Nejlepší seriál všech dob? Černobyl boří filmové žebříčky, pokořil i Hru o trůny

Seriál Černobyl z produkce HBO dobývá srdce diváků a s nimi i čela filmových serverů. Díky svému nezvykle vysoce kladnému hodnocení je považovaný za jeden z nejlepších filmových seriálů všech dob.

Seriál, jak napovídá jeho název, je pokusem o filmovou rekonstrukcí ukrajinské katastrofy, která se odehrála v roce 1986. Ačkoliv některé události a postavy si v rámci umělecké licence dramaticky přibarvuje, odborníci jej vysoce hodnotí za jeho historickou věrohodnost i pozornosti k detailům. Seriál neváhá použít archivních záběrů či hlasových záznamů, aby iluze věrohodnosti byla zcela dokonalá.

Historici nejsou jediní, kdo na seriál pějí ódy. Diváci a recenzenti jsou též nadmíru spokojeni. Na filmové databázi IMDb, jehož českou verzí je známý web ČSFD, má průměrné hodnocení 9,7 z deseti možných po hodnocení 40 000 diváků po odvysílání tří dílů.

Seriál je tak na v čele žebříčku nejlépe hodnocených seriálů všech dob. Přeskočil i doposud úřadující jedničku, dokumentární sérii Zázračná planeta II. Je na tom i lépe než jiný vysoce hodnocený seriál od HBO, Hra o trůny, jejíž poslední sezóna mnohé fanoušky zklamala. Hra o trůny je tak nyní na pátém místě v žebříčku filmové databáze.

Jen o procento horší hodnocení má na internetovém agregátorovi filmových recenzí Rotten Tomatoes. Pro srovnání, Hra o trůny má celkové hodnocení 89%. Pokud by šlo ale o jednotlivé série, pak ta poslední, osmá, je na tom ještě hůře – ta  má jen 58% pozitivní hodnocení. Nicméně čtvrtá série fantasy seriálu má od kritiků hodnocení dokonce 97%.

Na českém filmovém webu ČSFD se Černobyl umístil na druhém místě nejlépe hodnocených seriálů s 96%. Výše je už jen Zázračná planeta II s 97%. Hra o trůny je s 91% je na 17. místě nejlepších seriálů. Nicméně fantasy sága je vedena jako čtvrtý nejoblíbenější televizní seriál, Černobyl je v toto žebříčku až na 209. místě.

Pro HBO, která na sérii spolupracovala se stanicí Sky, se jedná po kritizované poslední sérii Hry o trůny o opětovnou trefu do černého, kterou si potvrdila svou pozici producenta těch nejkvalitnějších televizních seriálů. Stanice však po konci své vlajkové lodě, Hru o trůny, která jí po osm poskytovala stálý přísun nových diváků, řeší, jak zachovat jejich předplatné. To by měly zajistit jak tzv. spin-offy (volná pokračování ze stejného světa) Hry o trůny, tak i pokračování westernového sci-fi seriálu Westworld či nová adaptace kultovního komiksu Watchmen.

HBO ví, že její dosavadní dominantní postavení je nyní ohrožováno ze všech stran, jak takřka všichni chtějí mít vlastní videoslužbu. Jedním z největších protivníků HBO je internetová filmotéka Netflix, která utvořila chválenou televizní sérii Stranger Things a připravuje adaptaci v Česku velmi populární fantasy ságy Zaklínač. Vlastní seriály vytváří i Amazon, svou vlastní filmovou a seriálovou službu chystá i studio Disney, která pro ní např. připravuje seriál ze světa Hvězdných válek.

Související

Černobylská jaderná elektrárna Rozhovor

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

Více souvisejících

Černobyl HBO seriál Hra o trůny (HBO) seriál Chernobyl

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

před 3 hodinami

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

před 5 hodinami

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

před 11 hodinami

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem

Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy