RECENZE: 1917 je nejlepší válečný film posledních let s unikátním vizuálním dojmem

První velká válka byla peklem. A není snazší způsob, jak se přiblížit myšlenkovému rozpoložení vojáků v zákopech než se přiblížit jejich myšlenkám ve výtvarně skvěle ztvárněném filmu. Každý výbuch cítíte v kostech. Každá kulka od neviděného nepřítele by drásá nervy. Přesně tak se cítíte u 1917.

Lance Blake (Dean-Charles Chapman) dostane za úkol doručit zprávu poručíku Mackenziemu (Benedict Cumberbatch), že nemá spouštět ranní ofenzivu, protože na jeho pluk Němci nachystali léčku. Spolu s Blakem se na výpravu napříč zónou nikoho vydává jeho kamarád Lance Schofield (George MacKay).

Snímek 1917 věrohodně vyobrazuje reálie první světové války, do nichž je příběh zasazen. Bláto je bláto. Skutečně působí jako bláto a herci opravdu vypadají špinavě, když mají být špinaví. Život v zákopech je životem v bahně. Režisér Sam Mendes nechal pro natáčení snímku vybudovat stovky metrů zákopů. Takže se je snadné se orientovat v postupu příběhu. Jednotlivé lokace se od sebe liší, takže postup děje odráží také odlišné okolí.

Snímek nemá žádné závratné tempo, ale snaží se vybudovat propojení diváka s hlavními aktéry. Velice depresivně působí prázdné scenérie země nikoho. únik před neviditelným nepřítelem, který dostává na plátně prostor sotva několika minut. Většinou Vám kolem hlavy pouze létají kulky a vy nevíte, kdo je jejich odesílatelem.

Samostatnou kapitolou je kamera Rogera Deakinse, za níž zaslouženě obdržel cenu akademie. Film se tváří, že je natočen na jeden záběr. Tvůrčím záměrem bylo vtáhnout diváka do snímku, aby si připadal, jako jeden z hrdinů.

Slov chvály již bylo na konto Mendese i Deakinse vyřčeno mnoho, proto řekněme i to, o čem se až tak často nemluví. Děj je notnou měrou přizpůsoben zvolené formě. Z toho důvodu se za celé dvě hodiny odehrají dohromady asi tři davové scény, v nichž skutečně vystupuje několik desítek komparzistů, a ano občas i pár stovek digitálních postaviček. Ale jinak se po většinu času objevují na scéně v podstatě dvě nebo tři postavy. Ano, jsme v zemi nikoho, dává to smysl, ale opravdu bude v německém ležení v městečku Écoust jen pár vojáků roztroušených po rozvalinách města? Z hlediska výpravy se nejedná o žádný problém, ale výsledkem je místy trochu prázdný obraz, který by především v plíživých pasážích fungoval lépe, kdyby byl použitý tradiční střih. Na druhou stranu, místy až vakuová prázdnota notně podtrhuje tíživou atmosféru prázdnoty a beznaděje. Hlavně ve chvílích, kdy v důsledku nešťastné shody okolností začíná hrdinům docházet čas.

Pokud jste 1917 ještě neviděli, tak byste to měli hbitě napravit, protože v kinech se již dlouho ohřívat nebude. Tak poctivě natočené válečné drama v kinech dlouho nebylo. Příběh sám je poměrně jednoduchý a ani jeho výprava není ničím převratná. Hlavní devízou je propojení s netradiční formou kamery a střihu, která společně s výbornými hereckými výkony nabízí ojedinělý zážitek. Rozhodně pak potěší známá jména ve vedlejších rolích. Tak se například na plátně mihne Colin Firth či Mark Strong.

Celkové hodnocení: 80 %

1917 (2019)

Hrají: George MacKay, Dean-Charles Chapman, Colin Firth, Benedict Cumberbatch, Mark Strong, Andrew Scott, Richard Madden, Adrian Scarborough, Anson Boon, Tommy French, Nabhaan Rizwan, Daniel Mays a další.

Režie: Sam Mendes

Scénář: Sam Mendes, Krysty Wilson-Cairns

Kamera: Roger Deakins

Hudba: Thomas Newman

USA / Velká Británie / 119 min / drama, válečný

Související

Boys Go to Jupiter

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic

V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.
Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

Více souvisejících

recenze filmy Kina film "1917" I. světová válka Benedict Cumberbatch (herec) Colin Firth Vertical Entertainment

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Zaur Gurtsiev

V Rusku vyletěl do vzduchu armádní důstojník, ikona dobývání Mariupolu

V ruském městě Stavropol došlo k explozi, při které ve čtvrtek zahynul Zaur Alexandrovich Gurtsijev – místní místostarosta a známý veterán ruské války na Ukrajině. Podle ruských státních médií bylo Gurtsijevovi 34 let. Při výbuchu zemřel také další muž, jehož totožnost zatím nebyla oficiálně potvrzena.

před 3 hodinami

Mark Rutte

Česko podporuje Rutteho vizi 5% výdajů na obranu. Někteří spojenci stále nezvládají ani 2 % HDP

Generální tajemník NATO Mark Rutte vyvíjí tlak na členské státy, aby v nadcházejících letech dosáhly cílové hranice pěti procent HDP na obranu. České ministerstvo obrany pro EuroZprávy.cz potvrdilo, že tento cíl podporuje a hodlá jej následovat. Výzva přichází v situaci, kdy některé státy stále nedosahují ani původní dvouprocentní hranice, a na přímé cestě k pěti procentům je zatím jen několik málo spojenců.

před 3 hodinami

Pavel Blažek

Blažkovo ministerstvo přijalo bitcoin za miliardu od provozovatele drogového tržiště

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že přijal dar v kryptoměně bitcoin v hodnotě jedné miliardy korun – peníze však podle zjištění Seznam Zpráv pocházejí přímo z peněženky, kterou experti spojují s bývalým nelegálním online tržištěm Nucleus, kde se obchodovalo se zbraněmi, drogami či kradenými identitami. Blažek se brání s tím, že původ bitcoinu nezkoumal a neviděl důvod se po něm pídit.

před 4 hodinami

Vražda, ilustrační foto

Evropa v číslech: Kde je nejbezpečněji a kde nejvíc hrozí, že vás zastřelí?

Evropa je dnes považována za jeden z nejbezpečnějších regionů světa — a to i navzdory občasným zprávám o tragických útocích a násilnostech. Statistiky ale mluví jasně: míra vražd na tomto kontinentu dlouhodobě klesá a mnohé evropské státy, včetně České republiky, se mohou pochlubit extrémně nízkou kriminalitou v oblasti násilných úmrtí. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Harvardova univerzita

Trump chystá další kroky proti Harvardu. Soud je dopředu zablokuje

Administrativa Donalda Trumpa naznačila, že zřejmě ustoupí od okamžitého odebrání certifikace Harvardově univerzitě, která jí umožňuje přijímat zahraniční studenty. Místo toho by se mohla uchýlit k delšímu administrativnímu procesu, a to kvůli obavám mimo jiné z údajného selhání školy v boji proti antisemitismu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus plný lidí a ujel. Zraněných jsou desítky

Ve čtvrtek odpoledne došlo v ústecké čtvrti Předlice k vážné dopravní nehodě, při níž kamion narazil do malého autobusu a z místa kolize ujel. Incident si vyžádal 25 zraněných, z toho tři lidé utrpěli středně těžká poranění. Řidiče kamionu se policii podařilo krátce poté vypátrat a zadržet. Test na alkohol byl negativní, ale zkouška na přítomnost drog vyšla pozitivně.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Ukrajina dostane od Německa miliardy eur. Rakety Taurus ale ne

Německý kancléř Friedrich Merz během televizního vystoupení na stanici ZDF uvedl, že dodávky střel dlouhého doletu Taurus Ukrajině „jsou ve hře“. Dodal však, že by jejich nasazení vyžadovalo několikaměsíční výcvik ukrajinských vojáků. Vyjádření přišlo jen den po návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Berlíně.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Euro, ilustrační fotografie.

Česko už předbíhají i Bulhaři. Ekonom pro EZ vysvětluje, zda by euro znamenalo zdražení

Bulhaři od příštího roku budou platit eurem, zelenou se mu k tomu chystá dát Evropská unie. Jeden z nejchudších států bloku se tak stane členem prestižní eurozóny, zatímco Česká republika stále zůstává u koruny. „Nemyslím, že by zavedení eura vedlo ke zdražování,“ podotkl pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity. Nevole veřejnosti k přijetí eura podle něj vede k tomu, že politická reprezentace země téma přijetí evropské měny příliš nezmiňuje. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Britská ponorka HMS Superb

Černé moře Rusům nenechá. EU začala jednat, spouští novou vojenskou strategii

Evropská unie představila ve středu novou strategii pro oblast Černého moře, jejímž cílem je výrazně posílit schopnost regionu přepravovat těžkou vojenskou techniku v kontextu narůstající hrozby ze strany Ruska. Klíčovou součástí plánu je investice do infrastruktury, která by mohla urychlit pohyb evropských jednotek v případě krize.

před 14 hodinami

před 16 hodinami

První letní předpověď počasí. Víkend potěší milovníky tepla

Pro meteorology začne o víkendu léto a podle nejnovější aktuální předpovědi tomu budou odpovídat nejvyšší teploty během volných dnů. Maxima totiž mají překročit třicítku. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy