Brit Awards: Zabodovali rapper Stormzy a zpěvačka Mabel, překvapení v kategorii skupina

Londýnský rapper Stormzy a španělsko-britská zpěvačka Mabel se v úterý večer stali hlavními vítězi hudebních cen Brit Awards, jež jsou britskou obdobou amerických cen Grammy. Ocenění v kategorii nejlepší hudební skupina překvapivě putuje kapele Foals, uvedla dnes agentura DPA.

Šestadvacetiletý Stormzy získal cenu za nejlepšího sólového zpěváka již v roce 2018.

Mabel, vlastním jménem Mabel McVeyová, je mezi oceněnými nováčkem - navázala však na svou matku Neneh Cherryovou, která cenu pro nejlepší zpěvačku získala před 30 lety.

Cenu za album roku letos vyhrál londýnský rapper Dave a jeho sociálně-kritická deska Psychodrama. Sošku za nejlepší píseň převzal skotský zpěvák Lewis Capaldi za skladbu Někdo, koho jsi miloval (Someone You Loved).

Brit Awards organizuje profesní hudební sdružení British Phonographic Industry, ceny se udělují od roku 1977. Většina vítězů je vybírána hlasováním více než tisícovky členů sdružení, včetně zástupců nahrávacích společností, tisku, obchodníků s hudebninami, producentů, diskžokejů a sponzorů.

Jako obvykle udělilo sdružení ceny i zahraničním umělcům. Nejlepším nebritským zpěvákem se stal americký rapper Tyler, the Creator a shodně s očekáváními rovněž americká zpěvačka Billie Eilish, která uspěla i při lednovém předávání cen Grammy. Při slavnostním ceremoniálu zazpívala titulní píseň k nové bondovce s názvem Není čas zemřít (No Time to Die).

Stejně jako jiné podobné večery se ani udílení Brit Awards neobešlo bez politických komentářů. Nad všemi ostatními v úterý v tomto směru vyčníval rapper Dave a jeho upravená verze skladby Black ("černý"), v níž umělec označil britského premiéra Borise Johnsona za "pěkného rasistu". Následně rapoval také o údajném dvojím metru britského tisku ve vztahu k vévodkyni Kate a manželce prince Harryho Meghan, jejíž matka je černoška.

This is the 12 seconds people have already cut out of Daves performance? pic.twitter.com/BSHqVnvWtj

— Malone (@TheRealMalone__) February 18, 2020

Premiér Johnson čelí obviněním z netolerance vůči menšinám už řadu let, především v souvislosti s výroky z jeho žurnalistické kariéry, píše The Guardian. V posledních dnech pak vyvolaly pobouření informace o nyní již bývalém poradci Andrewovi Sabiskym, který v komentářích na internetu mimo jiné naznačoval, že černoši ve Spojených státech mají v průměru nižší inteligenční kvocient než běloši.

Ministryně vnitra Priti Patelová v rozhovoru s televizí Sky News označila Daveova slova o premiérovi za "naprostý nesmysl" a "velmi nevhodná".

Wow wow wowThat performance of #Black by #Dave @BRITs was powerful- pin drop silenceAfter the appalling appointment of #Sabinsky & the shameful lack of condemnation this week from No10 this performance felt like a necessary wake up call in the most provocative way ??#Respect https://t.co/PFP0vDvtIn

— Sayeeda Warsi (@SayeedaWarsi) February 18, 2020

Opačná reakce přišla od bývalé předsedkyně Johnsonovy Konzervativní strany a současné členky Sněmovny lordů Sayeedy Warsiové: "Po odporném jmenování Sabiskyho a ostudné absenci odsouzení tento týden ze strany (Downing Street) čísla 10 mi tohle vystoupení připadalo jako potřebný budíček."

Související

zpěvačka Dua Lipa

Dua Lipa a její mega úspěch? Za pouhé tři roky ji znal celý svět

Dua Lipa, dvacetidvouletá zpěvačka albánského původu, je na britských ostrovech velkou senzací. To dokazuje její letošní vítězství prestižní hudební ceny Brit Awards. Tři roky ji stačily k tomu, aby o ní psal celý svět a krátká doba k tomu, aby změnila pravidla popu. Poslouchají ji jak příznivci popu, tak i posluchači alternativních žánrů. Proto se v tomto článku zaměříme na tuto mladou zpěvačku, která boří představu o tom, co je to současná populární hudba.

Více souvisejících

Brit Awards rapper Stormzy zpěvačka Mabel Billie Eilish Hudba kultura Boris Johnson rasismus Meghan Markleová

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 55 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 3 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 3 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 6 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 7 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy