Utratíme majlant za nekvalitní potraviny? Čísla ukázala, jak to je

V České republice jsou potraviny páté nejlevnější v EU. Češi utratí za jídlo v průměru ročně kolem 50 000 korun. Více utratí pouze za bydlení. Podle údajů portálu Evropa v datech za ně ročně utratí 14,5 % spotřebních výdajů.

V evropském žebříčku jsou s výdaji za stravu Češi zhruba v polovině. Průměrný Čech utratí ročně za nákupy jídla 35 100 korun. V restauracích utratí 15 200 korun a za 3 800 korun nakoupí nealkoholické nápoje. Pro porovnání Britové utratí jen 7,1 % i když jsou potraviny ve Spojeném království dražší.

Obecně platí, že v chudších zemích Evropy utrácejí lidé za jídlo větší podíl ze svých spotřebních výdajů než ti z bohatších koutů. “To, že chudší lidé dají větší část ze svých příjmů na potraviny, vidíme po celém světě. Lidé řeší primárně tzv. nezbytné výdaje, potřebují se nasytit, pak někde bydlet. Na další výdaje, jako kulturu, restaurace, dovolené jim pak už nezbývá moc peněz, proto za ně i málo utrácejí,” říká hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Nejhůře jsou na tom Rumuni, kteří za potraviny utrácejí 27, 8 % výdajů. Za nimi následují Litevci a Estonci. Češi jsou na tom v porovnání se Slováky, Poláky a Maďary ještě dobře. Nejmenší náklady mají Briti, u kterých jídlo tvoří 8,1 % výdajů.

V Rumunsku přitom vyjde jídlo a nealkoholické nápoje ve srovnání s ostatními státy Evropské unie na nejméně peněz. Zemí s druhou nejnižší cenovou hladinou potravin je Polsko, třetí pak Bulharsko.

Nejdražší jídlo v zemích EU je v Dánsku, kde vyjde na 130 procent evropského průměru. Rakousko je třetí nejdražší z osmadvacítky zemí. Dražší potraviny jako Česko mají například Chorvátové a Italové. Mezi nejdražší země mimo EU patří Norsko a Švýcarsko.

Sousední Slováci jsou podle dat Eurostatu ve všech oblastech dražší. Nejvíc u nás stojí oleje a tuky a ryby. Relativně levné je maso, ovoce a zelenina a pekárenské výrobky, uvedl server Evropa v Datech.

Podle zjištění Eurostatu si každá čtrnáctá rodina, tedy 7,2 % domácností, nemůže dovolit jíst obden maso, ryby nebo vegetariánský bílkovinný ekvivalent. Nejhorší situace panuje v Bulharsku. V Česku si ho obden nemůže dovolit 5,3 % domácností.

Data Organizace OSN pro výživu a zemědělství uvádějí, že v Evropě připadá na jednoho člověka 96 až 115 kg vyhozeného jídla za rok.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) finance Česká republika Eurostat potraviny jídlo Slovensko Polsko Maďarsko Chorvatsko Rakousko Rumunsko Itálie estonsko Velká Británie Bulharsko norsko Švýcarsko Litva dánsko OSN evropa

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy