Co nadělovali Beatles k Vánocům? Dnes je to už půl století

Londýn - Přesně před touto dobou u některých dveří v britských městech zazvonil poštovní doručovatel se zvláštní zásilkou. Chtělo to splnit jen dvě podmínky: museli jste být fanoušky Beatles a tuto skutečnost stvrdit členstvím v jejich oficiálním Fan clubu.

Splnili jste tyhle dvě maličkosti? Pak jste z obálky mohli vydolovat zvláštní přání liverpoolské čtyřky, jehož originalita spočívala v tom, že bylo vytvořeno speciálně pro nadcházející vánoce, nebylo uvedeno na žádné jiné gramofonové desce a nedalo se nikde koupit. Počet těchto sedmipalcových flexidisců byl přísně limitován číslem členů oficiálně uznaného Fan clubu Beatles. A co si John, Paul, George a Ringo na oné první vánoční desce pro své příznivce připravili? Různé verze koledy Good King Wenceslas, pár zdravic a nakonec žertovný popěvek Rudolph The Red-Noses Ringo. Nahrávku tehdy pořídil (stejně jako další dvě v následujících letech) Norman Smith.

Zdroj: YouTube

TRADIČNÍ HUMOR

Podobné dárky Beatles chystali pro své oficiální fanoušky i po další roky. Jestliže koncepce prvních vánočních desek vzešly z iniciativy Tonyho Barrowa, bývalého novináře působícího pod titulem The Disker (a v letech 1962-1968 tiskového mluvčího Beatles), později se projevila hravost Beatles naplno a zvláště v letech 1965-1967 si dostatečně vyhráli. Desky, jejichž stopáž činila od pěti do osmi minut byly směsicí veselých improvizací, občasného Lennonova sarkasmu a různých variant na vánoční témata, objevila se tu také zvláštní verze písničky Yesterday, ovšem tentokrát ve formě a capella, bez obvyklého smyčcového doprovodu. Na některých deskách členové Fab Four odpovídali na imaginární dotazy, například na otázku položenou Paulem: „Kam byste se uchýlili, kdybyste neměli žádné fanoušky?" John odvětil: „Napadá mě jedině armáda...". Jediným hostem v historii všech devíti vánočních desek byl herec Victor Spinetti, který si s Beatles zahrál ve filmech A Hard Day's Night, Help! a Magical Mystery Tour. U některých desek se dokonce členové skupiny podíleli na výtvarných návrzích obalů, ať to byl Paul (1966) nebo Ringo (1969).

CELKEM SEDMKRÁT

Od roku 1968 už bylo i na těchto tradičních vánočních pozornostech pro fanoušky vidět, že Beatles spolu komunikují méně a méně. Náhodné fragmenty v případě dvou posledních desek zkompiloval britský DJ Maurice Cole (známější pod pseudonymem Kenny Everett), čímž se také uzavřela řada Vánočních disků pro fanoušky. Ti nejšťastnější měli v ruce sedm exemplářů:

Zdroj: YouTube

The Beatles Christmas Record (1963)

Another Beatles Christmas Record (1964)

The Beatles'Third Christmas Record (1965)

Pantomime (Everywhere It's Christmas) - (1966)

Christmas Time (Is Here Again (1967)

The Beatles' Christmas Record (1968)

Happy Christmas 1969 (1969)

Američané zdaleka neměli takové štěstí, jejich Fan Club vznikl až v roce 1964 a až do roku 1967 dostávali jeho členové pouze upravené zvukové pohlednice. Jedinou plnohodnotnou desku dostali američtí fanoušci Beatles příliš pozdě – po roce 1968, kdy jim přišla deska z předchozího roku (1967) šlo o tu poslední z roku 1969. Možná proto vznikla v roce 1970 souhrnná LP deska, na níž byly všechny předchozí nahrávky. Pod názvem THE BEATLES' CHRISTMAS ALBUM vyšla o vánocích 1970 (britský Fan Club vydal totožné LP, jen pod názvem FROM THEM TO YOU a s jiným obalem, podobným první vánoční desce z roku 1963), a není třeba podotýkat, že i tato deska se dostala jen k registrovaným fanouškům skupiny.

OFICIÁLNĚ STÁLE NEPRODEJNÉ

Je vcelku pochopitelné, že nahrávky byly středem pozornosti hudebních pirátů. V roce 1983 bylo zveřejněno, že by vánoční záznamy měly být vydány na společné LP desce, podobné té z roku 1970, ale určené pro volný prodej, ovšem právní zástupci Paula McCartneyho a Yoko Ono tuto snahu rázně a záhy utnuli. Jediný kratičký fragment se tak oficiálně objevil na B straně singlu Free As A Bird, šlo o tříminutový úryvek z desky Christmas Time (Is Here Again).

Zdroj: YouTube

Přesná čísla fanouškovské základy se nezveřejňovala, ale i přes nemalý počet členů se dnes jedná o stále vzácnější rarity, proto je téměř nemožné je sehnat – majitelé je střeží lépe něž pověstné oko v hlavě. Čas od času se objeví na některé internetové aukci, ale jejich cena stále více šplhá vzhůru. Jestliže se na začátku tohoto století držela hranice 500 liber za desku, nyní už většinou překročila hodnotu jednoho tisíce. Jako vyvolávací cena. Málo platné, jedná se o ojedinělý artefakt, jehož padesáté výročí si o letošních vánocích připomínáme.

Související

Více souvisejících

Beatles The Beatles

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 59 minutami

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy