministrem obrany Petem Hegsethem, však vyvolává silnou kritiku napříč politickým spektrem kvůli bezpečnostním rizikům i možnému porušení ústavních pravidel.

včera

Koupelny, ilustrační fotografie

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ

Českem se opět šíří žloutenka typu A, rychle přibývá infikovaných. Nejčastěji se týká dětí, ale v poslední době byly zaznamenány případy i u dospívajících a mladých dospělých, také u osob drogově závislých či u bezdomovců. Žloutence typu A se říká nemoc špinavých rukou, proto je důležité dbát na prevenci. Základem je důsledná hygiena rukou. Řekneme si, co je to žloutenka, jak se šíří a jak si správně mýt ruce.

včera

včera

Harvardova univerzita

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA

Prestižní Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA poté, co jí byla ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa odebrána možnost přijímat studenty ze zahraničí prostřednictvím amerických vízových programů. Tento bezprecedentní krok vyvolal šok v akademické sféře a rychle přerostl v právní bitvu, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celé americké vysoké školství.

včera

Donald Trump

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická

Prezident Donald Trump se často odvolává na slogan „America First“, který je hluboce zakořeněn v americké historii, avšak dnes nabývá nové podoby. Podle bývalého diplomata Dennise Rosse, který se touto doktrínou podrobně zabývá, se Trump nevzdaluje tradici zahraniční politiky Spojených států – spíše na ni navazuje. Nejde o izolacionismus, ale o jednostrannost: Spojené státy se historicky vyhýbaly svazkům, které by je mohly zatáhnout do zahraničních konfliktů, ale zároveň byly připraveny prosazovat své obchodní a bezpečnostní zájmy silou.

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek znovu rozvířil obchodní napětí mezi Washingtonem a Bruselem, když na své sociální síti Truth Social oznámil plán na zavedení padesátiprocentního cla na zboží z Evropské unie. Hrozba přichází v době, kdy se již několik týdnů nedaří dosáhnout průlomu v jednáních mezi oběma stranami.

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu

V Římě dnes oficiálně začíná páté kolo jednání mezi Spojenými státy americkými a Islámskou republikou Írán ohledně obnovení jaderné dohody. Přesto však panuje na obou stranách mimořádně napjatá atmosféra. Teherán vyjadřuje rostoucí skepsi vůči možnosti dosažení kompromisu. Požadavky americké strany jsou podle Íránců neakceptovatelné. 

včera

včera

Donald Trump

Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil

Po dvouhodinovém telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem 19. května oznámil Donald Trump, že Rusko a Ukrajina „okamžitě zahájí jednání“ o příměří a ukončení války. Zároveň dodal, že podmínky míru si musí dohodnout obě strany samy, „protože to jinak nejde“. Ve světle těchto slov a za podpory Vatikánu, který se podle Trumpa nabídl jako možný hostitel jednání, je podle The Conversation zjevné, že Spojené státy de facto ukončily své dosavadní snahy zprostředkovat mír na Ukrajině.

včera

včera

Donald Trump

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa

Prezident USA Donald Trump ve svém druhém funkčním období s nevídanou razancí opouští oblast obnovitelné energie a místo toho sází na tradiční fosilní paliva. Tato strategie, označovaná jako „America first“, však ve skutečnosti otevírá dveře Číně, Evropě a dalším konkurentům, aby si v miliardovém sektoru čisté energie upevnili své dominantní postavení.

včera

Nové informace k případu smrti chlapce v Táboře. Dítě si mělo hrát se zbraní

Policisté od středečního večera pracují na objasnění případu tragické smrti nezletilého chlapce v jihočeském Táboře. Kriminalisté ho prověřují pro podezření z nedbalostního činu. Podle mediálních informací si chlapec měl smrtelné zranění způsobit perkusní pistolí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy