Koller i Xindl X nesahají Krylovi ani po kotníky

Praha – Hitem poslední doby mezi hudebníky je napsat protestsong. Po Jarku Nohavicovi, který se tomuto tématu věnuje dlouhodobě, začal psát tento hudební žánr Tomáš Klus. Následoval Xindl X s písní o Rathovi a nedávno se připojil David Koller v duetu s Barborou Polákovou.

Avšak ani v jednom z těchto případů se nejedná o klasický protestsong. V případě Nohavici, Kluse i Ládka (Xindl X) jde o píseň shrnující politické debaty nad pivem ve čtyřce bez větráku. Sám Nohavica si v písni dělá z vrtkavosti a protichůdných názorů občanů srandu.Klusova píseň Iniciativní sklidila obrovský mediální úspěch. Psalo se o ní všude a to ještě nebyla zveřejněna nahrávka, ale pouze text. Mnoho hudebních kritiků sice odmítali její povrchní text, ale to bylo veřejnosti jedno. Konečně někdo nahlas zazpíval, co si oni myslí.Ovace posluchačů pro Tomáš Kluse zajisté inspirovaly Ondřeje Ládka. Aby ale nepsal jen obecné plky, zaměřil se přímo na kauzu Davida Ratha, která si o hudební parodování přímo říkala. Samozřejmě se ale nestrefoval jen do exhejtmana, ale také do dalších politiků. Nic to nezměnilo na tom, že píseň byla opět povrchní. Její přijetí u veřejnosti bylo o něco vlažnější, než u Klusovi písně, ale přesto se jednalo o úspěch.Posledními interprety na seznamu protivládních buřičů, jsou zmínění Koller s Polákovou. Jejich song Sami rekapituluje mnohé korupční kauzy politiků a celou písní se táhne ústřední myšlenka „Jsme v prdeli“. Na rozdíl od předchozích interpretů se Koller snažil píseň nazpívat mnohem vážněji, což je místy až křečovité. Navíc vážné pojetí nenahradí prázdný text a trapné zvolávání výše psané myšlenky „Jsme v predeli“.Nezbývá, než dát za pravdu komunistickému politikovi Jiřímu Dolejšovi, který pro EuroZprávy.cz řekl: „Jako člověk, který tento žánr před více jak čtvrť stoletím poslouchal, tak myslím že nejde většinou o totéž. Nohavica je asi kontinuální, ale on nebyl typickým představitelem politického protestsongu. Myslím, že si lidé rádi poslechnou vtipné rýpnutí do toho, co je štve, i když ryzí protestsong bych z toho asi nedělal. K tomu má blíže některá lidová tvořivost na netu. Rozdíl je i v tom, že protestsongy nebyly zrovna výdělečná činnost.“Interpreti totiž jdou hlavně s dobou, a jelikož lidé chtějí slyšet povrchní nadávky na systém, tak je nahrávají. Rozhodně je nelze přirovnávat k takovým jménům, jako Karel Kryl. Jeho hluboké myšlenky jsou na hony vzdálené Klusovi, Kollerovi i všem ostatním. Navíc Dolejš trefně upozorňuje, že protestsong je většinou nevýdělečná činnost. K protestsongu tak mají opravdu mnohem blíž neznámí internetoví uživatelé.

Poslední výtvor česského pop-protestu:

Související

Karel Kryl, fotila Pavla Černá

Ve Vinohradském divadle "pasovali" Rytíře české kultury, cenu dostali Sidon či Kryl

Rytířem české kultury dnes byli jmenováni in memoriam zpěvák Karel Kryl, historik Zdeněk Kalista a scénograf Bedřich Barták. Ocenění nově má také spisovatel František Šedivý, dirigent Libor Pešek a dramatik a vrchní zemský rabín Karol Sidon. Titul Dáma české kultury patří spisovatelce a pamětnice holokaustu Erice Bezdíčkové a spisovatelce Heleně Havlíčkové, cenu in memoriam dostaly sestry malířky Květa a Jitka Válovy. Ocenění se předávají ve vinohradském divadle v předvečer zahájení festivalu proti totalitě Mene Tekel.

Více souvisejících

Karel Kryl David Koller

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy