Posluchači nejpomalejšího koncertu na světě v podobě kompozice Organ2/ASLSP zesnulého amerického skladatele Johna Cage, kterou od roku 2001 uvádí románský kostel v německém Halberstadtu, se po sedmi letech dočkali dalšího rozšíření hudebního zážitku, a to o dva tóny. Koncert, který je označován za věčný či mezigenerační, má skončit v roce 2640.
"Je to projekt naděje," říká o akci šéf Cageovy nadace Rainer Neugebauer. "Pokud přetrvá až do 4. září 2640, bude to pro tento kostelík nejdelší doba míru, které se kdy dočkal," dodává.
Cage, který byl známý svými hudebními experimenty, skladbu ASLSP (As SLow aS Possible, Co nejpomaleji) připravil nejprve pro klavír a o dva roky později ji přepracoval pro varhany. V roce 1997, pět let po Cageově smrti, varhaníci, hudební teoretici, filozofové i teologové na sympoziu v Trossingenu diskutovali o podobě díla. Cage totiž nikdy neuvedl, jak pomalu by jeho skladba měla být hrána, běžně ale její předvedení trvalo několik desítek minut. Výsledkem debat byl závěr, že skladba může trvat nekonečně dlouho, přinejmenším po dobu životnosti varhan, trvání míru či ochoty budoucích generací v projektu pokračovat.
Z Trossingenu už byl jen krůček k realizaci. Za dějiště byl vybrán někdejší klášter svatého Burcharda v sasko-anhaltském Halberstadtu. Toto město je totiž považováno za kolébku moderní hudby, neboť zde v roce 1361 byly postaveny zřejmě první varhany s dvanáctitónovou klaviaturou.
Osmistránková partitura byla připravena pro koncert v délce 639 let, začátek byl stanoven na rok 2000. Tato doba nebyla určena náhodně, ale jako oslava 639 let od stavby zmíněných, ale nedochovaných varhan. Kvůli odkladům ale skladba začala až 5. září 2001, takže neskončí v původně plánovaném roce 2639, ale až o rok později.
Zajímavostí bylo, že první rok a půl od spuštění varhany nevydávaly žádný zvuk, neboť Cageova skladba začíná pauzou. První tóny tak zazněly až v únoru 2003.
Ke změně tónů dosud docházelo zhruba v ročních či půlročních intervalech, od října 2013 ale žádná úprava nenastala. Nové tóny, kterými jsou gis a e', spustili sopranistka Johanna Vargasová a skladatel Julian Lembke, kteří k varhanám připojili dvě nové píšťaly. Stalo se tak u příležitosti 108. výročí Cageova narození. Díky pytlíkům s pískem, které zajistí stlačení příslušných kláves, budou píšťaly v příštích letech až do další úpravy vydávat tóny.
Další úprava je nyní plánována na 5. února 2022, kdy utichne gis. O další dva roky později se naopak rozezní d'. Jak varhany aktuální zní, je možné si poslechnout nejen v kostele, ale i na webu projektu.
Související
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
RECENZE: Životopisný Aznavour v rytmu šansonu zachycuje prchavost života
Hudba , zajímavosti , kultura , Německo
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá
před 1 hodinou
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 2 hodinami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 2 hodinami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 4 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 4 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 5 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 6 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 7 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 8 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 8 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".
Zdroj: Libor Novák