RECENZE – Nedávno učarovala Varům, Cannes i Sundance. Teď si můžete autobiografickou pecku komika pakistánského původu Kumaila Nanjianiho vychutnat i ve vašem kině jako ideální komorní alternativu k bombastickému finále opičí trilogie.
Chicagský stand-up komik Kumail Nanjiani, který ve filmu hraje sám sebe, je synem pakistanských přistěhovalců a jako takový stojí před nelehkou volbou – vzít si Pakistánku, kterou mu vyberou rodiče, nebo se zříci více než 1 000 let starých tradic, odmítnout dohodnuté manželství – a být tak odvržen vlastní rodinou. Kumail se nějaký čas potajmu schází se studentkou psychologie Emily (Zoe Kazanová), ale jejich vztah se nakonec rozpadne. Emily se ovšem nakazí záhadnou nemocí a upadne do kómatu. Přestože se rozešli, odvržený milenec za ní přispěchá do nemocnice, kde se konečně pozná také s Emiliinými rodiči Beth (Holly Hunterová) a Terrym (Ray Romano).
Je zvláštní sledovat na plátně tak osobní příběh, jakým Pěkně blbě bezpochyby je. Bezbranná bezprostřednost, s jakou snímek sbližuje nejprve milostný pár a následně Kumaila s rodiči Emily, je často přímo odzbrojující. Lví podíl na tom má kombinace výborného herectví, zvláštního lehce toporného humoru takřka kaufmanovských kvalit či stále vzácnější upřímná lidskost dialogů, situací i pocitů, které hlavní hrdinové prožívají.
Rozhodně nejzábavnější částí filmu je jeho prostředek. Jakmile se na scéně objeví Beth a Terry, diváka zavalí smršť nápaditých absurdních gagů a emotivních situací, při nichž se tato nepravděpodobná trojice začne sbližovat. Střídání smutných scén s těmi vyloženě vtipnými je umění, které ne každý ovládá. Nanjianimu, který pochopitelně obstaral také scénář, s režisérem Sholwaterem se to ale povedlo na jedničku se dvěma hvězdičkami. Srandičky zde nemají šanci oslabit tíhu situace a naopak ohrožení Emily dodává některým humorným scénám zcela nový rozměr.
Nanjiani využívá svoje zkušenosti z představení na stojáka a jako každý z dlouhé řady klubových komiků, kteří se prosadili v televizi nebo filmu, i on využívá svých zkušeností s tím, jak správně načasovat gag. Jeho herecký projev sice občas stále trochu připomíná komediální výstup, což by mohlo v jiném typu filmu vadit, k Pěkně blbě se tento styl perfektně hodí. S podobně nepřirozeně přirozenou Zoe Kazanovou se pak skvěle doplňují.
Potřebný herecký kapitál pak samozřejmě přináší oscarová Holly Hunterová, která na sebe v případě potřeby dokáže strhnout veškerou pozornost a zachraňuje tak některé slabší momenty (zatímco jiné eskaluje z nadprůměru až ke hvězdám). K drobné herečce s nakřáplým hlasem byste pak našli lepšího partnera než vysokého, fousatého, neohrabaného a dobrosrdečného Romana. Ten od dob sitcomového Raymonda ušel dlouhou cestu, což ovšem předvedl už v loňském seriálu Vinyl.
Komedie samozřejmě jde naproti tématům rasismu, xenofobie a střetu kultur. Vždyť na nich Nanjiani kolikrát staví i ve svých stand-upech. Devětatřicetiletý komik stojí v tomto ohledu kdesi uprostřed – svou kulturu miluje, ale s mnoha jejími anachronismy kategoricky nesouhlasí, Islám uznává a obdivuje, ale cestu k němu ztratil a nenalezl. Jediné, čemu se v Pěkně blbě naplno vysmívá, jsou zaslepení rasisté, kteří všechny hází do jednoho pytle. A i k nim přistupuje částečně shovívavě.
Snímku moc nepomáhá jeho délka. Lehce se vleče hned na několika místech včetně závěru, a i když asi nebudete znuděně kontrolovat ručičky hodinek, dojem z nevyrovnanosti tempa může člověka vytrhnout ze zanoření do děje a jeho pachuť ulpí na patře také po dojetí závěrečných titulků.
Pěkně blbě? Spíš naopak. Tento lidský příběh naservírovaný s osobitým humorem a vybroušenými dialogy musí pobavit snad každého bez ohledu na pohlaví, věk nebo filmový vkus.
Celkové hodnocení: 90 %
The Big Sick (2017)
Hrají: Kumail Nanjiani, Zoe Kazan, Holly Hunter, Ray Romano, Aidy Bryant, Bo Burnham, Adeel Akhtar a další
Režie: Michael Showalter
Scénář: Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon
Kamera: Brian Burgoyne
Hudba: Michael Andrews
USA / 119 minut / komedie, romantický, drama
Související
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
RECENZE: Životopisný Aznavour v rytmu šansonu zachycuje prchavost života
recenze , film Pěkně blbě , Kumail Nanjiani , Zoe Kazan , komedie , imigrace , Imigranti z Indie , Amazon
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek