Pozor na populismus, ve východní Evropě sílí, varují americké noviny

Brusel/New York - Populismus v západní Evropě slábne. Politici, kteří natáhli své voliče "hezkou rétorikou", nemají takový vliv ve svých zemích. Jako příklad lze uvést Nigela Farage, jenž se stal po "Brexitu" jen dalším z návštěvníků večerních talk-show, Francouzku Marine Le Penovou, z jejíž Národní fronty jsou najednou dvě fronty, nebo Geerta Wilderse, Holanďana, který skončil se svojí stranou PVV sice na druhém místě parlamentních voleb, ale proti němu se spojily čtyři strany, které nedovolily vládu populisty. Jak je to ale s problémem populismu na východě Evropy? Odpověď nabízí deník New York Times.

Ve východní Evropě je podle NY Times situace zcela opačná. Polsko, Maďarsko, Slovensko i Česká republika jsou vedeny populisty různých barev.

Co to však populismus vůbec je? V NY Times se domnívají, že definice tohoto pojmu není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá, protože populistické strany v Evropě nemají jednotnou ideologii. Jediné, na čem se shodnou, je kritika uprchlické politiky Evropské unie. Jejich úspěch nespočívá tolik v politickém programu jako ve snaze co nejvíce fragmentovat politické spektrum, aby se jeho součásti nemohly dohodnout na koalici.

Jako příklad uvádí New York Times situaci v Německu. Tam Angela Merkelová sice vyhrála volby, ale kvůli pomyslnému úspěchu strany AfD to nemá jednoduché se sestavováním vládní koalice. Naopak mladý Sebastian Kurz se stane nejspíš rakouským kancléřem poté, co v předvolební kampani hlásal populistická hesla, především ta protimigrační.

V západní Evropě tedy móda populismu upadá, příklad Německa a Rakouska však podle NY Times naznačují, že se musí mít Západ stále na pozoru.

To ve střední a východní Evropě je situace jiná. Zde populistická hnutí nabírají na síle a vypadá to, že budou tvořit základ politické scény. V některých zemích (Maďarsko) ji už tvoří. Proč však na Východě obliba populistických myšlenek roste, zatímco na Západě klesá?

Odpověď nabízí Milan Nic z Německé rady pro zahraniční vztahy: "Populismus je všude ve světě, Východ však sužuje víc. Je to proto, že jsou státy buď slabé, nebo nechráněné. Demokracie se zde obnovila pouze před 25 lety," řekl pro NY Times.

Každou ze čtyř zemí známé jako Visegrádská čtyřka vede populista, avšak každý se svou politikou liší. Maďar Viktor Orbán je krajně pravicový nacionalista, Polák Jaroslaw Kaczynskije ideolog, který je posedlý Ruskem a smrtí svého bratra. Ministerský předseda Slovenska Robert Fico je levicový politik, zatímco nejspíš budoucí premiér České republiky Andrej Babiš je podobný osobám typu Donalda Trumpa nebo Silvia Berlusconiho, kteří slibovali "vymýtit korupci" a "řídit stát jako firmu".

Co všechno tyto populisty spojuje? Odpověď na tuto otázku dal NY Times český analytik Jiří Pehe: "Všichni vyvolávají vlnu úzkosti. Ať už se to týká globalizace, migrace nebo něčeho nového. Touto vyvolanou vlnou oslovují své voliče - lidi, kteří si žádají ochranu."

U Čechů je podle Peheho problém, že se nevyrovnali se svou minulostí a s rozpadem bývalého státu. "Slováci přijali rozchod s Čechy pozitivně, otevřeli se světu jako nový národ. To Čechy zakryla vlna nostalgie a lítosti," řekl.

"Právě tento nedostatek vlastní identity hrál roli v krizích, jako například v té migrační. Další takové kroky směrem k hlubší evropské integraci vyvolávají následné vlny úzkosti," dodal Pehe.

Jeho slova potvrzuje i Tomáš Valášek, ředitel Carnegie Europe, což je výzkumná organizace sídlící v Bruselu. Podle něj Češi trpí "vrozenou nedůvěrou vůči autoritám". To mohl prý být jeden z důvodů, proč se Andrej Babiš chtěl dostat do politiky.

"Pan Babiš nemá žádnou jasnou ideologii, ani politiku. Rozhodl se vstoupit do politiky, protože cítil, že je česká společnost nalomená, tudíž by se dala dobře ovládat," řekl Valášek.

Jedním z hlavních bodů všech populistických stran východní Evropy byla podle NY Times migrační krize. "Migrace hrála velkou roli ve volbách jak na Západě, tak na Východě," potvrzuje profesor Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně.

Je však s podivem, jakým způsobem získaly populistické strany takovou podporu v zemích, kde se uprchlíci téměř nevyskytují. "I když je v zemích východní Evropy jen velmi malý počet migrantů, všechny vítězné strany ve volbách používali v kampani ostrou protimigrační rétoriku a spojovali ji se strachem z terorismu," poznamenal Mareš.

Jak se bude vyvíjet budoucnost populistických stran ve východní Evropě nadále, ukáže čas. Zatím to ale vypadá, že tyto subjekty budou i nadále velmi úspěšné.

Související

Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

evropa Geert Wilders (PVV - Strana pro svobodu) Marine Le Pen Sebastian Kurz Angela Merkelová Andrej Babiš Robert Fico Jaroslaw Kaczyński Viktor Orbán Jiří Pehe Maďarsko Česká republika Polsko Slovensko visegradská čtyřka nacionalismus EU (Evropská unie) Nigel Farage

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 41 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy