RECENZE – Nedávno učarovala Varům, Cannes i Sundance. Teď si můžete autobiografickou pecku komika pakistánského původu Kumaila Nanjianiho vychutnat i ve vašem kině jako ideální komorní alternativu k bombastickému finále opičí trilogie.
Chicagský stand-up komik Kumail Nanjiani, který ve filmu hraje sám sebe, je synem pakistanských přistěhovalců a jako takový stojí před nelehkou volbou – vzít si Pakistánku, kterou mu vyberou rodiče, nebo se zříci více než 1 000 let starých tradic, odmítnout dohodnuté manželství – a být tak odvržen vlastní rodinou. Kumail se nějaký čas potajmu schází se studentkou psychologie Emily (Zoe Kazanová), ale jejich vztah se nakonec rozpadne. Emily se ovšem nakazí záhadnou nemocí a upadne do kómatu. Přestože se rozešli, odvržený milenec za ní přispěchá do nemocnice, kde se konečně pozná také s Emiliinými rodiči Beth (Holly Hunterová) a Terrym (Ray Romano).
Je zvláštní sledovat na plátně tak osobní příběh, jakým Pěkně blbě bezpochyby je. Bezbranná bezprostřednost, s jakou snímek sbližuje nejprve milostný pár a následně Kumaila s rodiči Emily, je často přímo odzbrojující. Lví podíl na tom má kombinace výborného herectví, zvláštního lehce toporného humoru takřka kaufmanovských kvalit či stále vzácnější upřímná lidskost dialogů, situací i pocitů, které hlavní hrdinové prožívají.
Rozhodně nejzábavnější částí filmu je jeho prostředek. Jakmile se na scéně objeví Beth a Terry, diváka zavalí smršť nápaditých absurdních gagů a emotivních situací, při nichž se tato nepravděpodobná trojice začne sbližovat. Střídání smutných scén s těmi vyloženě vtipnými je umění, které ne každý ovládá. Nanjianimu, který pochopitelně obstaral také scénář, s režisérem Sholwaterem se to ale povedlo na jedničku se dvěma hvězdičkami. Srandičky zde nemají šanci oslabit tíhu situace a naopak ohrožení Emily dodává některým humorným scénám zcela nový rozměr.
Nanjiani využívá svoje zkušenosti z představení na stojáka a jako každý z dlouhé řady klubových komiků, kteří se prosadili v televizi nebo filmu, i on využívá svých zkušeností s tím, jak správně načasovat gag. Jeho herecký projev sice občas stále trochu připomíná komediální výstup, což by mohlo v jiném typu filmu vadit, k Pěkně blbě se tento styl perfektně hodí. S podobně nepřirozeně přirozenou Zoe Kazanovou se pak skvěle doplňují.
Potřebný herecký kapitál pak samozřejmě přináší oscarová Holly Hunterová, která na sebe v případě potřeby dokáže strhnout veškerou pozornost a zachraňuje tak některé slabší momenty (zatímco jiné eskaluje z nadprůměru až ke hvězdám). K drobné herečce s nakřáplým hlasem byste pak našli lepšího partnera než vysokého, fousatého, neohrabaného a dobrosrdečného Romana. Ten od dob sitcomového Raymonda ušel dlouhou cestu, což ovšem předvedl už v loňském seriálu Vinyl.
Komedie samozřejmě jde naproti tématům rasismu, xenofobie a střetu kultur. Vždyť na nich Nanjiani kolikrát staví i ve svých stand-upech. Devětatřicetiletý komik stojí v tomto ohledu kdesi uprostřed – svou kulturu miluje, ale s mnoha jejími anachronismy kategoricky nesouhlasí, Islám uznává a obdivuje, ale cestu k němu ztratil a nenalezl. Jediné, čemu se v Pěkně blbě naplno vysmívá, jsou zaslepení rasisté, kteří všechny hází do jednoho pytle. A i k nim přistupuje částečně shovívavě.
Snímku moc nepomáhá jeho délka. Lehce se vleče hned na několika místech včetně závěru, a i když asi nebudete znuděně kontrolovat ručičky hodinek, dojem z nevyrovnanosti tempa může člověka vytrhnout ze zanoření do děje a jeho pachuť ulpí na patře také po dojetí závěrečných titulků.
Pěkně blbě? Spíš naopak. Tento lidský příběh naservírovaný s osobitým humorem a vybroušenými dialogy musí pobavit snad každého bez ohledu na pohlaví, věk nebo filmový vkus.
Celkové hodnocení: 90 %
The Big Sick (2017)
Hrají: Kumail Nanjiani, Zoe Kazan, Holly Hunter, Ray Romano, Aidy Bryant, Bo Burnham, Adeel Akhtar a další
Režie: Michael Showalter
Scénář: Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon
Kamera: Brian Burgoyne
Hudba: Michael Andrews
USA / 119 minut / komedie, romantický, drama
Související
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce
recenze , film Pěkně blbě , Kumail Nanjiani , Zoe Kazan , komedie , imigrace , Imigranti z Indie , Amazon
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 53 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák