Brit Awards: Zabodovali rapper Stormzy a zpěvačka Mabel, překvapení v kategorii skupina

Londýnský rapper Stormzy a španělsko-britská zpěvačka Mabel se v úterý večer stali hlavními vítězi hudebních cen Brit Awards, jež jsou britskou obdobou amerických cen Grammy. Ocenění v kategorii nejlepší hudební skupina překvapivě putuje kapele Foals, uvedla dnes agentura DPA.

Šestadvacetiletý Stormzy získal cenu za nejlepšího sólového zpěváka již v roce 2018.

Mabel, vlastním jménem Mabel McVeyová, je mezi oceněnými nováčkem - navázala však na svou matku Neneh Cherryovou, která cenu pro nejlepší zpěvačku získala před 30 lety.

Cenu za album roku letos vyhrál londýnský rapper Dave a jeho sociálně-kritická deska Psychodrama. Sošku za nejlepší píseň převzal skotský zpěvák Lewis Capaldi za skladbu Někdo, koho jsi miloval (Someone You Loved).

Brit Awards organizuje profesní hudební sdružení British Phonographic Industry, ceny se udělují od roku 1977. Většina vítězů je vybírána hlasováním více než tisícovky členů sdružení, včetně zástupců nahrávacích společností, tisku, obchodníků s hudebninami, producentů, diskžokejů a sponzorů.

Jako obvykle udělilo sdružení ceny i zahraničním umělcům. Nejlepším nebritským zpěvákem se stal americký rapper Tyler, the Creator a shodně s očekáváními rovněž americká zpěvačka Billie Eilish, která uspěla i při lednovém předávání cen Grammy. Při slavnostním ceremoniálu zazpívala titulní píseň k nové bondovce s názvem Není čas zemřít (No Time to Die).

Stejně jako jiné podobné večery se ani udílení Brit Awards neobešlo bez politických komentářů. Nad všemi ostatními v úterý v tomto směru vyčníval rapper Dave a jeho upravená verze skladby Black ("černý"), v níž umělec označil britského premiéra Borise Johnsona za "pěkného rasistu". Následně rapoval také o údajném dvojím metru britského tisku ve vztahu k vévodkyni Kate a manželce prince Harryho Meghan, jejíž matka je černoška.

This is the 12 seconds people have already cut out of Daves performance? pic.twitter.com/BSHqVnvWtj

— Malone (@TheRealMalone__) February 18, 2020

Premiér Johnson čelí obviněním z netolerance vůči menšinám už řadu let, především v souvislosti s výroky z jeho žurnalistické kariéry, píše The Guardian. V posledních dnech pak vyvolaly pobouření informace o nyní již bývalém poradci Andrewovi Sabiskym, který v komentářích na internetu mimo jiné naznačoval, že černoši ve Spojených státech mají v průměru nižší inteligenční kvocient než běloši.

Ministryně vnitra Priti Patelová v rozhovoru s televizí Sky News označila Daveova slova o premiérovi za "naprostý nesmysl" a "velmi nevhodná".

Wow wow wowThat performance of #Black by #Dave @BRITs was powerful- pin drop silenceAfter the appalling appointment of #Sabinsky & the shameful lack of condemnation this week from No10 this performance felt like a necessary wake up call in the most provocative way ??#Respect https://t.co/PFP0vDvtIn

— Sayeeda Warsi (@SayeedaWarsi) February 18, 2020

Opačná reakce přišla od bývalé předsedkyně Johnsonovy Konzervativní strany a současné členky Sněmovny lordů Sayeedy Warsiové: "Po odporném jmenování Sabiskyho a ostudné absenci odsouzení tento týden ze strany (Downing Street) čísla 10 mi tohle vystoupení připadalo jako potřebný budíček."

Související

zpěvačka Dua Lipa

Dua Lipa a její mega úspěch? Za pouhé tři roky ji znal celý svět

Dua Lipa, dvacetidvouletá zpěvačka albánského původu, je na britských ostrovech velkou senzací. To dokazuje její letošní vítězství prestižní hudební ceny Brit Awards. Tři roky ji stačily k tomu, aby o ní psal celý svět a krátká doba k tomu, aby změnila pravidla popu. Poslouchají ji jak příznivci popu, tak i posluchači alternativních žánrů. Proto se v tomto článku zaměříme na tuto mladou zpěvačku, která boří představu o tom, co je to současná populární hudba.

Více souvisejících

Brit Awards rapper Stormzy zpěvačka Mabel Billie Eilish Hudba kultura Boris Johnson rasismus Meghan Markleová

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Dálniční známka 2024: Do příštího pátku je levnější. Kupka varuje před neoficiálními prodejci

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční známky. Roční kupon je přitom ještě posledních několik dní k mání za nižší cenu. Od března zdraží, v platnost vstoupí i další změny.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy