KOMENTÁŘ | Fiala slibuje nesplnitelné. Z ČR chce vyspělou zemi, za dva roky mu ale vyprší mandát

Ze střednědobé vize premiéra Petra Fialy zřejmě nic nebude. Česká republika se podle něj má stát do deseti let vyspělou zemí a křižovatkou Evropy, nicméně jí k tomu chybí základní předpoklady v čele s kvalitní infrastrukturou a dlouhodobou schopností politických elit udržet zdravý státní rozpočet. Dalším z problémů je politický mandát, který k tomu Fiala potřebuje – nevypadá to, že si ho při volbách za dva roky udrží. 

Fiala na akci s názvem Česko na křižovatce představil svou střednědobou vizi. Podle premiéra by se Česko mělo do deseti let stát hlavní křižovatkou Evropy. „V dopravě, v energetice, v inovacích a v kultuře,“ vyjmenoval několik oblastí. „Věřím, že můžeme patřit mezi nejvyspělejší země světa,“ napsal na sociální síti X.

„Česko může opět patřit mezi nejvyspělejší země světa, pokud v následujících deseti letech dokáže naplno využít svoji geografickou polohu, ekonomický a lidský potenciál a stane se z ní opravdová hlavní křižovatka Evropy,“ citoval jeho další výrok Úřad vlády.

Současná vláda má závažné problémy s řešením krize. Nejde jen o tu ekonomickou, nýbrž i společenskou. Podobnými výroky na sebe i svou administrativu Fiala plete bič, který se mu následně vrátí nejen na sociálních sítích. 

Komunikace vlády je komplikovaná a často nicneříkající. Když jsme se před několika dny obraceli na ministra financí Zbyňka Stanjuru prostřednictvím e-mailu adresovanému jeho tiskovému oddělení s dotazy na konsolidační balíček, jeho resort ani neodpověděl. 

Lidé tak mají většinou k dispozici jen velmi odborná a komplexní vysvětlení jednotlivých kroků. Následně předseda vlády přijde s vyjádřením, kterým v podstatě slibuje udělat z České republiky novou, přinejmenším evropskou mocnost. Plánuje využít „geografické polohy, ekonomického a lidského potenciálu“. Z Česka se tak má stát „křižovatka Evropy“. 

V pasti středních příjmů. Česko vyčerpalo potenciál dosavadního růstového modelu, upozorňuje Šitera Peníze, ilustrační fotografie.

Nutno podotknout – Česká republika má opravdu unikátní geografickou polohu uprostřed Evropy. Naše dopravní infastruktura sice nepatří na světovou špičku, ale rozhodně není problém jejím prostřednictvím přepravovat zboží. Konkurovat skutečně velkým ekonomikám ale (ještě) nemůžeme.

Jednoznačně totiž chybí špičková úroveň dálnic. Pro obchodníky z jižní Evropy může české území znamenat zajímavou dopravní tepnu se severem. Stejně tak pro obchod mezi východní a západní Evropou. V tuto chvíli je lepší a rychlejší využívat německé a polské dálnice. 

Jiné druhy obchodu, které nejsou natolik objemné, by mohly využívat velkých letišť – a stále je i pro obyčejné Čechy mnohdy daleko výhodnější koupit letenky z Vídně, Katovic nebo Frankfurtu nad Mohanem. Pražské letiště není v tomto ohledu příliš konkurenceschopné. 

Jen zdokonalení dálniční a letecké infrastruktury tedy stát přijde na desítky miliard korun. A ten má v tuto chvíli bezpočet problémů s udržením rozpočtového deficitu a vlastního dluhu. Mezitím premiér vidí Českou republiku jako křižovatku Evropy „do deseti let“. 

Vize máme, chybí iniciativa

Česká republika, respektive Československo, svého času byla na vrcholu a platila za ekonomickou mocnost. Ve 20. letech sice Československo nebylo tak bohaté jako rostoucí Spojené státy, dokázalo ale obstát proti předním evropským mocnostem. Jenže co bylo, bylo. Pomyslný blahobyt naše země zažívala téměř před sto lety, od té doby nás okupovaly dvě velmoci – nacistické Německo a Sovětský svaz, chcete-li vojska Varšavské smlouvy. 

Česko je takzvanou „montovnou Evropy“ a až na malý vzorek firem nemá schopnost dobře obstát v mezinárodní konkurenci. Že se české společnosti ještě musí učit získávat velké zakázky, potvrdil i zmocněnec pro obnovu Ukrajiny Tomáš Kopečný v červencovém rozhovoru pro EuroZprávy.cz. A to jsme společně hovořili jen o obnově Ukrajiny. 

„Celkově úspěšnost českých firem a neziskových organizací u velkých mezinárodních finančních institucí je opravdu mizivá. Vidíme to ve všech sektorech, od civilních po vojenské. Učíme se to například na Evropském obranném fondu. Máme několik firem, které jsou schopné a mají zkušenosti s podáváním nabídek do Evropské banky pro rozvoj a obnovu, Světové banky, ale i do USAID. Opravdu jsou to ale jednotky firem, které jsou v tomto ohledu dlouhodobě úspěšné,“ shrnul tehdy Kopečný. 

Pravdou zůstává, že v České republice žijí velice chytří a šikovní lidé. Ne nadarmo se říká „zlaté české ručičky“. Čeští vědci rovněž často patří mezi světovou špičku ve svých oborech. Zejména od německé okupace nám ale chybí iniciativa (a finance) sami tvořit a vyvíjet ve velkém měřítku. 

Dá se to ještě považovat za sekundární dopady druhé světové války – a primární studené války. Státní rozpočet se nachází v potížích už příliš dlouho, a ekonomicky vyspělejší země ochotně využívají chybějící iniciativy a našich šikovných lidí – z České republiky se tak stala ona pomyslná „montovna Evropy“. Nemůže za to ale Evropská unie – ta do nás sama investuje. 

Fiala nemá šanci plán dodržet

Premiér na páteční konferenci hovořil o střednědobé vizi. Ta rozhodně přesahuje zbývající dva roky, po které ještě bude svůj mandát držet. K tomu existuje velmi malá šance, že ho dokáže obhájit. Stejně jako Andrej Babiš ztratil premiérské křeslo po nezvládnuté pandemii covidu-19, Fiala ho podle všeho ztratí po nepříliš zvládnuté krizi následující. A ruku na srdce, na Babiše nelze svést úplně všechno.

Průzkumy dávají hnutí ANO běžně přes třicet procentních bodů, zatímco vládní strany KDU-ČSL a TOP09 mají problém vůbec udržet procenta tak, aby dostaly pár křesel ve Sněmovně. Ze „střednědobé vize“ se tak pravděpodobně stane prohlášení, které bude zapomenuto a nebude ho mít kdo dodržet, protože k tomu nedostane politický mandát. Navíc spolupráce ANO a ODS ve Sněmovně se jeví silně nepravděpodobná. Leda by Fiala a jeho ministři chtěli ztratit další, už tak nepříliš početné politické body. 

Související

Více souvisejících

komentář Petr Fiala (ODS) Vláda ČR finance doprava Průmysl

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

včera

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

včera

včera

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

včera

Rusko údajně čelilo "masivnímu útoku" ukrajinských dronů

Ruské protivzdušné systémy zneškodnily 21 ukrajinských dronů, které se pokusily zaútočit na Brianskou oblast, oznámil v noci na neděli místní guvernér Alexandr Bogomaz podle BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy